خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان میرزکه: ولسوالی ما امن است ولی کار عمرانی در آن صورت نمی گیرد

اجتماع

ارشيف

باشندگان میرزکه: ولسوالی ما امن است ولی کار عمرانی در آن صورت نمی گیرد

Jul 23, 2019 - 20:13

گردیز (پژواک، اول اسد ۹۸): باشندگان ولسوالی میرزکه پکتیا شکایت کردند که در منطقه کارهای عمرانی، بازسازی و کارهای انکشافی صورت نمی گیرد و خیلی محروم نگهداشته شده اند.

آنها گفتند که امنیت ولسوالی شان را به اساس فیصله های قومی تامین نموده و به هيچ مخالف اجازه فعالیت در منطقه را نمی دهند، اما برعکس دولت به حل مشکلات آنها توجه نکرده است.

هرات خان باشنده منطقه متذکره، به تاریخ اول اسد به آژانس خبری پژواک گفت که در برخی مناطق این ولسوالی حتی خدمات اولیه وجود ندارد و مردم با مشکلات مختلف مواجه اند.

خان گفت : ((قرار فیصله انجام شده قومی، مخالف را در قوم جا نداده ایم، اگر در قوم کدام مخالف موجود باشد، به وی راه خدا و رسول را نشان داده ایم؛ اما متاسفانه حکومت تاکنون پروژه ها و کارها را برای ما انجام نداده است.))

حاجی گل اغا متنفذ قومی، به پژواک گفت که در منطقه افزون بر فیصله قومی تامین امنیت در منطقه و فرستادن اطفال به مکتب، فیصله جریمه نقدی آنعده ملا امامان را نیز صادر کرده که از جنازه سربازان امنیتی شانه خالی می کنند.

گل آغا می گويد: ((فیصله نموده ایم، که بر مبنای آن اگر کارمند حکومت و باشنده منطقه می ميرد، ملا نماز جنازه بر وی ادا می کند، اگر تخطی میورزد، برای ملاامام جریمه تعيین نموده ایم؛ نماز جنازه را از این خاطر ادا می کند که مسلمان است، اما تاکنون از دولت هيچ کمک و معاونت دريافت نکرده ایم، کلينیک صحی نداریم، مکاتب ما در وضعیت بد قرار دارند، مشکلات دیگر نیز داريم.))

به قول موصوف، مکاتب فاقد ساختمان اند، به متعلمین به موقع معین کتب توزیع نمی شوند، استادان اکثر اوقات به مکتب حاضر نمی شوند و مشکلات متعدد دیگر نیز موجود اند.

نعيم گل یکتن از متنفذین قومی دیگر نیز انتقاد کرد، با وجوديکه همه مناطق ولسوالی نهایت باامن است، کار برای شان صورت نمی گیرد، اما به قولش پروژه های انکشافی در مناطق تطبیق می شود که امنیت قابل اطمینان در آن موجود نیست.

منگل می گويد: ((امبولانس نداريم، بيماران را در موترهای شخصی به شفاخانه انتقال می دهيم، خدمات تیلیفونی و مشکلات دیگر نیز داریم، مشکلات را ده بار با ولسوال و مسوولین دیگر در ميان گذاشتيم، میرزکه را همه می دانند که با دولت همکار است و همواره همکاری نموده است.))

شماری باشندگان این ولسوالی، نیز اظهارات مشابه داشتند و از حکومت خواستند تا دست کم مشکلات در عرصه معارف و صحت را رفع سازند.

قادرخان ځدران ولسوال میرزکه نیز گفت که حمایت مردم از حکومت سبب رضایت اش شده و می گوید که مردم همواره یکجا با نیروهای امنیتی، از مناطق شان حفاظت نموده اند.

ولسوال علاوه میکند که مشکلات و خواسته های مردم را با مسوولين در گردیز شریک نموده است.

از جانب دیگر مقام ولایت نیز می پذيرد که در گذشته به این ولسوالی هیچ توجه صورت نگرفته، ولی بعد از اين توجه جدی به آن مبذول خواهد شد.

عبدالله حسرت سخنگوی والی پکتيا، به پژواک گفت: ((توجه صورت نگرفته، زیرا تاکنون ولسوالی فاقد ساختمان است، ما توانيستیم تا کار روی ساختمان اداری صورت گیرد و کار عمرانی اش نزدیک به تکمیل شدن است، کار اعمار ساختمان های دو مکتب عملا جریان دارد، ولی تاکنون دراین عرصه هم کدام توجه ويژه صورت نگرفته، با درنظرداشت به انکشاف متوازن همه ولسوالی ها، تطبيق برخی پروژه های کوچک و متوسط نیز ادامه دارد.))

ولسوالی میرزکه، از گرديز مرکز پکتیا حدود ۴۰ کیلومتر مسافت دارد که چندی پيش، به نام ولسوالی صلح نیز مسمی شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement