خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشنده گان پکتيکا: صلح يگانه راه حل نابسامانی های جاری است

فيچرها

ارشيف

باشنده گان پکتيکا: صلح يگانه راه حل نابسامانی های جاری است

Jul 20, 2019 - 18:48

شرنه (پژواک، ۲۹سرطان ۹۸): باشنده گان پکتیکا می گويند که يگانه راه برای اختتام نابسامانی های روان، صلح است که با تامين آن، جلو فعالیت اکثر گروه های دهشت افگن درکشور گرفته خواهد شد.

صلح برای افغانستان، یک موضوع مهم و حياتی است و دراين اواخر در داخل و خارج ازکشور برای اعاده صلح، تلاش ها آغازشده که مردم به آن خیلی اميد بسته اند.

ساکنين پکتيکا نیز از پيشرفت ها درعرصه صلح تقدیر نموده و ازدولت افغانستان و طالبان مسلح تقاضا دارند که زودترآتش بس کنند، تا فرصت برای صلح پايدار فراهم شود.

اعجاز احمد باشنده این ولایت درمورد، به آژانس خبری پژواک گفت که ازچند دهه گذشته بدينسو طور پی هم، خون افغانها ريخته می شود که اين وضعیت ديگرقابل تحمل نیست.

موصوف افزود: ((درشرایط کنونی، يگانه آرزوی جوان، ريش سفيد، زن و طفل صلح است.))

همچنان نيک محمد باشنده دیگر شرن، به پژواک گفت که جنگ های جاری، ارزش های مهمى چون انتخابات، بازسازی، روابط سياسی واجتماعی مردم را خیلی خدشه دار نموده است.

موصوف افزود: ((اگربه انتخابات گذشته نگاه کنيم، بسا افراد درآن اشتراک نورزيدند، یگانه علت آن موجوديت جنگ ها بود و من که حالت را می بينم، در انتخابات آينده هم مردم طورگسترده اشتراک نخواهند ورزيد.))

همچنان زيبا (نام مستعار) يکتن از باشندگان شرن، به پژواک گفت که جنگ ها همه جوانب زندگی افغان ها را متضرر نموده و بعد از اين باید صلح شود.

به قول وی، در پی جنگ های پی هم و بی معنی، اکنون در هر خانواده بيوه ها و يتيمان وجود دارند.

زيبا درخصوص اشتراک زنان در انتخابات گفت: ((دراين جا شماری زیاد زنان تذکره هويت ندارند، اگر تذکره داشته باشند، مرد خانواده وی را اجازه اشتراک درانتخابات را نمی دهد؛ زیرا دراين جا خروج زن ازخانه برای مرد عار است.))

همچنان نورمحمد یکتن از باشندگان ولسوالی گومل، به پژواک گفت که هر افغان از حکومت و طالبان مطالبه تامین صلح دارند، حکومت و طالبان بايد به این داعيه مردم لبيک بگويند.

موصوف علاوه کرد: ((ما بی صبرانه منتظرتامین صلح استیم؛ تا جلو گروه هايی گرفته شود که به عناوين مختلف خون افغان ها را می ریزند.))

همچنان لعل محمد سرباز، نيروهای امنيتی افغان و طالبان مسلح را برادران خطاب می کند و از آنها تقاضا دارد تا بعد ازاین برای مذاکرات صلح دست به کار شوند.

نامبرده گفت: ((ما و طالبان جوانان زیاد را در این جنگ بی هدف از دست داديم، باید این روند ديگر متوقف شود.))

همچنان اعضای نهادهای مدنی پکتيکا نیزبر تامين صلح اصرار می ورزند.

جمیل غیرت عضوجامعه مدنی در شرن مرکزاین ولايت، به پژواک گفت که پايان همه ناهنجاری ها صلح است.

موصوف گفت: ((آرمان اولی ام صلح است، چه وقت باشد که به خیر صلح بياید، ترس نباشد و یک لقمه نان را مردم به آرامی بخورند.))

مولوی غازی یکتن از عالمان دین درولسوالی ارگون، به پژواک گفت که صلح امر خداوند متعال و نیاز مردم است.

موصوف افزود: ((هيچکس باید از امر الله ج سرپیچی نکند و هرچه عاجل باید صلح شود.))

همچنان زيارخان یاد سخنگوی والی پکتيکا، به پژواک گفت که اداره ولایتی این ولایت و درکُل حکومت افغانستان ازصلح باعزت حمایت می کنند.

موصوف گفت: ((ما وحکومت صلحى را مطالبه می کنيم که تمام ارزش های کشور درآن مصئون باشد.))

ازجانب دیگرسهيل شاهين سخنگوی دفترقطرطالبان، هفته گذشته به پژواک گفته بود که بعد از تفاهم روی همه موضوعات با امريکا، مذاکرات صلح را با جناح های افغان آغاز می کنند.

موصوف افزوده بود که طی هفت دور مذاکرات با امريکا، مسائل زیاد با امريکا حل شده، موارد اندک باقی مانده است.

سخنگوی دفترقطرطالبان اضافه نموده بود که بعد ازتوافق روی همه موارد، درحضور شاهدان بين المللی و رسانه ها، قطعنامه امضا و پخش خواهد شد.

قابل ذکراست که ازچند ماه بدينسو، مذاکرات ميان نمايندگان امريکا و طالبان پيرامون صلح افغانستان درقطر ادامه دارد.

درنشست های متذکره، روی خروج نيروهای خارجی، مبارزه عليه هراس افگنی، مذاکرات بین الافغانی و آتش بس همه جانبه، بحث ها و گفتگوها صورت گرفته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement