خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قتل زنان در فارياب ٢٧ درصد افزايش يافته است

قتل زنان در فارياب ٢٧ درصد افزايش يافته است

Jul 17, 2019 - 17:01

ميمنه (پژواک، ٢٦ سرطان ٩٨): منابع در فاریاب درحالى از افزايش قتل و خودکشى زنان در چهارماه اول امسال نسبت به زمان مشابه درسال گذشته خبر مى دهند که در سه روز گذشته، اجساد سه زن جهت معاينه به طب عدلى اين ولايت منتقل گرديده است.

ذبیح الله جواد رییس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر فاریاب، به آژانس خبرى پژواک گفت درچهار ماه اول سال روان، ١٤ قضيه قتل زنان و در چهار ماه اول سال گذشته يازده مورد قتل زنان ثبت اين کميسيون شده است.

موصوف در حاليکه مى گفت که آمار يادشده نشان مى دهد که قتل زنان ٢٧ در صد افزايش يافته، آن را نگران کننده خواند.

وى افزود که بايد عاملين قتل هاى زنان شناسايى، دستگير و مجازات شوند.

وی علاوه نمود که قضایای زیادی در ولسوالی ها و ساحات تحت کنترول مخالفین رخ مى دهد؛ اما به دلیل عدم دسترسی به کميسيون ثبت نمى شوند.

قتل سه زن جوان

 داکتر فرنگیس مسئول بخش زنان طب عدلی شفاخانه میمنه ولايت فارياب، به آژانس خبرى پژواک گفت که به تاريخ ٢٣ سرطان جسد یک دختر ١٥ ساله که غذاى زهرى خورده بود، به تاريخ ٢٤ اين ماه، جسد خانم ٢٥ ساله که حلق آويز شده بود، و ديروز جسد يک دختر ١٣ ساله که دواى ضد آفات زراعتى را نوشيده بود، در اين شفاخانه جهت معاينه آورده شدند.

به گفته او نزدیکان دختر ١٥ ساله گفته اند که دخترشان در اثر گژدم گزيدگى جان باخته است؛ اما اين چنين نيست، بررسى هاى طب عدلى نشان مى دهد که اين دختر در اثر خوردن غذاى زهرى جان باخته است.

موصوف افزود که تحقيقات در مورد کشته شدن، دو تن ديگر جريان دارد.

اقارب مقتولين چه مى گويند

 سید شکرالله برادر فوزیه ٢٥ ساله، به آژانس خبرى پژواک گفت که خواهرش از سوى شوهر و خسرانش حلق آويز شده است. 

وى افزود که خواهرش پنج سال قبل با پسرخاله اش ازدواج کرده بود، ولى هميشه از سوى شوهر مورد لت و کوب شديد قرار مى گرفت.

او افزود: «خواهرم یک ماه قبل از اثرشکنجه و خشونت ها به خانه ما آمد، می خواستيم که موضوع را یک طرفه بسازیم؛ اما پدرم اجازه نداد گفت که مسئله زن و شوهر است مداخله نباید کنید و روزی حل خواهد شد، خواهرم دوباره به خانۀ شوهرش رفت سرانجام امروز کشته شد.»

حیات الله برادر جمیله ١٣ ساله گفت که خواهرش مشکل روانی داشت، او با برادرانش به سر پالیز(کشت خربوزه) به سر می برد، در آنجا ادویه ضد آفات خربوزه را نوشیده بود، ولى در مسير راه شفاخانه فوت کرد.

کميسيون مستقل حقوق بشر در مورد انگيزۀ قتل اين زنان  تحقيق مى کند

ذبیح الله جواد رییس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر فاریاب گفت که خانم ٢٥ ساله به اسم فوزيه، توسط شوهر و خانوادۀ شوهر حلق آويز شده و به قتل رسيده است.

به گفته او شوهر اين خانم دستگير شده و تحت توقيف قرار دارد .

اما موصوف علاوه کرد که قضیه خودکشی و یا قتل دو دختر ديگر را پيگيرى مى کنند تا انگيزۀ آن معلوم شود.

به اساس معلومات کميسيون مستقل حقوق بشر، در جریان بیش از ١٧ ماه گذشته،٤٦ قضیۀ قتل و خودکشی زنان، در کميسيون مستقل حقوق بشر اين ولايت ثبت شده است. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking