خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"طرف های درگیر جنگ باید از حملات بر کارمندان صحی و امور تعليمی اجتناب ورزند"

"طرف های درگیر جنگ باید از حملات بر کارمندان صحی و امور تعليمی اجتناب ورزند"

Jul 18, 2019 - 20:54

کابل (پژواک، ۲۷سرطان ۹۸): شماری ادارات غيردولتی، حملات برکارمندان بخش صحت و امور تعليمی را خلاف موازين جهانی و بشردوستانه تلقی می کنند و خواستار توقف این روند شدند.

به اساس گزارشات، کميته سويدن برای افغانستان اذعان نموده که طالبان مسلح در ولايت ميدان وردگ بعد از آن ۴۲ مرکز صحی مربوط اين نهاد را مسدود نموده که نيروهای حکومتی طی عمليات در ولسوالی دايميرداد اين ولايت، چهار کارمند صحی را قتل کردند.

اما منابع دولتی اذعان کرده بودند که نيروهای امنیتی در این عمليات، شش مخالف مسلح را کشته و به شمول یک داکتر، دو تن ديگر را با خود برده اند.

طالبان در واکنش به اين حمله، از کارمندان صحی خواست تا به وظايف نروند.

بدين منظور، اداره هماهنگی کمک های بشری و انکشافی برای افغان ها (ACBAR) ، کميته سويدن، موسسه صحی و انکشافی افغان (AHDS) و هيئت سفارت ناروی برای پناهندگان نشست مشترک برگزار کردند.

عبدالبشیر خالقی مسوول موسسه اکبر گفت  که حملات بر افراد ملکی، طور اخص کارمندان بخش صحی و تعليمی نگران کننده است.

نامبرده می گويد: ((موضوع مورد بحث ما تدوير نشست آینده و ديگرش موجوديت موانع فرا راه فعاليت موسسات غیردولتی است، از طرف های درگیرجنگ تقاضا داريم تا قوانين بشردوستانه را احترام کنند.))

داکتراحمد خالد فهيم مسوول برنامه های کميته سويدن در افغانستان گفت که موضوع خيلی نگران کننده است که کارمندان موسسات غیردولتی هدف حملات قرار گرفته و تا حدی زیاد فعاليت های آنها با مشکلات مواجه شده اند.

موصوف افزود که حدود ده روز پیش، نيروهای امنيتی افغان برشفاخانه تنگی سيدان ولسوالی دايميرداد ولايت ميدان وردگ حمله کردند که درپی آن به شمول دو کارمند شفاخانه متذکره، چهارتن کشته شدند و يک مسوول شفاخانه متذکره هنوز هم مفقود است.

نامبرده می گويد: ((ما همچو اعمال را متضاد قوانين بشردوستانه می پنداريم، چنين اعمال را درگذشته نکوهش نموده ايم و اکنون نیزتوبيخ می کنیم؛ نظر به قوانين بين المللی و بشردوستانه، طرف های درگیرجنگ باید ازحملات بر مراکزصحی و تعليمی ابا ورزند و به آن ارج بگذارد.))

وی علاوه کرد که دراين راستا خواستار تحقيق غیرجانبدارانه ازحکومت شده و چنين به نظر می رسد که حکومت تحقيقات را آغاز نموده است.

فهيم گفت: ((در واکنش به اين حمله، طالبان قصد نموده تا ازجمع ۷۷ مرکزصحی در ميدان وردگ، ۴۲ مرکز را مسدود نمايند، کارمندان مراکزصحی متذکره تهديد شده و اين مراکزمسدود شده که افراد عادی بيشتر از اين ناحيه متضرر می شوند.))

به اساس معلومات نامبرده، طی سال روان بر مراکز صحی و تعليمی که از سوی موسسه سويدن تمویل می شوند، ۱۷حمله صورت گرفته، همچنان به اساس سازمان جهانی صحت، در سال روان ميلادی بر مراکزصحی ۶۵ حمله انجام شده که منتج به انسداد ۱۴۴ مرکزصحی شده، به ۱۴۸ مرکز آسيب وارد شده و ۳۶ تن کشته، مجروح و مفقودالاثر اند.

نعيم رحيمی عضو موسسه صحی و انکشافی افغان (AHDS) گفت که کارمندان صحی بی طرف اند و بايد از هرگونه خشونت مصون باشند.

نامبرده ازطرف های درگیرجنگ خواست تا ازانجام حملات اجتناب ورزند و عاملين حملات متذکره باید به ارگان های عدلی و قضایی معرفی شوند.

سهيلا دانشجو عضو هيئت سفارت ناروی برای پناهندگان (NRC) حملات بر مراکزصحی و تعليمی را تقبیح کرد و افزود که طی سال ۲۰۱۸، به سبب جنگ ها ۷۱۳ باب مکتب مسدود شده وحدود ۳۲۵ هزار دانش آموز ذکور و اناث از فراگیری تعليم محروم شده اند.

ذبيح الله مجاهد سخنگوی طالبان، به پژواک گفته بود: ((این موضوع درست است، موسسه سويدن درمورد حمله و وحشت نیروهای امريکایی بر شفاخانه هيچ واکنش نشان نداد، تاکنون خاموشی اختیارکرده؛ اگرآنها برای دفاع از مراکزصحی شان صدا را بلند کرده نمی توانند، درآن صورت این مکان همچو مورد حمله قرار خواهد گرفت.))

موصوف افزود که شفاخانه تنگی سیدان بار دوم مورد حمله قرارگرفت.

نامبرده می گويد: ((موسسه سويدن مسووليت داشت تا اين موضوع را جدی می گرفت، صدایش را بلند می کرد، واکنش ابراز می نمود زیرا این جا ساحه فعالیت آنها بود، هدف نظامی نبود، آنها دراين عرصه خاموشی اختیارکرده، گمان برده می شود که این اداره با عاملين  قضیه متذکره همدست است، تا امريکایی ها حمله کنند و چنين وحشت را مرتکب شوند.))

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan