خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

١٨٠٠ خانواده در دو ولسوالى دايکندى به دليل ناامنى ها بيجا شده اند

١٨٠٠ خانواده در دو ولسوالى دايکندى به دليل ناامنى ها بيجا شده اند

Jul 15, 2019 - 14:52

نيلى (پژواک،٢٤ سرطان ٩٨): تعداد ١٨٠٠خانواده اى که به دليل تشديد ناامنى در ولسوالى هاى کجران و نوميش، از خانه و کاشانه شان بيجا شده و زندگى رقت بار را پشت سر ميگذرانند، خواهان کمک هاى عاجل مى باشند.

به اساس معلومات غیرت جواهری عضو شورای ولایتی دایکندی، اين خانواده ها در دو هفتۀ اخير از مناطق کنندوها، سلمینجو، صوف و کاریز، پتگگ، اشتران، صدمنی و پای ناوه ولسوالى کجران و همچنان از مناطق خنجک، گردک، گردنی و برغنه جوی ولسوالی نومیش اين ولايت، به مراکز اين دو ولسوالى بیجا شده اند.

خبرنگار پژواک که با شمارى ازاين خانواده هاى صحبت هايى داشته مى گويد که آنها با مشکلات زياد، شب و روز خويش را سپرى مى کنند.

روح الله ۶۵ ساله که ده روز قبل، به دليل افزايش درگيرى ها ميان طالبان و نيروهاى امنيتى، از منطقۀ  پتگگ ولسوالى کجران به مرکز اين ولسوالى جايگزين شده ، درحال حاضر با ساير بيجا شدگان درهواى گرم تابستان زير خيمه زندگى مى کند.

وى به آژانس خبرى پژواک گفت که نه تنها او وخانواده اش، بلکه تعدادى زياد خانواده ها، به دليل درگيرى ها وبخصوص تشديد جنگ ازطرف شب،  ناگزير شده اند که براى حفظ جان خود و خانواده هاى شان، خانه و کاشانه را ترک گويند .

او درحالى مى گفت که تا هنوزهيچگونه کمکى ازسوى حکومت و يا نهادهاى خيريه براى بيجا شدگان صورت نگرفته، افزود: «همه چيز در خانه هاى ما  باقى مانده، يگان چيزى ضرورى را با خود آورديم، حکومت بايد براى ما مواد خوراکى کمک کند؛ چرا که اکثر ما  مردم فقير و بيچاره هستيم .» 

روح الله، حکومت را به بى تفاوتى متهم نموده گفت که اگر از آغاز افزايش حملات طالبان، نيروهاى امنيتى بيشتر به اين دو ولسوالى فرستاده ميشد و عمليات هاى تصفيوى را آغاز مى کردند، امروز اين دو ولسوالى خيلى ناامن نمى شد.

وى با اظهارنگرانى افزود که اگر اقدام عاجل براى تصفيه اين مناطق از وجود مخالفين مسلح، صورت نگيرد، به زودى هر دو ولسوالى تحت تصرف طالبان قرار خواهند گرفت.  

همچنان گل ناز باشندۀ منطقه اشتران ولسوالى کجران که يک هفته قبل با خانواده اش درمرکز اين ولسوالى پناه برده است و در حال حاضر در يکى از مساجد با هفت فرزندش  شب و روز شان را سپرى ميکنند به پژواک گفت: «مه يک بيوه زن هستم، در منطقه اى که زندگى ميکردم، روزانه درزمين هاى زراعتى مردم کار مى  نمودم  و ازاين طريق خرج اولادهاى خوده پيدا مى کردم، حالى اگر مردم براى ما نان نتن گشنه مى مانيم.»

اين بيوه زن، همچنان اظهار نگرانى کرد که تاکنون هيچ کمکى از سوى هيچ نهادى براى بيجا شدگان نرسيده است.

گل ناز از حکومت  خواست که برعلاوه رساندن کمک هاى مواد غذايى براى بيجا شدگان، در تامين امنيت ولسوالى هاى ياد شده توجه  صورت گيرد. 

لطف الله بيجا شدۀ ديگر از منطقه پایۀ ولسوالى نو میش است که شش روز قبل از اثر افزايش درگيرى ها ميان طالبان و نيروهاى امنيتى مجبور شده که به مرکز ولسوالى بيايد.

وى که  در حال حاضر با خانواده اش در يک مسجد زندگى مى کند، به پژواک گفت که اگر کمک هاى عاجل براى بيجا شدگان نرسد، امکان دارد اطفال اين خانواده ها به بيمارى هاى مختلف مصاب شوند .

درعين حال، غیرت جواهری عضو شورای ولایتی دایکندی نيز تاييد کرد که اين بيجا شدگان در وضعيت خوبى قرار ندارند و اکثريت آنان به کمک هاى عاجل مواد غذايى و غير غذايى نيازمنداند.

اين مقام محلى ضمن انتقاد بالاى حکومت، افزود: «حکومت تا اکنون در راستای فرستادن نیروهای کمکى زمینی، پوشش حملات هوایی به‌ موقع، تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی و عدم انتقال به موقع و فوری زخمیان و شهداى این درگیری‌ها، کاری در خور ستایش انجام نداده‌ است.»

وى هشدار داد که اگر دولت براى بهبود وضعيت امنيتى ولسوالى هاى يادشده  اقدام فورى ننمايد، اين ولسوالى ها سقوط و تحت تصرف طالبان قرار خواهد گرفت.

ازسوى هم اسدالله سروری رئیس مبارزه با حوادث طبيعی ولايت  دایکندی گفت که هئیتى موظف براى سروی وبررسی وضعيت بيجاشدگان و سرشماری اين خانواده ها  درولسوالی کجران و نومیش به زودی به ساحات اعزام خواهند شد.

بربنياد معلومات موصوف، تاکنون سه موسسه خيريه جهت توزیع کمک های فوری به اين خانواده ها اعلام آمادگى نموده اند.

به همين گونه سکینه احسانی سخنگوی والی دایکندی، با ذکر اينکه اين خانواده ها به دليل افزايش حملات طالبان از مناطق شان بيجا شده اند، افزود که به زودی هيئتى جهت بررسی وضعيت زندگى اين بيجا شده ها به کجران و نومیش اعزام خواهند شد .

ازسويى هم مقام ولايت دايکندى گفت که در درگيرى هاى دوهفته يى دراين دو ولسوالى، ده ها تن ازنيروهاى امنيتى و افراد وابسته به گروه طالبان کشته و زخمى شده اند .

سید اعلی رحمتی والی دایکندی به پژواک گفت که درجريان درگيرى هاى دو هفته اخير،٢٣ تن از نيروهاى امنيتى کشته و٣٣ تن زخمى شده اند.

همچنان وى افزود که در اين درگيرى ها، ده ها طالب کشته و زخمى گرديده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement