خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

متهمين قتل "مهسا" هرکدام به ٣٠ سال حبس تنفيذى محکوم شدند

متهمين قتل "مهسا" هرکدام به ٣٠ سال حبس تنفيذى محکوم شدند

Jul 21, 2019 - 15:27

کابل (پژواک، ۳۰ سرطان ۹۸): محکمۀ استیناف حوزه دوم شهر کابل، دو تن را به اتهام قتل مهساى شش ساله، هرکدام به سى سال حبس تنفيذى محکوم کرد. 

مهسا دختر شش ساله، در نوزدهم حوت سال گذشته، در مربوطات حوزه یازدهم شهرکابل اختطاف و يک روز بعد، جسد او يافت شد.

قتل اين دختر خُردسال، واکنش هاى جدى مردم را به همراه داشت و پوليس دو تن را در پیوند به این قتل بازداشت کرد.

محکمه ابتدائیه دیوان جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، هر يک از دو تن بازدشت شده را به ۳۰ سال حبس تنفیذی محکوم به مجازات کرده بود.

امروزمتهمان قتل مهسا(سجاد آغا و روح الله) به گونه علنى، از سوى محکمه دیوان جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی حوزه دوم شهر کابل، محاکمه شدند.

څارنوال موظف گفت که شواهد، مدارک و اعترافات متهمان نشان می دهد که مهسا، از سوى دو متهم يادشده اختطاف و به قتل رسيده و متهمان از پدر مهسا سه صد هزار دالر امريکايى مطالبه کرده بودند. 

وى تقاضاى سى سال حبس تنفيذى براى دو متهم يادشده نموده گفت که به اساس گزارش طب عدلى، اين دو متهم کمتر از بيست سال عمر دارند و به دليل کمبودى سن، نمى تواند براى آنها اشد مجازات را مطالبه نمايد.

مرتضی احمد پدر مهسا گفت: "من از فیصله محکمه ابتدایی راضی نیستم، ما اعدام قاتلین دخترم را می خواهيم و این ها باید در محضرعام قصاص شوند."

به گفته وی، در کنار فشارهای روانی تا به حال چندین بار تهدید به مرگ شده است تا روح الله و سجاد آغا را برائت دهد؛ اما او هشدار داد که هیچ وقت از دادخواهی خود عقب نشینی نمی کند.

موصوف، با اشاره به اینکه سن متهمان پائین ذکر شده است، گفت که آنان خردسال نیستند و به خاطری که اعدام نشوند، سن خود را کم گفته اند و بعضی اشخاص در این مورد با آنان دست داشته اند.

او افزود که در پشت این قضیه افراد دیگر هم دخیل استند؛ اما څارنوال قضیه نخواسته است آنرا انکشاف دهد.

سپس وکیل مدافع متهمان گفت که خلاف قانون، سجاد آغا و روح الله از سوی پولیس لت و کوب شده و سپس اظهارات شان گرفته شده است؛ درحالیکه در هنگام قتل، روح الله حضور نداشته است.

موصوف، سن متهمان را پائین تر از ۲۰ سال خوانده گفت که به اساس کُد جزاى افغانستان، کسی که سن ۲۰ را تکمیل نکرده باشد، به اعدام محکوم نمی شود.

به گفته وی، متهمان از عملکرد شان پشیمان شده و خود شان را به پولیس تسلیم کرده بودند و به همین دلیل، باید در حبس شان تخفیف آيد.

سجاد آغا متهم قضیه قتل مهسا گفت: "از این عملکردم پیشمان استم و تصمیم نداشتیم مهسا را به قتل برسانیم."

روح الله متهم دیگر گفت: "پلان اختطاف مهسا را سجاد آغا برایم داد و من چندین بار آنرا رد کردم؛ اما در اخیر توافق کردم؛ اما در وقت قتل مهسا من حضور نداشتم."

سرانجام معراج الدین حامدی رییس محکمه استیناف حوزه دوم شهر کابل، هر کدام از دو متهم یادشده را به مدت سی، سى سال حبس تنفیذی محکوم به مجازات کرد.

موصوف گفت که دعوای حق العبدی متضرر قضیه، طبق قانون محفوظ دانسته شده و حکم محکمه استيناف قطعی نبوده، طرفین حق اعتراض و فرجام طلبی را در میعاد قانونی دارند.

اما پدر مهسا گفت که سن دو متهم يادشده، بالاتر از بيست سال است و اين دو بايد در محضر عام اعدام شوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan