خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

براى ١٥٠٠عراده ريکشا در فارياب پليت توزيع مى شود

براى ١٥٠٠عراده ريکشا در فارياب پليت توزيع مى شود

Jul 20, 2019 - 16:42

ميمنه (پژواک،٢٩ سرطان ٩٨): باشندگان ميمنه از فعاليت غيرقانونى ريکشاها در اين ولايت شاکى اند و مى گويند که اکثر حوادث ترافيکى دراين ولايت، به دليل عدم رعايت مقررات ترافيکى ازسوى رانندگان ريکشاها رخ ميدهد.

به اساس معلومات ادارۀ ترافيک ولايت فارياب، در حال حاضر ١٥٠٠ عراده ريکشا در شهر ميمنه اين ولايت بدون داشتن پليت فعاليت دارند.

آنان مى گويند که در ربع اول سال روان، بيش از ٢٠ واقعه ترافيکى از سوى ريکشاران ها ثبت اين اداره شده است.

شکايات شهروندان ميمنه

باشندگان اين ولايت شکايت دارند که در حال حاضر، صدها عراده ريکشا در مناطق مختلف اين شهر بدون داشتن پليت و عدم رعايت مقررات ترافيکى فعاليت دارند.

آنان مى گويند که در محلات منع توقف، توقف مى کنند و شمار زياد رانندگان ريکشاها را، اطفال زير سن تشکيل مى دهند.

عبدالرحمن از باشنده گان شهرمیمنه به آژانس خبرى پژواک گفت که فعاليت ريکشاها سبب ايجاد مشکلات زياد در اين شهر شده است.

وى افزود: «چند ماه قبل يکى از دوستانم به شهر ميمنه آمده بود، در بين ريکشا پاسپورت ، مقدارى پول نقد و دو سيت مبايل قيمتى اش را فراموش کرده بود، از اينکه ريکشا پليت نداشت، آن را پيدا کرده نتوانست.»

همچنان موصوف گفت مشکل عمده ديگر اين است که اکثر ريکشاران ها از قوانين ترافيکى آگاهى ندارند، مقررات ترافيکى را نقض و به مردم مشکلات زيادى را ايجاد کرده اند و بيشتر سبب حوادث ترافيکى نيز مى شوند.

همچنان محبوبه يک تن ديگر از باشندگان اين شهر گفت که در کنار مشکلات يادشده، مشکل عمدۀ ديگر اين است که شمار زياد راننده هاى ريکشاها را اطفال زير سن تشکيل مى دهند.

موصوف افزود که اين ريکشاران ها در هر محلى که دل شان خواست، توقف مى کنند که سبب ازدحام مى شود و در برخى موارد حوادث ترافيکى نيز رخ مى دهد.

احمد جاوید  کارمند یکى از ادارات حکومتى در شهر ميمنه گفت: «ریکشاران ها به بلای عظیم مبدل شدند نه راننده گی را بلداند و نه اصول و قوانین ترافیکی را، از هر طرف جاده حرکت و حادثه خلق می کنند.»

وی در ادامه افزود: «ریکشاران ها اصلاُ بایسکل رانی را نمی دانند از مجبوری و بیکاری قرض و وام کرده ریکشا خریده اند مسیر خود را نمی دانند چندین بار به موترم تکر کردند،  ٢٠ تا ٣٠ هزار افغانی متضرر شدم؛ وقتی خساره خواستم سر شان خم  شده برايم گفتند چیزی نداریم و مه هم به حال و احوال شان دیدم معاف شان کردم.»

پاسخ مقام ها  

 مقام هاى ولايت فارياب اين مشکلات را تاييد مى کنند و مى گويند که براى رفع اين مشکلات اقداماتى روى دست دارند.

 نقیب الله فایق والی فاریاب، به آژانس خبرى پژواک گفت: «ریکشاها در فاریاب ثبت و راجستر نبودند و پلیت نداشتند؛ اگر حادثه رخ می داد، یا اين که اجناس شهروندان در داخل آنها فراموش مى شد تشخیص و پیدا کردن آن مشکل بود؛ بناءً تصمیم گرفتیم که براى آنها پليت هاى موقت توزيع کنيم.»

به گفتۀ او برای ١٥٠٠ ریکشا پلیت موقت با رنگ مشخص تحت عنوان استقلال با سمبول بیرق ملی کشور نصب ميگردد و هزینۀ پلیت ها از بودجه ولایت پرداخت مى شود.

وى افزود که  با نصب پلیت در ریکشا ها، هویت راننده ها با نمرات تیليفون شان درج کتاب می شود، کسانی که زیر سن و یا مسن هستند، تفکیک می گردد برای شان اجازه راننده گی داده نخواهد شد.

همچنان موصوف گفت که  پس ازاين، ریکشاهای بدون پلیت نمى توانند در شهرگشت و گذار کنند، ایستگاه ها مشخص خواهد شد و براى ريکشاران ها قوانين و مقررات ترافيکى نيز آموزش داده مى شود.

به گفتۀ او با تطبيق اين برنامه، حوادث ترافيکى در اين شهر کاهش قابل ملاحظه خواهد يافت.

در عين حال، سمونوال عبداللطیف خیرخواه مدیر عمومی اداره ترافیک فاریاب به پژواک گفت که بیش از ١٥٠٠ ریکشا در شهر میمنه که اکثراً از ولسوالی ها مهاجر هستند،  گشت و گذار می کنند.

به گفته وى؛  شمار اندک اين ريکشاها ثبت و راجستر می باشد.

او گفت که در تفاهم و همکاری مقام ولایت، به پیشواز ٢٨ اسد سالگرد استقلال کشور، به منظور تنظیم شهر و شناسایی ریکشاها، پلیت های موقت از آهن چادر ساخته شده و نمبرها از شماره ١١٢ شروع و ثبت می گردد.

وی افزود که همزمان با نصب پلیت، برنامه های آموزش اصول و مقررات ترافیکی نیز به ریکشاران ها برگزار گردیده وبعدا به آنها لایسنس و جوازسیر داده می شود.

موصوف گفت که در ربع اول سال روان ٢١ حادثۀ ترافیکی توسط ریکشاها در شهر میمنه رخ داده که در کنار خسارات جانى، خسارات مالی  نيز در پی داشته است.

اما داکتر محمد نعیم مصمم رییس صحت عامه فاریاب گفت که  در ربع اول سال جاری، ٢٩٠ مورد واقعه ترافیکی از ساحات مختلف فاریاب در شفاخانه ثبت شده است؛ اما دقيق نيست که چه تعداد اين واقعات به وسيله ريکشا صورت گرفته است.

ريکشاران ها از اين اقدام حکومت خوش حال اند.

شمارى از ريکشاران ها اين اقدام را مى ستايند و مى گويند به دليل اينکه هزينۀ پليت بلند بود، بدون داشتن پليت فعاليت مى کردند.    

فضل احمد یک تن از ریکشاران ها در شهر ميمنه به پژواک گفت: «ما ريکشاران ها خوشحال هستيم که براى ما پليت توزيع ميشه؛ کار و بار ما رسمى مى شود، بسيار يک اقدام نيک شد؛ چرا که براى يک نمبر پليت بايد ده هزار افغانى مى پرداختيم؛ پرداخت اين پول براى يک ريکشاران بسيار مشکل بود.»

وى افزود که تمام ريکشاران ها در برنامه هاى آموزشى شرکت خواهند کرد تا از مقررات و قوانين  ترافيکى آگاه شوند. 

همچنان نورالله يک تن ديگر از ريکشاران ها  به پژواک گفت: «ما از اين به بعد مى توانيم که به طور رسمى کار کنيم.»

هردو تن يادشده با شمار ديگر ريکشاران ها، در مصاحبه هاى اختصاصى با پژواک گفتند که به دليل بلند بودن قيمت نمبر پليت، به طور غيرقانونى فعاليت مى کردند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement