خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"جزئيات دیدارهای امریکا و طالبان، از چشم حکومت پنهان نیست"

"جزئيات دیدارهای امریکا و طالبان، از چشم حکومت پنهان نیست"

Jul 17, 2019 - 16:02

کابل (پژواک، ۲۶ سرطان ۹۸): وزیر دولت در امور صلح، اجماع ملی را به اشتراک سیاسیون به خاطر رسیدن به صلح نیاز مبرم خوانده، می­گوید که جزئيات هیچ نشستی در خصوص صلح، از چشم حکومت افغانستان پنهان نیست.

اعضای مشرانو جرگه، نگرانی های شان را از ابهامات در مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان را با عبدالسلام رحيمى وزیر دولت در امور صلح که امروز به مشرانوجرگه فرا خوانده شده بود، ابراز داشتند.

فرهاد سخی یک تن از سناتوران در جلسه امروز، با انتقاد از ابهامات در مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان، گفت که بعضی نشست­ها در پشت پرده میان طالبان و خلیل زاد صورت می­گرد؛ اما حکومت هیچ اطلاعی ندارد.

حسن هوتک يکى دیگر از سناتوران، بر گفتگوهای صلح در محوریت افغانستان تاکید کرده، افزود: «صلحی برای ما ارزش دارد که بین حکومت و طالبان صورت بگیرد.»

کامل بیک عضو ديگر مشرانو جرگه، محوریت حکومت را در گفتگوهای صلح مهم عنوان کرده گفت که مذاکرات صلح، باید توسط حکومت افغانستان به پیش برده شود.

این سناتور گفت: « در گفتگوهای صلح، صداقت مخالفان مسلح و حمایت صادقانه کشورهای منطقه مهم و ضروری است و کشورهای منطقه باید صلح صادقانه را در افغانستان تهداب بگذارند تا صلح پایدار باقی بماند.»

از سوى ديگر، عبدالسلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح، در پاسخ به پرسش های سناتوران گفت که حکومت افغانستان، از هر پیشرفتی که در خصوص صلح صورت می گیرد، آگاه است و هیچ نشستی در خصوص صلح افغانستان از چشم حکومت پنهان نیست.

وی، با اشاره به اینکه نشست های قبلی که در خصوص صلح با طالبان صورت گرفته است، همه در حد مشورت‌ها  و رای زنی ها بود که با آغاز مذاکرات رسمی صلح، تمام جزئیات آن با شهروندان شریک می شود.

موصوف افزود: «پروسه صلح کشور به توجه ویژه نیازمند است و تلاش‌های لازم درحال اجرا است تا از این فرصت بزرگ برای ختم جنگ استفاده شود، همچنان طرح‌های مفید راه اندازی شده است و برای دستیابی به صلح، به موارد اعتمادسازی، مذاکره، توافق و درنهایت به اجرای توافقات، پرداخته خواهد شد.»

رحیمی، بازگشت مهاجرین افغان را یکی از شرایط اساسی صلح دوامدار عنوان کرده، گفت که رهبری حکومت، چندی قبل میکانیزم تصمیم گیری را ایجاد کرد و اکنون کوشش می شود تا این میکانیزم احیای مجدد شود.

وزیردولت درامورصلح، اجماع ملی را با اشتراک سیاسیون برای رسیدن به صلح نیاز مبرم خوانده گفت که تلاش ها جریان دارد تا همه ‌بزرگان، سیاسیون، اقشار مختلف و دولت افغانستان موقف واحد ومشترکی را درجریان مذاکرات اختیار نمایند.

وی، رئیس جمهور را نگهبان و مدافع منافع ملی کشور خوانده گفت که رئیس جمهور غنی با درنظرداشت تشویش های ملت، پروسه صلح را با احتیاط کامل به پیش می­برد.

در اخير نشست، فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه، با بیان این که از پروسه صلح نظارت جدی می کند، گفت: «از این که مذاکرات صلح جریان دارد خوشبین هستم؛ اما ملاحظات جدی هم داریم؛ به خاطری که تاکنون در مورد دیدارهای خلیل زاد با طالبان برای شورای ملی وضاحت داده نشده است. »

وی، با انتقاد از عدم شریک سازی پیشرفت گفتگوهای امریکا با طالبان، گفت با تاسف که با شماری از احزاب سیاسی و اشخاص انفرادی، روی این موضوع دید و وادید صورت گرفته است؛ اما نمایندگان مردم هیچ اطلاعی از این گفتگوها ندارند.

موصوف افزود: «سیاسیون و تکت های انتخاباتی، باید بدانند که صلح ملکیت شخصی وفردی نیست و باید به این پروسه همصدا شده نقش های مثبت شان­را ادا نمایند و از رئیس جمهور کشور نیز می خواهیم تا نشست های شورای عالی مصالحه را ادامه دهد و نظریات تمامی جوانب را از طریق آن دریابد و به حیث یک بسته واحد مورد بحث قرار دهد.»

مسلمیار، از تمام سیاسیون و رهبران کشور خواست که برای اعاده صلح پایدار و باعزت، با وزارت دولت در امورصلح، همکاری نزدیک داشته باشند.

قابل يادآورى است که طى چند ماه گذشته، هفت بار ميان نمايندگان امريکا و طالبان در کشور قطر، در مورد صلح افغانستان گفتگو صورت گرفته است؛ اما تا هنوز نتيجه روشن در دست نيست.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan