خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«بدون یک نامزد رياست جمهورى به مصئونيت نامزدان ديگر توجه صورت نميگيرد»

«بدون یک نامزد رياست جمهورى به مصئونيت نامزدان ديگر توجه صورت نميگيرد»

Jul 18, 2019 - 15:22

کابل(پژواک، ۲۷ سرطان ۹۸): يافته هاى شمارى از نهادهاى جامعه مدنى نشان ميدهد که "تیم حاکم"، اخیرا برنامه هایی را با استفاده از امکانات دولتی راه اندازی می کند که کمپاین انتخاباتی پنداشته می شود؛ اما به مصئونیت امنیتی سایر نامزدان، کوچک ترین توجه صورت نگرفته است.

این تحقیق که تحت عنوان «ارزیابی و یافته های قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸» می باشد، توسط مجتمع جامعه مدنی افغانستان (مجما)، موسسه تفریحی بایسکل رانی و بازتوانی برای معلولین افغانستان (ابرار) و مرکز آموزشی حقوق بشر برای زنان افغان تهیه گردیده است.

این تحقیق از طریق مصاحبه با ۱۵ نامزد انتخابات ریاست جمهوری، مسوولان کمیسون های انتخاباتی و نهادهای مرتبط به انتخابات، طی یک ماه انجام شده است.

به اساس این تحقیق، تقرری کمیشنران جدید در کمیسیون های انتخاباتی، نبود فهرست پاک رای دهندگان، سوء استفاده تیم حاکم از امکانات دولتی، عدم توجه به مصئونیت امنیتی سایر نامزدان ریاست جمهوری و تامین امنیت مراکز رای دهی در روز انتخابات، از جمله مشکلاتی اند که از سوی تکت های انتخاباتی مطرح شده است.

عزیز رفیعی رئیس مجتمع جامعه مدنی افغانستان (مجما)، موجودیت بیش از نه میلیون ثبت نام کننده برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را نگران کننده خوانده گفت که تاکنون کمیسیون انتخابات از ارقام دقيق رای دهندگان اطمینان نداده است و اگر ارقام دقيق معلوم نشود، چالش بزرگ را در شفافیت انتخابات به وجود می­آورد.

وی افزود: «بزرگترین نگرانی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، سوء استفاده از امکانات دولتی به نفع تیم حاکم در قدرت است و اگر این امکانات به صورت گسترده استفاده شود، مشروعیت انتخابات را زیر سوال می­برد.»

موصوف، با انتقاد جدی از سوء استفاده از امکانات دولتی توسط یک تکت انتخاباتی، گفت که با تاسف امکاناتی که تیم حاکم در قدرت دارد، سایر نامزدان ندارند.

این انتقادات در حالی ابراز می شود که روز گذشته جان باس سفير امريکا در کابل، از تمام نامزدان ریاست جمهوری خواست که از استفاده هر نوع امکانات دولتی اجتناب ورزند؛ زيرا این توقع افغان ها و حکومت امريکا است.

رئیس مجتمع جامعه مدنی افغانستان (مجما)  درادامه صحبت هايش گفت که در مجموع جامعه جهانی، حکومت، نامزدان ریاست جمهوری، کمیسیون های انتخاباتی و نهادهای امنیتی خواستار برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه اند.

روشن څېړن رئیس اجرائیوی مرکز آموزش حقوق بشر برای زنان افغان، سخنران ديگر اين نشست گفت که باید در انتخابات از دقت لازم کار گرفته شود و جلو هرنوع خودکامگی ها گرفته شود.

وی، برگزاری انتخابات را در تاریخ از قبل تعیین شده، خط سرخ خوانده گفت که به جز از برگزاری انتخابات، سایر گزینه ها به نفع مردم و کشور نیست و باید انتخابات در اسرع وقت تدویر یابد.

این نهادها، از حکومت و جامعه جهانی خواهان حمایت مالی و تمویل منابع برای موثریت بیش­تر در فرایند انتخابات، حمایت سیاسی و فراهم کردن کمک های تخنیکی برای بهبود روندهای انتخابات و نظارت از علمکرد کمیسیون های انتخاباتی هستند.

امرالله امان مسئول ستاد انتخاباتی نورالحق علومی نامزد رياست جمهورى، با انتقاد از عدم توجه حکومت برای تامین امنیت نامزدان ریاست جمهوری، گفت: «تاکنون هیچ توجهی برای مصئونیت نامزدان ریاست جمهوری صورت نگرفته، نه محافظ و نه هم موتر داده شده است.»

وی، با انتقاد جدی از تیم انتخاباتی اشرف غنی، گفت که تیم حاکم در قدرت، از امکانات دولتی سوء استفاده می کند؛ و اين چانس براى تکت هاى ديگر انتخاباتى مهيا نيست.

بر اساس گزارش ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳، وزارت امور داخله ضمن استخدام ۳۸۵ تن برای تامین امنیت نامزدان ریاست جمهوری در مرحله مبارزات انتخاباتی، سه عراده موتر زرهی نیز در اختیار  هريک آنها قرار داده بود که از این جمله، به هر نامزد ۱۵ محافظ با یک موتر زرهی، و برای هر یک از معاونانش ۱۰ محافظ با یک موتر زرهی در نظر گرفته شده بود.

همچنان وزارت امور داخله در آن زمان گفته بود در صورتی که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بخواهند به ولایت های صعب‌العبور و دوردست سفر کنند، این وزارت هلیکوپتر و دیگر امکانات لازم را برای شان فراهم می­کند.

نگرانى نامزدان رياست جمهورى از بى توجهى حکومت درخصوص تامين امنيت آنها، درحالى ابراز ميگردد که حکومت  بتاريخ ١٨ سرطان سال روان اعلام کرد که به اساس درخواست وزارت داخله،  براى نامزدان رياست جمهورى سال ۱۳۹۸ موترهاى ضد گلوله ( زرهی)  خريدارى  ميگردد.

اين تصميم حکومت در جلسۀکميسيون تدارکات ملى، تحت ریاست محمد اشرف غنی اتخاذ گرديده است .

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan