خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخی دختران بامیان در کنار تحصیل، پيشۀ آزاد نيز اختيار نموده اند

برخی دختران بامیان در کنار تحصیل، پيشۀ آزاد نيز اختيار نموده اند

Jul 23, 2019 - 12:30

باميان(پژواک، اول اسد ٩٨): شماری از دختران باميانى، در کنار اينکه مصروف تحصيلات عالى هستند، پيشۀ آزاد نيز اختيار نموده اند؛ زيرا نمى خواهند پس از فراغت بيکار بمانند.  

اين درحالى است که در١٨ سال گذشته، ده ها زن و دختر باميانى با سواد، کم سواد و بى سواد به کارهايى چون تجارت هاى کوچک و متوسط، دکاندارى، خياطى، کار روى مزرعه، هوتل دارى، تهيه انواع غذاها، کار روى مزرعه وغيره روى آورده اند.

به اساس يک گزارش، وزارت اقتصاد افغانستان در سال روان اعلام کرده است که از جمله ١٥ ميليون افراد واجد شرايط کار در افغانستان، ٩ ميليون تن بيکار اند.

همچنان به اساس معلومات وزارت تحصيلات عالى، سالانه حدود ٤٠ هزار تن از موسسات تحصيلات عالى دولتى و خصوصى فارغ  مى شوند؛ اما شمار زياد آنان بيکار مى مانند.

راضیه محصل سال چهارم پوهنځى زراعت پوهنتون باميان، در بازار باميان دکان خياطى باز کرده و در کنار تحصيلات عالى منبع عايداتى نيز دارد.

او که مصروف برش پيراهن زنانه بود، به آژانس خبرى پژواک گفت که از سه سال به اين طرف، خياطى مى کند و لباس هاى زنانه مى دوزد.

وى افزود: «هم درس مى خوانم و هم خياطى مى کنم، به خاطرى اين دکان خياطى را باز کرديم که بعد از فراغت از پوهنتون  بيکار نمانم، مثل مه دختران زياد هستند که تشويش کار را مى کنند و به همين دليل، ما يک تعداد دختران اقدام کرديم و به شغل آزاد روى آورديم.» 

موصوف گفت که در حال حاضر، تعداد زيادى دختران دراين ولايت هستند که تحصيلات عالى دارند؛ اما بيکار مى باشند.

راضيه افزود که از طريق اين کار توانسته است در اقتصاد خانواده اش نيز نقش مثبت داشته باشد.

همچنان زهرا محصل سال دوم  پوهنځى علوم اجتماعى پوهنتون باميان نيز گفت که در کنارادامۀ تحصيل،  پيشۀ دکاندارى را درشهر باميان اختيارکرده است.

وى دو سال پيش در بازار باميان، دکان فروش لباس هاى زنانه که اکثراً دست دوزى مى باشد، ايجاد کرده است . 

 موصوف افزود: «هميشه به تشويش بودم که از پوهنتون فارغ شوم، بيکار نمانم، حالا با خيال راحت هم کار مى کنم ، هم درس مى خوانم و نگران آينده خود نيستم.» 

اين درحالى است که شمارى از زنان بيسواد و يا کم سواد نيز در کنار کار در منزل، به شغل هاى آزاد چون دکاندارى، هوتل دارى، کار روى مزرعه وغيره مصروف اند.

فاطمه ٣٥ ساله که تا صنف نهم درس خوانده، از پنج سال به اين طرف در بازار باميان در يک دکان لباس و ديگر وسايل دست دوزى را مى فروشد.

وى در حاليکه مصروف فروش لباس افغانى براى يک تعداد مشتريانش بود، به آژانس خبرى پژواک گفت که شوهرش در بازار باميان دست فروشى مى کند.

او افزود: «پيش از اينکه اين دکان را بسازم، چندان روزگار خوب نداشتيم؛ اما حالا به فضل خداوند روز به روز، زندگى  ما خوب شده مى رود.»

به باور فاطمه؛ زنان توانايى هر کارى را دارند و مى توانند در بهبود وضعيت اقتصادى شان نقش موثر داشته باشند.

وى افزود: «کار، زن و مرد ندارد، مهم اين ست که اقتصاد ما خوب شود.»

فاطمه با زنان دست دوز در منطقۀ شان ارتباط خوب دارد، لباس هاى تهيه شدۀ ساير زنان را خريدارى و در دکان خود مى فروشد.

وى افزود: «دکانداری ما نه تنها برای خود ما مفاد دارد، بلکه برای زنانى که صنایع دستی را تولید میکند نیز سود آور است.»

خورشید زنى ديگر باميانى است که در منزلش مواد لبنى چون ماست، شير، قيماق، مسکه، پنير وغيره را تهيه مى کند و در بازار باميان آن را به فروش مى رساند.

خورشيد که باشندۀ منطقۀ قرغنه توى شهر باميان مى باشد گفت که اين مواد را از شير گاو و گوسفند که در منزل خود دارد، تهيه مى کند.

 وى در حاليکه مى گفت از طريق اين کار، ماهانه حدود ١٥ هزار افغانى عايد مى کند، از حکومت خواست که زمينۀ قرضه را براى زنانى که مى خواهند پيشۀ آزاد داشته باشند، فراهم کند تا بتوانند به کار خود رونق بيشتر دهند.

 ذکیه خانم ديگرى است که هر روزه روى مزرعه کار مى کند و در مقابل اين کار، دهقان برايش مقدار ترکارى مى دهد.

وى در حاليکه مصروف کندن علف اضافى از مزرعه کچالو بود، گفت: «مه بيسواد هستم، ديگر کار از دستم پوره نيست، روزگار هم خوب نيست، مجبور هستم که روى زمين کار کنم .»

موصوف افزود که روزانه حدود سه تا چهار ساعت، روى زمين کار مى کند و در مقابل کارش، دهقان مقدار سبزى پالک، گشنيز، گندنه، مرچ وغيره برايش ميدهد.

علیرضا حسن زاده مدیرعامل اتاق تجارت و سرمایه گزاری بامیان، به آژانس خبرى پژواک گفت که روز به روز تعداد زنان باميانى که شغل آزاد اختيار کرده اند زياد مى شود.

موصوف افزود که در حال حاضر، در باميان به صورت رسمى ٣٨ انجمن صنايع دستى، دو اتحاديه زنان تجارت پيشه فعاليت دارد .

به گفته او مقامات محلى باميان تلاش مى کنند که در همکارى با وزارت صنعت و تجارت، زمينه پرداخت قرضه ها را براى زنانى که بخاطر رشد کار و بار شان به پول نياز داشته باشند، فراهم کند.

درعين حال، عبدالرحمن احمدی سخنگوی والی بامیان مى گويد که مقام ولايت تلاش مى کند که اين چنين زنان را بيشتر تشويق و حمايت کند.

موصوف افزود برای زنان تجارت پیشه، ٤٠ دکان در شهر بامیان به نام بازارچۀ هنر و٣٠ دکان در مرکز ولسوالی یکاولنگ ايجاد و توزيع شده است.

او همچنان گفت که تلاش ها جريان داردتا زمينۀ قرضه ها نيز براى اين خانم ها فراهم گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement