خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

منابع: گفتگوهای عمران خان و ترمپ بر صلح افغانستان متمرکز است

منابع: گفتگوهای عمران خان و ترمپ بر صلح افغانستان متمرکز است

Jul 20, 2019 - 17:24

کابل (پژواک، ۲۹ سرطان ۹۸): عمران خان نخست وزير پاکستان، برای ديدار با دونالد ترمپ رئيس جمهور امريکا، در يک سفر سه روزه عازم واشنگتن شد.

ازجانب ديگر، منابع و رسانه های امريکايی گزارش داده اند که رئيس جمهور ترمپ، از عمران خان تقاضا خواهد کرد تا نقشش را در روند صلح افغانستان پررنگ و طالبان را به آتش بس قانع سازند.

عمرانخان درحالی رهسپار واشنگتن شده که قرار است در آيندۀ نزديک، دورهشتم مذاکرات قاطع ميان طالبان و امريکا در قطر آغاز شود.

رسانه های امريکايی، به نقل از برخی منابع قصر سفيد گزارش داده اند که رئيس جمهور ترمپ، از عمران خان خواهد خواست تا طالبان را به آتش بس همه جانبه و پايدار ترغيب نمايد.

رسانه بلومبرگ در يک گزارش خود نگاشته است که امريکا در اين ديدار، از پاکستان مطالبه خواهدکرد که داکترشکيل آفريدی(شخص گرفتارشده در قضيه قتل اسامه بن لادن) را رها نمايد.

گفتنی است که داکترمتذکره پاکستانی، در تثبيت مکان و قتل اسامه بن لادن با امريکا کمک کرده است.

قرار است که عمران خان صدراعظم پاکستان و دونالد ترمپ رئيس جمهور امريکا، روز دوشنبه در کاخ سفيد با هم ملاقات کنند؛ جنرال قمر باجوه قوماندان عمومی ارتش پاکستان، عمران خان را در اين سفر معيت می کند.

منابع قصرسفيد همچنان اذعان نموده که دراين ديدار، پيرامون پيشرفت ها درمذاکرات قطر و آغاز زودهنگام مذاکرات بين الافغانی نيز بحث ها صورت خواهد گرفت و امريکا از پاکستان خواهد خواست تا دراين راستا نقش بارزش را ايفا کند.

به اساس معلومات رسانه های پاکستان، عمران خان که صبح امروز عازم واشنگتن شده،  در دوحه پايتخت قطر برای مدت باقی مانده، ولی جزييات اين ابقای وی فاش نشده است.

ازجانب ديگر، شاه محمود قريشی وزيرامور خارجه پاکستان که پيش از سفرعمران خان وارد واشنگتن شده، دريک کنفرانس خبری اظهار کرد که پاکستان با امريکا تعهداتى را نمی سپارد که در تطبيق آن عاجز شود.

موصوف افزود که پاکستان از امريکا کمک های اقتصادی مطالبه نمی کند، بلکه خواستار تقويت روابط اقتصادی با آن کشور است.

قريشی اذعان نموده که تامين صلح و امنيت درافغانستان، به نفع امريکا و پاکستان است و در اين عرصه با امريکا کار مشترک می کند.

تميم عاصی معاون پيشين وزارت دفاع ملی افغانستان، درمورد سفر عمران خان به امريکا نگاشته است که اين ديدار، به همکاری و کمک محمد بن سلمان وليعهد سعودی، تنظيم شده است.

موصوف افزود که اين ديدار، بخشى از تلاش های امريکا است که قصد دارد جنگ نزديک به دو دهه افغانستان را پايان بخشد و نيروهايش را ازاين کشور بيرون نمايد.

اما عاصی افزوده است که امريکا خواستار خروج عجولانه از افغانستان است؛ اما اين کار را بدون همکاری پاکستان انجام داده نمی تواند و ممکن هم نيست.

به قول وی، امريکا دراين سفر از پاکستان چهار مطالبۀ مهم دارد، که توافق صلح امريکا با طالبان، آتش بس همه جانبه و پايدار، مهارکردن گروه های دهشت افگن که به هندوستان و کشورهای ديگرمنطقه تهديد نباشد، و کمک و همکاری پاکستان در انتخابات رياست جمهوری، شامل مطالبه های فوق می باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking