خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در جنگ های اخیر بلخ افراد ملکی متضرر شده اند"

"در جنگ های اخیر بلخ افراد ملکی متضرر شده اند"

Jul 17, 2019 - 16:56

 

مزارشریف (پژواک، ۲۶ سرطان ۹۸): باشندگان برخی ولسوالی های بلخ مظ گويند که به سبب جنگ های جاری در اين ولسوالی، خسارات هنگفت جانی و مالی را متقبل شده اند.

برخی مناطق ولسوالی های چمتال، چهاربولک و دولت آباد، دراين اواخر شاهد جنگ های شدید بوده اند.

با وجودی که طالبان و نيروهای امنيتی افغان، از وارد کردن تلفات و جراحات سنگین بر یکديگرمدعی اند؛ اما مردم عادی ميگويند که جنگ ها بيشتر از افراد ملکی قربانی میگیرد.

از اثرجنگ ها درمناطق متذکره، بسا خانواده به ترک منازل شان مجبورشده اند.

پژواک درجريان تهيه اين گزارش، با خانواده اى مواجه شد که هفته گذشته، پنج عضو خانواده اش درحمله هوایی کشته و مجروح شده بودند.

عصمت الله عضو همين خانواده است که فعلاً با کاکای مجروحش، درشفاخانه ملکی بلخ بستراست.

موصوف گفت که شام پنجشنبه گذشته، درقریه يلمان ولسوالی چهاربولک، طی یک حمله هوایی، سه اقاربش کشته و به شمول یک کاکای وی، دو تن دیگر زخمی شدند.

وی علاوه کرد که درحمله هوايی، پدر با دو پسر جوانش کشته شدند.

موصوف گفت: "هنگام عصر بود که یک دسته طالبان، از سوی طيارات تعقیب شده بودند، طالبان در وسط قریه موترسايکل های شان را روی سرک رها و وارد منزل ما شده بودند، درعين حال اعضای خانواده ما از منزل خارج شده بودند، تا وضعیت را بدانند، طالبان داخل منزل بودند؛ اما مردان خانواده روی جاده ايستاده بودند، طيارات همين افراد را هدف حمله قرار دادند که منتج به تلفات و جراحات متذکره شد."

عصمت الله، اکنون ازحکومت و نيروهای افغان تقاضا دارد که درجريان جنگ و عمليات، به زندگی افراد ملکی توجه ويژه مبذول بدارند.

به قول موصوف، طالبان هم باید هنگام جنگ، از تکتيک هايی استفاده نکنند که سبب متضررشدن افراد ملکی شود.

گل بی بی پنجاه ساله نیز مسکونه ولسوالی چهاربولک است که ازجنگ های جاری شکایت دارد.

موصوف به پژواک گفت که طالبان و نيروهای دولتی برای نیل به اهداف شان، از افراد ملکی استفاده می کنند.

خانم متذکره،  به صدای گریه آلود به پژواک گفت: "خانواده بزرگ داريم، خدا شاهد است که ۲۰ نواسه دارم، که از پانزده سال کمتر عمر دارند، زمانيکه جنگ باشد همه فرياد می کنند و رنج می کشند، چند بار بر منزل ما راکت ها اصابت نموده، ديوارحويلی را ويران کرده، حیران استيم که چه کنيم و به که گريه کنيم."

درعين حال، حميدالله ظفرزی فعال مدنی بلخ، به پژواک گفت که در ماه های اخیر، اوضاع امنیتی بلخ نسبت به هر وقت دیگر، نهايت ناگوارشده است.

نامبرده طورنمونه از ولسوالی های چمتال، چهاربولک و دولت آباد یادآوری کرد که صرف ساختمان ولسوالی ها و چند قریه محدود در کنترول حکومت قرار دارد و تمام ساحات متباقی دیگر سقوط است.

به قول موصوف، حکومت مسئولیت دارد؛ تا از سر و مال مردم ملکی حفاظت نماید.

شورای ولایتی بلخ نیز پيرامون افزایش ناامنی ها در اين ولايت ابراز نگرانی کرد.

ريحان سادات عضو این شورا، به تاریخ ۲۶ سرطان، به پژواک گفت که  باید هرچه زودتر، برای بهبود وضعیت امنیتی در ولسوالی های بلخ، عمليات گسترده راه اندازی شود.

نامبرده درمورد افزایش تلفات و جراحات افراد ملکی نیز ابراز نگرانی کرد و افزود که بسا اوقات، طالبان عامل تلفات و جراحات به افراد ملکی می شوند.

 قوماندانی امنیه بلخ گفت که تبليغات مخالفين مسلح مبنی بر سقوط برخی ولسوالی ها و مناطق وسيع، از سوی آنها را خنثی نموده اند.

عادل شاه عادل سخنگوی قوماندانی امنیه، به پژواک گفت که طی عمليات مختلف دربلخ، به مخالفين مسلح تلفات و جراحات سنگین وارد نموده اند.

طالبان مسلح، قبل ازين نیز در تماس با رسانه ها اذعان کرده اند که در تلفات و جراحات افراد ملکی، آنها دخیل نيستند.

افزون بر اين، روزگذشته دفتر مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۹ شاهين در زون شمال، با انتشار اعلامیه اى اذعان کرد که درجريان عمليات چند روزگذشته در ولایت بلخ، حدود ۸۰ طالب را کشته؛ اما طالبان مسلح این ادعا را بی بنیاد می خوانند.

 سکتورامنیتی دیروز با تدویر جلسه، برای ارزیابی و پيگیری خسارات افراد ملکی هنگام جنگ ها، یک کميته را ایجاد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement