خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کار ٣٠ پروژه در بلچراغ فارياب آغاز گرديد

کار ٣٠ پروژه در بلچراغ فارياب آغاز گرديد

Jul 17, 2019 - 18:56

ميمنه (پژواک، ٢٦ سرطان ٩٨): رهبری ولایت فاریاب در ولسوالی تازه تصرف شدۀ بلچراغ رفته کار ٣٠ پروژه را آغاز کردند.

رهبری ملکی و نظامی ولایت فاریاب، چاشت امروز در ولسوالی تازه تصرف شده بلچراغ سفر نموده، ضمن صحبت با مردم، کار ٣٠ پروژه را رسماً آغاز و ٢٠ میلیون افغانی را به منظور ارائه خدمات و حکومتداری خوب، بازسازی تعمیر اداره ولسوالی و قوماندانی امنیه، و ترمیم دو مسجد کمک نمودند.

ولسوالی بلچراغ در ٥٠ کیلومتری جنوبشرق شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب موقعیت دارد که یکسال قبل به دست طالبان سقوط کرد و یکماه پیش، دوباره به کنترول دولت درآمد.

والی فاریاب را در بلچراغ جنرال احمدزی معاون قول اردوی کوماندو، جنرال غیب الله سادات قوماندان امنیه، جنرال نجیب الله نجیب رییس امنیت ملی و معاون شورای ولایتی همراهی می کردند.

نقیب الله فایق والی فاریاب، به مردم بلچراغ اطمینان سپرد که این ولسوالی در محراق توجه حکومت می باشد، منبعد سقوط نخواهد کرد، امنیت تامین و به تمام نیازمندی های اساسی مردم پرداخته میشود، همه ادارات دوباره فعال و عرضه خدمات می کنند، دروازه های مکاتب باز و در قسمت احداث سرک مواصلاتی با مرکز ولایت، آب آشامیدنی، برنامه های توانمند سازی زنان و جوانان توجه خواهد شد.

وى افزود که امروز کار ساخت ١٣ مکتب از برنامه اقراء، ١٦ پروژه از برنامه میثاق شهروندی و نیز برنامه ٥ ساله توانمندسازی زنان در ولسوالی بلچراغ آغاز می شود.

او علاوه کرد که برای بازسازی اداره ولسوالی، قوماندانی امنیه و ترمیم دو محراب مسجد که توسط طالبان تخریب شده بود و نیز بخاطر فعالیت دوباره ادارات عدلی و قضایی، ثبت احوال نفوس، معارف و سایر بخشها، ٢٠ میلیون افغانی از تعهدات رییس جمهور به مصرف می رسد، برای ٢ هزار فامیل مواد غذایی مساعدت می گردد، علاوه بر آن موسسات همکار نیز فعالیت های شانرا از سر خواهد گرفت.

موصوف، از طالبان خواست که پیش از مذاکرات قطر، دست از مخالفت بردارند و به پروسه صلح بپیوندند، در سطح افغانستان برای آمدن صلح الگو شوند؛ در غیر آن صورت سرکوب و نابود میشوند.

انجنیر عزیزالله عثمانی  رییس احیا و انکشاف دهات فاریاب گفت که ١٣ مکتبی که از برنامه اقراء اعمار می گردد، ٦ – ٨ و ١٠ صنفی می باشد، هر کدام از يک تا شش میلیون افغانی هزینه بر میدارد، ١٦ پروژه شامل حفر چاه، دیوار استنادی، کانال آب و پلچک می باشد، جریان دارد و همچنان برنامه ٥ ساله توانمند سازی زنان در چوکات ٦٣ شورا در تمام ولسوالی بلچراغ در حرفه های مختلف آغاز می شود.

صبغت الله سیلاب معاون شورای ولایتی فاریاب، از توجه رئیس جمهور و حکومت محلی بخاطر آزاد سازی بلچراغ از چنگ طالبان، آغاز پروژه های عمرانی و مساعدت های نقدی و جنسی ابراز قدردانی نموده، گفت که ١٨ سال از عمر نظام جدید در افغانستان می گذرد، میلیارد ها دالر به بهانه های مختلف به مصرف رسید؛ اما تا کنون مردم ولسوالی بلچراغ سرک، برق، شفاخانه، آب آشامیدنی و ابتدائی ترین نیازمندی های شانرا ندارند.

وی از حکومت محلی و مرکزی خواست که در بلچراغ کار بنیادی صورت گیرد، برنامه های انکشافی رویدست گرفته شود تا افکار طالبانی مردم تغیير نماید و در آینده در کنار دولت قرار گیرند.

مولوی محمد صابر خطیب مسجد جامع مرکز بلچراغ، بر وعده های میان تهی مسوولین گذشته انتقاد نموده، گفت که در زمان انتخابات با فریب مردم رای شانرا گرفتند و در ١٨ سال در قسمت بازسازی و عمران ولسوالی هیچگونه توجه صورت نگرفته است و امیدوار است که وعده های امروزی والی و همراهان شان مانند گذشته نباشد.

وی ضمن رضایت از برخورد نیروهای امنیتی از رهبری ولایت خواست که در قسمت تعلیم و تربیه، فرهنگ، صحت، اقتصاد کار بنیادی صورت گیرد و محرومیت های مردم بلچراغ را رفع سازند؛ در یک ولسوالی  که بیش از ١٠٠ هزار نفوس دارد یک کلینیک ٧ بستر وجود دارد.

برخی از باشنده گان بلچراغ، نگرانی شانرا با پژواک در میان گذاشته، گفتند که قوماندانان سابق که به سبب ظلم شان بالای مردم فرار نموده بودند، حالا دوباره تحت نام اردوی محلی در منطقه مستقر شدند؛ در صورتی که نیروهای رسمی دولت چون کوماندو، پولیس و اردو از منطقه بیرون شوند، شاید اعمال قبلی شانرا تکرار و به باج گیری و آزار بپردازند.

اما نقیب الله فایق والی فاریاب گفت که منبعد هیچ کس در هر سطحی که باشد و به هیچ عنوان نمیتواند روی عقده های شخصی و به بهانه وابستگی کسی به طالبان، بالای مردم ستم کند وعشر و زکات بگیرند؛ هر سرباز اردوی محلی ١٧ هزار افغانی معاش دارد، سلاح، مهمات، اعاشه و موتر از دولت می باشد.

وی به مردم بلچراغ اطمینان داد که حکومت مرکزی و محلی به تعهداتش عمل می کند، ولسوالی بلچراغ درعرصه انکشاف و پیشرفت ولسوالی درجه اول معرفی خواهد شد و در هر دو ماه، با جمعى از رؤسای ادارات در این ولسوالی سفر نموده به ارتباط مشکلات و نیاز مندی ها با مردم صحبت و مشوره خواهد کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan