خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یک شبکۀ آبرسانى در جوزجان افتتاح گرديد

یک شبکۀ آبرسانى در جوزجان افتتاح گرديد

Jul 17, 2019 - 14:50

شبرغان (پژواک، ٢٦ سرطان ٩٨): با بهره بردارى از يک شبکۀ آبرسانى که زمينۀ دسترسى سه هزار خانواده در شهرشبرغان را به آب آشاميدنى فراهم مى کند، کار ساخت مکتب شش صنفى به هزينۀ ١٠٠ هزار دالر امريکايى در جوزجان نيز آغاز گرديد.

نورمحمد قاریزاده مسئول موسسه انکشافی و اجتماعی قویاش، به آژانس خبرى پژواک گفت، این شبکه که بیست کیلومترطول دارد و منبع تغذیه اش چاه عمیق حفرشده درحومۀ جنگل باغ شهرشبرغان مى باشد، سال­ها قبل توسط یک موسسه غیر دولتی به قرای اسلام، چوباش، چوباش کلان، چوباش خورد، لب جربکاول، قریش و لب جر طاغن تمدید شده بود.

به گفته موصوف؛ اين شبکه که مجهز با پمپ برقی بود به دليل اینکه باشنده گان محل نمى توانستند مصارف مالی آنرا پرداخت نمایند، از یکسال به اینسو فلج شده بود؛ اما موسسه اجتماعی و انکشافی قویاش به همکاری تعدادی از افراد خیر، با هزینه کردن ده هزاردالرامریکایی، پمپ آب چاه را ازسیستم برق عادی  به سیستم سولری تبدیل نمودند.

او افزود: «ما به این طریق توانستیم برای سه هزارخانواده در هشت قریه یادشده آب آشامیدنی صحی فراهم نماییم .»

انجنیرخالق عینی ريیس ادارۀ آبرسانی ولایت جوزجان گفت که آب های زير زمينى در ولسوالی خواجه دوکوه، قابل نوشيدن نیست و در مجموع شور و تلخ مى باشد.

وى افزود:« به دلیلى که آب هاى زير زمينى تلخ و شور اند، ما به همکاری موسسۀ انکشافی و اجتماعی قویاش، انتقال آب را به شکل شبکه در این ولسوالی در نظرگرفتیم تا بتوانیم برای مردم سهولت های لازمه را فراهم نماییم .»

همچنان سنگ تهداب مکتب شش صنفى در اين ولسوالى گذاشته شد.

قاریزاده گفت که هزينۀ ساخت مکتب شش صنفى که سنگ تهداب آن امروز درقریۀ چوباش خرد اين ولسوالى گذاشته شد، به صد هزار دالر امريکايى مى رسد.

باشنده گان ولسوالی خواجه دو کوه از احياى اين شبکه خوشحال اند؛ اما از حکومت مى خواهند که در بخش ايجاد مراکز صحى، احداث سرک­ها و پل ها نيز توجه  صورت گيرد. 

مولوی عبدالحکیم از باشنده گان قریه چوباش خورد به پژواک گفت: « نسبت استفاده از آب های ملوث و مکروبی، همیشه اطفال و برخی از بزرگان خانواده ها در قریه ما مصاب به مرض کولرا می شدند.»

او و شمارى ديگر از باشندگان اين ولسوالى از حکومت مى خواهند که در بخش ايجاد مراکز صحى، احداث سرک، پل و پلچک نيز توجه نمايد؛ زيرا در اين بخش ها نيز مشکلات آنان زياد است. 

 به اساس معلومات اداره آبرسانی ولایت جوزجان، مشکلات عمده مردم آن ولایت کمبود آب آشامیدنی و زراعتی است، که درحال حاضر حداقل هفتاد فیصد مردم از آب های غیرصحی و ملوث با منرال های مختلف استفاده میکنند .

ریاست آبرسانی در نظردارد تا با اتمام شبکه بزرگ آبرسانی از سمت جنوب شهرشبرغان، زمينه دسترسى به آب آشاميدنى به مردم این ولایت را فراهم سازد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan