خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان دکاندار: نا امنی ولسوالی امام صاحب بالای کار ما تأثیر منفی نموده است

زنان دکاندار: نا امنی ولسوالی امام صاحب بالای کار ما تأثیر منفی نموده است

Jul 18, 2019 - 15:19

 

شهر کندز (پژواک، ۲۷ سرطان ۹۸): شماری از زنان دکاندار در ولسوالی امام صاحب میگویند که ناامنی های این اواخر، بالای کار ما تأثیر منفی کرده است و با مشکلات مواجه اند.

از جمع این زنان بی بی شاه گل ۵۵ ساله به تاریخ ۲۷ سرطان، به آژانس خبری پژواک گفت که از ۲۵ سال گذشته در بازار امام صاحب دکان دارد.

او افزود: ((پنج سال قبل روزانه ۷-۸ هزار افغانی فروش داشتم؛ اما اکنون روزانه نهایت هزار افغانی فروش میشود؛ در این مقدار برای ما صد افغانی فایده میماند که توسط آن هیچ امرار معیشت کرده نمیتوانیم.))

بربنیاد معلومات وی، از ۲۵ سال گذشته ۴۴ زن بیچاره در بازار امام صاحب یخن های خامک دوزی شده می فروختند؛ اما از اثر نا امنی های اخیر شمار اين زنان بسیار کم شده است.

وی افزود: ((شوهرم در بستر بیماری قرار دارد، کار کرده نمی تواند، خودم تمام روز تلاش میکنم؛ اما پول نان خشک را به دست آورده نمی توانم، خداوند پاک خودش بالای ما رحم کند.))

 

همچنان نجیبه یک دکاندار دیگر در بازار امام صاحب به پژواک گفت که شوهرش از اثر جنگ های این اواخر کشته شده  و از  روی مجبورى این جا دکانداری میکند.

وی افزود: ((در طول روز هزار یا یک و نیم هزار افغانی فروش میکنیم، اگر وضعیت خوب باشد از قریه جات مردم به بازار بیایند، فروشات ماهم خوب میشود و مشکل ما رفع خواهد بود.))

بربنیاد معلومات نجیبه، اکثر دکانداران زن در این بازار، از یک دیگر قرضدار شده اند، به همین سبب دکانداری را ترک کردند و به مناطق دیگر رفتند.

همچنان یک دختر به نام شبانه در این بازار به پژواک گفت که در این ولسوالی بسیار دختران از اثر ناامنی تعلیم کرده نمی توانند.

وی گفت: ((شما می بینید که من در اینجا دکان دارم؛ اما سن من از مکتب است و باید مکتب بخوانم مگر چه کنم که نا امنی و غریبی است.))

شماری دیگر زنان دکاندار در امام صاحب نیز صحبت کردند و از مسوولین حکومتی وطالبان خواستند که بجای جنگ صلح نمایند.

از سوی دیگر، سمونوال منظور ستانکزی قوماندان امنیه امام صاحب، به پژواک گفت که برای تأمین امنیت امام صاحب عملیات را آغاز کردند.

او افزود: ((عملیات ما در امام صاحب بسیار خوب پیش میرود، ما تلاش داریم که قریه ها را امنیت بسازیم تا اینکه مردم به شهر و بازار بروند و همه چیز درست شود.))

قابل یاد آوری است که امام صاحب، نا امن و وسیع ترین ولسوالی ولایت کندز است که با کشور همسایه تاجکستان هم مرز است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan