خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

به خاطر طویانه بلند در پکتیا ۲۰ درصد جوانان مجرد می مانند

فيچرها

ارشيف

به خاطر طویانه بلند در پکتیا ۲۰ درصد جوانان مجرد می مانند

Jul 16, 2019 - 17:31

گردیز(پژواک، ٢٥ سرطان ٩٨): مقامات ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت پکتیا میگویند که در این ولایت، به خاطر طویانه گزاف، ۴۵ درصد جوانان از عروسی به وقت معین و ۲۰ درصد دیگر در طول زندگی، قدرت مالی عروسی را به دست آورده نمی توانند.

محمد شفا مشفق رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت پکتیا، امروز به آژانس خبری پژواک گفت که اگر دولت در موضوع طویانه مداخله نکند، مشکلات اجتماعی بیشتر خواهد شد.

وی افزود: ((از سبب طویانه بلند، جوانان بيشتر از زندگی مشترک محروم اند؛ از این جمله ۴۵ در صد جوانان در زمان معین قدرت ایجاد زندگی مشترک را ندارند و ۲۰ در صد دیگر، قادر به عروسی نمی شوند. پس این یک مشکل بزرگ است که ما نیز در این بخش تلاش های خویش را انجام دادیم؛ اما برای جلوگیری از این مشکل به اقدامات در سطح بالا نیاز دارد.))

فرشته نگاه باشنده شهر گردیز نیز بلند بودن طویانه را یک رواج نامناسب اجتماعی می داند که  از این لحاظ جوانان به فحشا روی می آورند و یا از راه های قاچاقی به کشور های دیگر میروند.

نگاه از دولت خواست که برای جلوگیری از این مشکل به طور جدی مداخله نماید.

موصوف به آژانس خبری پژواک گفت: "شما نگاه کنید که وضعیت اقتصادی، روانی و روحی جوانان تا چه حدی خراب است، ما میخواهیم که مقدار طویانه کم شود؛ زیرا مشکلات بیشتر ما از سبب طویانه گزاف می باشد.))

همچنان دواجان یک تن از باشندگان ولسوالی احمد آباد گفت که امسال ۳۶ ساله شده است؛ اما تا هنوز ازدواج نکرده است.

وی به آژانس خبری پژواک گفت که برای به دست آوردن پول طویانه، به کشور های پاکستان و دبی رفته است؛ اما هنوز هم از زندگی مشترک محروم است.

وی افزود: "من باید ۱۰ یا ۱۵ سال قبل ازدواج میکردم، زندگی را ساز و سامان می دادم، زمانى که من پیر میشدم، اولادم عصای دستم می بود؛ اما اکنون هیچ چیز نیست. اگر کسی عروسی کند، چندین سالش در پیداکردن طویانه سرگردان میشود، که سبب خرابی زندگی پسر و دختر می شود."

به گفتۀ موصوف، پدرش چندین سال انتظار میکشد که طویانه کاهش یابد؛ اما تاهنوز این مشکل حل نشده است.

قاری خواجه الدین حقبیان رئیس شورای علمای پکتیا، رسم و رواج اخذ طویانه گزاف را نگران کننده خوانده گفت که از سبب این، مشکل اخلاقی افزایش می یابد.

حقبیان در این مورد مسئولیت عالمان دین را بیشتر دانست و تاکيد کرد که عالمان دین هر منطقه، باید برای حل این معضل اجتماعی مداخله کرده و اخذ طویانه بیشتر باید منع گردد.

قاری حقبیان افزود: "فساد اخلاقی بیشتر شده و عاملش این است که در این منطقه، طویانه بیشتر است و جوانان قدرت ازدواج را ندارند. اگر مهر به مردم تعریف و تشریح شود که این حق مربوط کدام شخص میشود، پس در مدت یکسال هیچ کس بی سرنوشت نخواهد ماند."

ریاست امور زنان نیز طویانه بلند را مشکل بزرگ در برابر جوانان دانسته گفت که تاکنون دولت و اقوام موفق به کنترول آن نشده اند.

نسرین اوریاخیل رئیس این ریاست گفت که از سبب طویانه بلند، دختران بیشتر بدون شوهر می مانند و یا پس از نامزدی برای به دست آوردن مبلغ تعیين شده در خانه پدر به سر میبردند، که یک عامل زندگی تلخ همین است.

اوریاخیل گفت: ((جوانان بیشتر ما بیکار استند، به کارهای شاقه برمیگردند و به کشور های خارجی میروند؛ پس طویانه بیشتر مشکل بسیار بزرگ می باشد. در این مشکل دختران جوان ما نیز از حق شان محروم می شوند؛ زیرا یک خانواده نمی تواند به سادگی طویانه هشتصد هزار و یا يک ميليون افغانی را به دست بیاورد.))

قابل یادآوری است که در ولایت پکتیا، اندازه متوسط طویانه هفتصد هزار افغانی میباشد که با مصارف دیگر عروسی، این مبلغ بلند میرود.

طی سال گذشته در گردیز بین متنفذین چند ولسوالی، مقدار طویانه حدود ۲۰۰ هزار افغانی تعین شده بود؛ اما با گذشت زمان اندک این فيصله ها از بین رفت و مردم به میل خود طویانه میگیرند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking