خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تيم انتخاباتى دولت ساز اصول رفتارى را براى شفافيت در انتخابات ارايه کرد

تيم انتخاباتى دولت ساز اصول رفتارى را براى شفافيت در انتخابات ارايه کرد

Jul 23, 2019 - 18:27

کابل (پژواک، اول اسد ۹۸): تیم انتخاباتی رئيس جمهور غنى، اصولنامه اى را به هدف شفافيت در انتخابات تهيه کرده و از ساير تيم هاى انتخاباتى مى خواهد که يا اين اصولنامه را بپذيرند و يا اصول رفتارى بهتر از اين را ارايه کنند.

اين در حالى است که برخى نامزدان رياست جمهورى، محمد اشرف غنى رئيس جمهور را به استفاده از امکانات دولتى و مبارزات انتخاباتى پيش از وقت، متهم مى کند.

قرار است انتخابات رياست جمهورى در ششم ميزان سال روان برگزار شود. براى اين انتخابات ١٨ تن به شمول محمد اشرف غنى رئيس جمهور، نامزده شده اند.

اصولنامۀ يادشده تيم دولت ساز، در ۲۲ ماده تهيه شده و امروز با رسانه هاى شريک ساخته شد.

احترام به ارزش های بنیادین دین مبین اسلام و سنت نبوی و عنعنات پسندیده مردم افغانستان در تمامی فعالیت های انتخاباتی، رفتار مطابق قانون اساسی و قانون انتخابات افغانستان و دیگر قوانین نافذه کشور در تمامی مراحل مبارزات انتخاباتى، اجتناب از هر گونه اظهارات و حرکت ها که به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان صدمه وارد می کند، پرهیز از هر گونه عملى که دستاوردهای دو دهۀ اخیر کشور را در عرصه های سیاسی، امنیتی و اقتصادی در معرض خطر قرار دهد، از موارد شامل اين اصولنامه است.

همچنان احترام به حقوق اساسی همه شهروندان به شمول زنان، مردان، کودکان و کلیه اقشار کشور، تمرکز بر اهداف، برنامه ها و مواد مندرج بر منشور انتخاباتی تیم در تمامی مراحل مبارزات انتخاباتی، احترام به حریم شخصی و خصوصی نامزدان و معاونین تکت های انتخاباتی و اجتناب از هر گونه اتهام و تخریب شخصیت اعضای تیم های انتخاباتی، دوری از هر گونه نفاق پراگنی قومی، زبانی، مذهبی، سمتی و منطقوی و اجتناب از هر گونه شعار و عملى که سبب بروز نفرت، کینه، کدورت وخشونت بین اعضا و هواداران تیم های انتخاباتی گردد، مواد ديگر اين اصول رفتارى است.

به همين ترتيب؛ موادى چون امتناع از هر نوع کمک مالی، سیاسی و تخنیکی از سوی افراد، سازمان ها و دولت های خارجی، رعایت کامل اصول رفتاری بخاطر جلوگیری از صلاحیت ها، منابع و امکانات دولتی توسط رهبری حکومت، اراکین دولتی و سایر نامزدان به منظور انجام وظایف سیاسی و انتخاباتی، تعهد به تامین فضا و شرایط برابر و منصفانه برای تمامی نامزدان تا بتوانند در یک فضای شفاف در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند، نيز شامل اصول رفتارى يادشده مى باشند.

و عدم استفاده از امکانات و منابع به شمول بودجه عادی، انکشافی، وسایل و تجهیزات دولتی، وسایط نقلیه، تاسیسات نهادهای دولتی، به خصوص نهادهای امنیتی و دفاعی کشور در راستای حمایت از تیم دولت ساز، همکاری کامل به کمیسیون های انتخاباتی مبنی بر تطبیق کامل قوانین نافذه، قوانین انتخاباتی، طرزالعمل ها، لوایح و تصامیم رهبری کمیسیون های انتخاباتی در راستای هرچه بهتر برگزار شدن انتخابات نيز مواد شامل اصول يادشده مى باشد.

همچنان جلوگیری از هر نوع مداخله و اعمال نفوذ در کار کمیسیون های انتخاباتى توسط اراکین و مقام های حکومتی، احزاب سیاسی و هواداران تیم دولت ساز، عدم مداخله در صلاحیت های کمیسیون مستقل انتخابات در عرصه های کدری و تدارکاتی به شمول استخدام کلیه کارمندان کمیسیون های انتخاباتى، همکاری دوامدار و نزدیک با تمامی رسانه های ملی و بین المللی در زمینه تامین شفافیت در روند انتخابات و پاسخدهی در رابطه به عملکرد همه دفاتر و اعضای تیم دولت ساز در سراسر کشور نيز جزء اصول رفتارى يادشده شده اند.

منبع نوشته است رئیس جمهور فعلی که همزمان با رهبری اداره کشور یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز است، از هر گونه عزل و نصب که به نفع تیم دولت ساز تلقى گردد، از تاریخ نشر این اصول نامه تا زمان اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری، خوداری می کند.

اما منبع افزوده است که تقرری در نهادهای امنیتی و خدمات ملکی که از طریق رقابت آزاد توسط کمیسیون اصلاحات و خدمات ملکی صورت می گیرد از این امر مستثنا است.

امرالله صالح نامزد معاونيت اول رياست جمهورى در تيم دولت ساز، در نشست خبری امروز گفت: "هدف ما از این اصول رفتاری دو چیز است، با همین مواردى که یاد می کنیم متحد، پابند و وفادار استیم و چنلج می دهیم دیگر تیم ها را که بیایند و چيزى از این بهتر بسازند و ما را دعوت کنند که به آن متحد باشیم و اگر اصول بهتر ندارند، مطابق این اصول نامه رفتار کنند."

او گفت: "خواستیم تا ما چگونه میکانیزم های ضمانتی، تعهدات اخلاقی و اصول رفتاری را به وجود بیاوریم، تا اطمینان حاصل شود که از امکانات ‌دولتی در انتخابات هیچ گونه استفاده صورت نمی گیرد."

وی افزود که اين اصول رفتاری را امروز در اختیار سایر نامزدان رياست جمهورى قرار می دهند.

او گفت: "در صورتی که نامزدان به رفتار و‌ عملکرد ما اعتراض دارند، شکایت کنند و رئیس جمهور متعهد است که این شکايات را جدی بگیرد و با متخلفین، اقدام اصلاحی و يا جزایی نماید."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan