خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«خبرنگاران در افغانستان مصئونيت ندارند و زير سايۀ خشونت زندگى مى کنند»

«خبرنگاران در افغانستان مصئونيت ندارند و زير سايۀ خشونت زندگى مى کنند»

Jul 23, 2019 - 16:46

کابل (پژواک، اول اسد ۹۸): اشتراک کننده گان سيمينار «بررسی یکصد سال رسانه ها و قانون در افغانستان»، ضمن ستايش از پيشرفت رسانه ها در افغانستان گفتند که در ١٨ سال، ۱۰۵ خبرنگار و کارمند رسانه ‌یی در افغانستان کشته شده اند.

این سيمینار، به مناسبت تجلیل از صدمين سالگرد استرداد استقلال افغانستان، امروز در کابل برگزارشد.

در این سيمینار يک روزه برعلاوۀ مقامات حکومتی، نمایندگان نهادهای بین المللی، نهادهای حامی رسانه ها، ژورناليستان و استادان ژورنالیزم شرکت کرده بودند.

سید آقا فاضل سانچارکی معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که رسانه ها سابقۀ طولانى در افغانستان دارد؛ اما در هجده سال اخير، رسانه ها پيشرفت هاى چشمگيرى در افغانستان داشته اند.

او تامين صلح در کشور را يک نياز خواند؛ اما افزود که در صلح، بايد دستاوردهاى رسانه هاى کشور حفظ شود.   

موصوف گفت که خبرنگاران با خشونت هاى مخالفين مسلح دولت، زورگویان، اعضاى شوراى ملى و مقام هاى حکومتى در افغانستان رو به رو شده؛ اما بيشتر اين خشونت ها از سوى مخالفين مسلح دولت بوده است. 

مجیب خلوتگر نماينده فدراسيون ژورنالستان و رسانه هاى افغانستان گفت که رسانه هاى افغانستان، پس از دوره حکومت طالبان پيشرفته هاى چشمگيرى داشته؛ اما هنوزهم  رسانه ها و خبرنگاران زیر سایه خشونت زندگی می کنند.

وى گفت که از سال ۲۰۰۱ ميلادى تا به حال، بیش از ۱۰۵ خبرنگار و کارمندان رسانه ‌یی در افغانستان کشته شده اند.

او افزود که پنج تن اين خبرنگاران و کارمندان رسانه،‌ در سال روان میلادی کشته شده اند.

به گفته او دوسيه هاى اکثریت این قتل‌ ها به دلایل مختلف از سوی حکومت افغانستان بررسی نشده است و این نشان می‌دهد که خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ يى، درافغانستان مصئونیت ندارند.

داد محمد عنابی مدیر مسئول روزنامه اصلاح، از پيشرفت هاى رسانه ها در هجده سال اخير ياد کرده گفت که در اين مدت، بیش از صد تلویزیون، ۲۰۰ رادیو، ۱۵۰۰ نشریه چاپی ايجاد شده است و برخى  رسانه های افغانستان، به پیمانه رسانه های بین المللی رشد کرده است.

وى نيز گفت که صلح و امنیت خواست هر افغان است؛ اما صلح بايد به قيمتى نباشد که جان خبرنگاران در خطر افتد و دستاوردهای آنها از بین برده شود.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان و رئیس هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما)، ضمن حمايت از رسانه هاى افغانستان گفت که در نزديک به دو دهۀ اخير در رسانه های افغانستان تغییرات مثبت به وجود آمده است .

وی افزود که اعضای رسانه ها با وجود قربانی های زیاد، به عقب نرفتند و شجاعانه در این میدان رزمیده و می رزمند.

کریستین ژولی رییس بخش سیاسی یوناما، حمایت خبرنگاران و رسانه ها را یکی از اهداف مبرم خود خوانده گفت که برنامه صلح و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در ششم ميزان کار رسانه ها را مهم می سازد؛ زيرا رسانه ها بايد در مورد پروسه صلح و انتخابات، معلومات را با مردم شریک سازند.

 در این سيمینار که نتايج آن در اخير امروز نشر مى شود، به دو تن از چهره های شناخته شده عرصه مطبوعات کشورعبدالحمید مبارز و شفیقه حبیبی، تندیس آزادی اهدا گرديد وهمچنان آثارمطبوعاتی دوره های مختلف تاریخی در کشور، به نمایش گذاشته شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking