خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنى و یاماماتو از پيشرفت ها در صلح سخن گفته و بر شفافيت در انتخابات تاکيد کردند

غنى و یاماماتو از پيشرفت ها در صلح سخن گفته و بر شفافيت در انتخابات تاکيد کردند

Jul 22, 2019 - 13:48

کابل(پژواک، ٣١ سرطان ٩٨): رئیس جمهور غنى و نماینده سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان، از پيشرفت ها در راستاى تامين صلح سخن گفته و هر دو، بر شفافيت در انتخابات رياست جمهوری کشور تاکيد کردند.

تاداميچی یاماماتو نماینده ويژه سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان و محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور، امروز در بيست و دومين نشست بورد مشترک نظارت و انسجام در کابل صحبت کردند.  

محمد اشرف غنی گفت که هفت ميليارد افغانى، براى برگزارى انتخابات از بودجۀ حکومت افغانستان اختصاص داده است.

وى افزود: «چه افتخار بزرگ و زیبا است که برای بار اول، بیشترین هزینۀ انتخابات را از کمر خود می پردازیم؛  این گام درست و عزت آور را برای تمام ملت افغانستان، مبارک باد مى گویم.»

 

غنى گفت که نيروهاى امنيتى کشور، در تامين امنيت انتخابات رياست جمهورى، موفقانه عمل خواهند کرد.

او اضافه کرد: «نيروهاى امنيتى و دفاعى ما در انتخابات بی طرف خواهند بود و ما «اصول رفتاری» و طرزالعمل واضح را تا یک روز دیگر منتشر خواهیم کرد؛ تا همه مطمین شوند که نیروهای دفاعی و امنیتی ما، سرمایۀ ملی ما هستند، نه ملکیت شخصی و یا ساحه نفوذی گروه ها و حلقات سیاسی.»

وى گفت که کارکنان ملکى حکومت، در انتخابات بى طرف خواهند بود و در صورت تخلف، با متخلفين برخورد قانونى صورت خواهد گرفت.

به گفته او براى مامورين ملکى نيز طرزالعمل واضح تهيه خواهد شد.

موصوف اضافه کرد: «قانون جزاى افغانستان مداخله در انتخابات را جرم دانسته، از نهادهاى عدلى و قضايى در خواست مى کنم که توجه فورى به جهات جرمى مداخله در انتخابات نمايند.»

وى گفت که هفتۀ آينده، برنامۀ مبارزات انتخاباتى براى انتخابات سال روان آغاز مى گردد، که اين برنامه برضد خشونت، دشمنان مردم افغانستان و اشخاص فرصت طلب مى باشد.

او افزود که انتخابات آينده، خالى از مشکلات نخواهد بود؛ اما افغان ها به هيچ مشکلى سر خم نمى کنند، با تدبير کوشش مى کنند و به پيش مى روند و تمام مشکلات را از سر راه شان بر مى دارند.

 

به گفته وى دسيسه هاى دشمنان افغانستان در مقابل نيروهاى امنيتى و دفاعى کشور، هيچگاه سبب آن نمى شود که محبت افغان ها نسبت به وطن و مردم شان کم شود.

 

موصوف ضمن تاکيد بر وحدت ملى گفت که افغانستان پيشرفت هايى داشته است. او افزود: «سال ها قبل شهرهای عمده و بزرگ ما با هم وصل نبودند. شهرهای ما از هم بریده بودند. امروز شهر های ما با هم وصل اند.» 

 

رئیس جمهور افزود که صلح در افغانستان تامين شدنى است؛ زيرا از اولويت هاى عمده حکومت مى باشد و در زمينه پيشرفت هايى نيز شده است.

 

غنى خاطر نشان کرد: «برنامۀ صلح ما دلیل شد تا مردم ابعاد جنگ را تحلیل و درک کنند و بدانند که  ارزش نظامى که ما برای آن مبارزه می‌کنیم، چیست.»

  

وى درحاليکه مى گفت اشتراک کنندگان لويه جرگه مشورتى صلح، در ماه ثور سال روان، حدود تعامل در صلح و مذاکره را تعیين کردند افزود: «از این حدود عدول نخواهیم کرد، ما انعطاف پذیر استیم نه عقبگردپذیر، وضعیت سیاه و سفید است، یکسو می‌خواهد ارادۀ یک حلقه مرموز - مبهم و نقاب پوش را بر ملت تحمیل کند و طرف دیگر، ملت است که می‌خواهد خودش بر سرنوشت خودش تسلط داشته باشد و با رای خود زعامت را تعیين کند. درین میان معلوم است که انتخاب ملت کجاست و چه رنگ است. با اتکا وحرمت به این اراده، ما با دقت به پیش خواهیم رفت.»

 

او در ادامه گفت: «ما هیچگاه دیگر در گرداب فقر مطلق – بی وطنی – دربدری فرو نخواهیم رفت. برای هر یک از سرخط ها و شعارهای ما برنامه های تدوین شده داریم و ابتکار عمل در دست ما است، افغانستان نباید طفل یتیم در قاره آسیا باشد، این ملت نباید فقیر و بی کس و کوی جهان باشد، هرگز نه، کشوری که از هیچ چیز کم نیست نباید از هیچ چیز هراس داشت، نیاز ما به صلح است و همبستگی،  این نیاز انشاالله برآورده خواهد شد.»

 

موصوف علاوه کرد که افغانستان از لحاظ اقتصادى در حال بهبود است و در همکارى با شرکاى بين المللى اش، به طرف خودکفايى در حرکت است.

 

وى افزود: «ما امروز خط اول مبارزه با تروریزم و افراطیت داعشی و تکفیری استیم.»

 

موصوف از کمک هاى جامعه جهانى سپاسگزارى کرد و گفت که این مشارکت، بسیار با ارزش و بسیار با مفهوم است و مبنایش خیرات نیست.

 

او درحاليکه مى گفت افغانستان با جامعه بين الملل در مبارزه با تروريزم مشترک کار مى کند، اضافه کرد: «اذعان میدارم که افغانستان در این شراکت امنیتی نیز هزینه های گزاف جانی را متقبل شده و مى شود.»

 

تادا ميچی یاماماتو، نماینده ويژه سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان، در نشست امروز گفت که در اين نشست روى کارکردهاى انجام شده، چالش هاى موجود و برچيدن اين چالش ها در افغانستان صحبت خواهد شد.

 

وى افزود که افغانستان در حال حاضر نسبت به هر زمان ديگر به صلح نزديک شده، پيشرفت هايى نيز انجام شده؛ اما نياز است که کارهاى بيشتر انجام شود.

 

موصوف گفت که در انتخابات گذشته ولسى جرگه در ٢٨ و ٢٩ ميزان سال ١٣٩٧، چالش هاى وجود داشت و حکومت براى انتخابات آينده از آن تجربه بگيرد.

 

وى افزود: «بايد انتخابات رياست جمهورى، با اعتبار و شفاف راه اندازى شود.»

محمد همایون قيومى سرپرست وزارت ماليه افغانستان، در اين نشست از کمک­هاى جامعه جهانى اظهار سپاس کرد و گفت که در نشست امروز، راجع به هماهنگى صحت مى شود، چالش ها و راه حل ها چيست، و چقدر پيشرفت ها در مبارزه با فساد ادارى صورت گرفته است.

قیومی سرپرست وزارت مالیه گفت که حکومت، برنامه هايى را براى خودکفايى و تامين صلح و ثبات درکشور تهيه کرده است.

موصوف افزود که براى تطبيق اين برنامه ها، به کمک هاى مالى جامعه بين المللى نياز دارد.

او گفت که در اين نشست راجع به هماهنگى، فرصت ها و چالش ها، پيشرفت در عرصه هاى مختلف صحبت خواهد شد و بيشترين صحبت ها در مورد صحت و معارف خواهد بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan