خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

واکنش شديد افغان ها در برابر اظهارات ترمپ

واکنش شديد افغان ها در برابر اظهارات ترمپ

Jul 23, 2019 - 18:59

کابل (پژواک، اول اسد ۹۸): اظهارات اخير دونالد ترمپ رئيس جمهور امريکا پيرامون افغانستان، قهر و واکنش های شديد شمار زيادی افغان ها را در شبکه های اجتماعی به دنبال داشته است.

دونالد ترمپ رئيس جمهور امريکا، دیشب طی ملاقاتى با عمران خان نخست وزيرپاکستان درکاخ سفيد، تصريح کرده بود که اگر قصد کند معضله افغانستان را در ده روز حل می سازد و افغانستان را از نقشه جهان محو میکند؛ اما نمی خواهد.

دولت افغانستان درمورد اظهارات وی، واکنش شدید ابراز کرده و از امريکا در اين خصوص خواستار وضاحت شد.

ازجانب ديگر، افزون بر برخی سياسيون، تعداد زيادى افغان ها نیز در شبکه های اجتماعی قهر شان را وانمود کرده و واکنش شدید را اظهار نموده اند.

اسماعيل يون استاد پوهنتون کابل دراين خصوص، يک متن طویل را نگاشته و در صفحه فیسبوکش پخش نموده است.

موصوف گفته است که ابرقدرت ها اشتباهات بزرگ مرتکب می شوند که همين اشتباهات سبب زوال شان می گردد، اين در حاليست که بر اريکه قدرت شان نیز افراد نامعقول، سرتمبه و ديوانه مسلط اند.

یون علاوه کرد، امريکا هم اکنون در وضعیتی قرار دارد که یک تاجر سرتمبه لجام قدرت را درانحصار گرفته، به کشورهايی هشدار می دهد که از تاسیس کشورآنها چند مرتبه بيشتر عمر دارد.

وی علاوه کرد که بسا قدرت ها، زمامداران و متجاوزين آمدند و اين جا سرهای شان به سنگ خورد،  به هوش آمدند، روسها نیز به خیلی دبدبه آمدند؛ اما با ياس مزید دوباره بیرون شدند، امريکایی ها هم در ابتدا با چهل کشور دوستش وارد افغانستان شد، فکرکردند که با حمایت از اقليت های محدود اين جا زندگی آرام را سپری خواهند کرد؛ اما صرف یک قشرجامعه در برابر آنها ايستادگی کرد و هژده سال همراۀ آنها مقابله نمود، باز هم نتیجه صفر نه، بلکه برای آنها جهت منفی را اختیارکرد.

به قول موصوف، اين گونه اظهارات دونالدترمپ نه تنها به ضد کرامت انسانی است، بلکه برای یک ملت بزرگ و متمدن نیز باعث سرافگندگی و شرمساری می شود.

نظيم سمون يکتن ديگر، به امريکا طعن زده که ترمپ، دهشت افگنی و حاميان اش را مغلوب نکرد، اکنون افغانستان را محو می کند.

غفور ليوال درمورد، در صفحه فیسبوک نگاشته است که تبليغات تاریخی را عوض کنيد، به ابرقدرت ها گوش زد نکنيد که اين لانه شيران، پلنگ ها، بازها... و حيوانات ديگراست.

نامبرده در خطاب به افغان ها اذعان کرد که برای آنها درعمل ثابت کنيد که اين خانه انسان های معقول، باشعور و فکرمند است که منافع ملی خود را درک می کند و با اراده مشترک؛ هموطنان و کشور شان را به قوت وحدت ملی و رشد اقتصادی به درجه اقتدار ملی می رساند که در آن صورت مورد حقارت هيچ کس قرار گرفته نمی تواند.

بسم الله پشتونمل درصفحه فیسبوکش نگاشته است، ترمپ اين قدر بی عقل نیست که خود را در محو چنين کشوری بدنام سازد که اتباع خود آن، طی چهل سال در صدد از بين بردن آن استند.

به نام اسد شهاب یکتن نوشته است، احساسات همه افغان ها در برابر اظهارات ترمپ قابل تمجید است، آیا ترمپ راست نگفته است؟ امريکا طی چند روز امارت طالبان را ديگرگون نکرد؟

موصوف افزوده است که اگرامريکا اکنون حمله هم نکند، صرف کمک هایش را با دولت افغانستان قطع نماید، چه فکر می کنيد که اين دولت تا چند دهه مقاومت خواهد کرد؟

موصوف اذعان نموده: ((بياييد اين را بپذيريم که قوم خیلی غیرتی استیم؛ اما غیرت در هر مرحله متفاوت است و هر مرحله اش تقاضاى جداگانه دارد.))

زردشت شمس ديپلمات پيشین افغان نگاشته است: (( با مردم امريکا ابرازتاثر می کنم، که زمام امور آنها توسط یک ديوانه به پيش برده می شود، امريکایی ها در گذشته زمامداران خیلی خوب داشتند.))

عالم زیب شيرزاد در پوستش به دونالد ترمپ خطاب کرده  که تغيير نقشه و محو کس (افغان ها) را می تواند از روسيه پرسان کند.

خوشحال خلیل هم در صفحه فیسبوکش پيرامون اظهارات ترمپ، مطلب طولانی تحریر نموده و در آن گفته شده است افغانستان منافع ملی خود را دارد و زمانيکه منافع آن با کدام کشور مشترک شود، در آن صورت به دوستی استراتيژيک با آن کشور ادامه می دهد؛ اما گاهگاه  دو کشور خیلی دوست هم روی منافع ملی با هم در تضاد واقع می شوند، مانند امريکا و انگلستان که روابط نهایت تنگاتنگ باهم دارند، چندی پیش ترمپ رئيس جمهور امريکا، به سفيربريتانیا در واشنگتن اهانت کرد و نامبرده نیز امريکا را ترک کرد.

موصوف افزوده است: ((تعامل ما با امريکا بايد به اساس منافع طرفين باشد، اگر امريکا فکر می کند که نسبت به افغانستان، پاکستان برايش حایزاهمیت است و منافع ملی اش ایجاب میکند که روابطش را با افغانستان محدود سازد و نظامیانش را از افغانستان اخراج کند، کدام موضوع تازه نیست، اکثر سياسيون افغان بدين باور بودند که ممکن امريکا یک روز از افغانستان روی گرداند، طوريکه عراق را رها کرد از افغانستان نیز خارج شود، کرزی می گفت که امريکا هرگز از افغانستان خارج نمی شود، بنا براين حکومت وحدت ملی قراردادی را با امريکا که کارهای مقدماتی آن در زمان کرزی تمام شده بود، از سوی لویه جرگه تایید شد، به  دستور اشرف غنی، توسط حنیف اتمر مشاور پيشين شورای امنیت و سفیر امريکا امضا شد، در قرارداد عقد شده با امريکا مشخص شده، درصورتيکه هر طرف از اين قرارداد خارج می شود، حد اقل پنج ماه قبل جانب مقابل را از جريان مطلع سازد.

به نام ریاض سادات یکتن دیگر نگاشته است که جهان به حماقت و ديوانگی ترمپ معترف است؛ اما منحیث رئيس جمهورامريکا اظهارات وی مسوولیت دارد، ترمپ درگذشته نیز درمورد برخی کشورها اظهارات مشابه داشته و پاسخ شدید از سوی آنها دریافت کرده است.

اظهارات دیشب وی، سيلى بر روی هر افغان است و برای طرف های درگیرجنگ نیز داغ ننگین است، کاش اظهارات وی باعث آشتی و وحدت افغان ها شود.

 بصیر ایوبی نگاشته است که ترمپ با همچو اظهارات قصد دارد تا از جنگى که به نام دهشت افگنی آغاز کرده، فرار کند.

موصوف افزوده است که ترمپ هيچگاه افغانستان را از نقشه محو کرده نمی تواند؛ زيرا افغانستان و افغان ها ريشه های قوی دارند.

کفایت الله نبی خیل تحریر نموده که امپراتوری های بزرک فروپاشیدند؛  اما اين خاک و ملت هنوز هم پا برجا است.

عبدالله مياخیل از رئيس جمهور غنی تقاضا کرده که به شورای ملی دستور دهد تا قرارداد امنیتی را با امريکا فسخ نماید.

مولوی عبدالرحمن نیازی سخنگوی و عضو پيشين امارت اسلامی گروه ملا رسول طالبان نیز درمورد واکنش شدید ابراز نموده است.

موصوف نگاشته است که مستکبرين کفری، همواره با همچو اظهارات شريرانه، موقف از دست رفته شان را جبران می کنند و در چشم مردم خاک می پاشند و ذلتى که نصیب آنها شده برای پنهان کردن آن به چنين اظهارات متوسل می شوند.

 نامبرده این اظهارات ترمپ را سخت محکوم نموده و مسووليت بحران ها و قتل های اخیر در افغانستان را به دوش امريکا نهاده است.

نیازی گفته است که امريکا باید از انگليس ها و روس ها عبرت بگیرد که با شکست های شدید از سوی افغان ها مواجه شدند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement