خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در شش ماه اول سال روان ميلادى ٤٥ مورد خشونت عليه خبرنگاران ثبت شده است

در شش ماه اول سال روان ميلادى ٤٥ مورد خشونت عليه خبرنگاران ثبت شده است

Jul 18, 2019 - 16:00

کابل (پژواک ،۲۷سرطان ۹۸): کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران افغانستان، ثبت ٤٥ مورد خشونت عليه خبرنگاران در شش ماه اول سال روان ميلادى را نگران کننده خوانده و مى گويد که حدود نيم آن، از سوى نيروهاى حکومتى صورت گرفته است.

در گزارش شش ماهۀ کميتۀ مصئونيت که امروز (٢٧ سرطان ) اعلام گرديد، ٢٠ مورد خشونت عليه خبرنگاران به نيروهاى امنيتى نسبت داده شده وعامل ٢٥ مورد ديگر، مخالفين مسلح حکومت، افراد ناشناس، مسئولان رسانه ها و زورمندان بوده اند. 

به نقل  ازاين گزارش، اين ٤٥ مورد خشونت عليه خبرنگاران شامل  سه مورد قتل، شش مورد جراحت ، پنج مورد لت و کوب، ۱۹ مورد توهین و تحقیر ۱۰ مورد تهدید، یک مورد باز داشت غیرقانونی و یک مورد اخراج اجباری از وظیفه مى باشد.

در ادامۀ گزارش خاطرنشان گرديده  که ثبت ۱۵ مورد خشونت و تهدید در زون جنوبشرق کشور،  این زون را نا مساعد ترین بخش در سطح  کشور برای خبرنگاران و کار رسانه اى در این شش ماه،  نشان می دهد.

در بخشى ازاين گزارش از "کشته شدن، گويندۀ برنامه هاى اجتماعى تلويزيون خصوصى ژمن به تاريخ ١٥/٣/٢٠١٩  توسط افراد ناشناس در ولايت خوست، زخمى شدن مسئول تلويزيون سباوون در ولايت هلمند ذريعه ماين چسپکى در موترش، بازداشت خبرنگار آژانس خبرى پژواک در ولايت فارياب از سوى ادارۀ لوى څارنوالى پس از نشر يک خبر در مورد فراريک فروشندۀ مواد مخدر؛ از موارد خشونت ها عليه خبرنگاران در سال روان خوانده شده است .

نجیب الله شریفی رییس کمیته مصئونیت خبرنگاران، در نشست اعلام اين گزارش درکابل، هرچند ثبت ٤٥ مورد خشونت درشش ماه اول سال روان ميلادى عليه خبرنگاران را نگران کننده خواند؛ اما بدون ارايه جزييات گفت که ميزان خشونت عليه خبرنگاران دراين ششماه، نسبت به زمان مشابه سال گذشته ميلادى  پنجاه درصد کاهش يافته است.

وى درادامه افزود: «اما آمار ثبت شده، بیانگر رقم درشت واقعات خشونت در برابر خبرنگاران در افغانستان است؛ زیرا مرتکبین خشونت ها علیه خبرنگاران و رسانه ها هنوز هم رسانه ها و خبرنگاران را مورد ارعاب و تهدید قرار می دهند.»

 رییس کمیته مصئونیت خبرنگاران، با اشاره به هشدار طالبان  به رسانه ها مبنى برعدم نشراعلانات برضد اين گروه گفت: «تهدید اخیرطالبان باعث گردیده است تا رسانه ها و خبرنگاران بیشتربه خودسانسوری بپردازند ... از نشر گزارشات دال بر جنایات طالبان ابا بورزند... این خود یک چالش بزرگ را فرا راه شان قرارداده است.»

اين درحاليست که گروه طالبان درآْغاز ماه سرطان سالروان، با انتشار اعلامیه‌ای گفته اند که شماری از رسانه‌ها در افغانستان، اعلانات تجارتى را نشر می‌کنند که در آن "به جهاد، مجاهدین و طالبان بد و رد گفته می‌شود" و با این اعلانات، مردم علیه این گروه برانگیخته می‌شوند.

این گروه از رسانه‌های خواسته است که اين چنين اعلانات را متوقف کنند؛ در غیر آن "این رسانه‌ها را به حیث رسانه نه؛ بلکه به حیث لانه‌های استخباراتی دشمن می‌شناسد و مورد هدف نظامی" قرار خواهند داد.

کميتۀ مصونيت، پيشنهاداتى را نيز عنوانى حکومت ارايه کرده است.

در بسته پيشنهادى اين کميته گفته شده است که حکومت بايد براى عملى ساختن فيصله هاى کميته مشترک ميان خبرنگاران و حکومت، از قاطعيت کار گرفته و گروهى را براى پيگيرى فيصله هاى کميته يادشده تشکيل بدهد؛ تا فيصله ها و تصاميم آن به اسرع وقت عملى گردد.

افزون برآن، خاطرنشان گرديده که حکومت بايد موارد خشونت و تهديد را که به مسئولان حکومتى بر مى گردد، مورد بررسى قرارداده آنها را به گونۀ جدى تعقيب نموده و به جامعۀ خبرنگارى کشور اطمينان دهد که در آينده، جلو اين چنين برخوردها گرفته مى شود.

 ضمنا کميته ازمسئولين رسانه مى طلبد تا در فرستادن خبرنگاران شان پس از وقوع حملات هراس افگنانه، از دقت کامل کار گرفته و به رهنمود هاى لازم ايمنى توجه جدى نمايند و به هيچ خبرنگار اجازه ندهند که بدون داشتن وسايل ايمينى و درک کامل وضعيت منطقه و آگاهى کامل از رهنمودهاى ايمنى و مصئونيتى به محل رويداد بروند.

دربخشى ازاين بستۀ پيشنهادى آمده است که امريکا و طالبان، بايد اين تضمين را به مردم افغانستان و اصحاب رسانه هاى کشور بدهند که در جريان گفتگوهاى صلح، بر آزادى مطبوعات معامله صورت نمى گيرد و يا هم فراموش نمى شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement