خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ميزان قتل زنان درغور افزايش يافته است

ميزان قتل زنان درغور افزايش يافته است

Jul 24, 2019 - 13:27

فيروزکوه ( پژواک،٢ اسد٩٨): مقام ها در ولايت غور مى گويند که آمار قتل و خودکشى زنان در چهار ماه اول سال روان، نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، چهار برابر افزايش يافته و هشتاد درصد عاملين قتل زنان، فرارى اند.

عبدالصمد امیری سر پرست  دفترکمیسیون حقوق بشر در دفتر ولایتی غور، به آژانس خبرى پژواک گفت که در چهار ماه اول سال روان، ٣٢ قضيه خشونت عليه زنان ثبت اين کميسيون شده، که از جمله هفت قضيه قتل و پنج قضيه خودکشى بوده است.

وى افزود که در چهار ماه اول سال گذشته (١٣٩٧)، تعداد ١٣ مورد خشونت ثبت اين کميسيون شده بود که از جمله دو مورد قتل و يک مورد را خودکشى تشکيل مى داد.

به اساس معلومات منبع، درميان ۵۱ قضیه خشونت عليه خانم ها که درسال گذشته ثبت گرديده است، هفت مورد خودکشی و شش مورد قتل زنان شامل است.

به گفتۀ وى، عامل عمدۀ قتل هاى زنان راخشونت خانوادگى، عدم حاکميت قانون، نفوذ بزرگان قومى، عرف و عنعنات ناپسند، فقر، بيسوادى و عدم آگاهى درمورد قانون و دين اسلام مى باشند.

موصوف آمار يادشده را نگران کننده خواند و گفت که ممکن تا ختم امسال اين ارقام افزايش يابد.

شریفه مؤحدی از فعالین مدنی ولسوالی لعل سرجنگل اين ولايت، به پژواک گفت که خشونت علیه زنان در آن ولسوالی به گونۀ چشمگير افزایش یافته است.

به گفتۀ موصوف، تنها از آغاز سال روان تا اکنون، شش مورد خودکشی در آن ولسوالی اتفاق افتاده است.

وى گفت که این قضايا از سوی نهادهای حکومتی، به درستی مورد بررسی قرار نگرفته و بیشتر آنان درجرگه ها و شوراهای قومی حل شده است.  

همچنان گلثوم رضایی نمايندۀ مردم درشوراى ولايتى در ولسوالى لعل، از افزايش واقعات خشونت به ويژه قتل و خودکشى زنان در اين ولايت، اظهار نگرانى کرد.

وى افزود که اين افزايش عوامل مختلف دارد؛ اما آزادى و دموکراسى، يکى از عوامل عمدۀ آن بوده مى تواند؛ زيرا شمارى از دختران با اندک ترين رنجش از سوى خانوادۀ خود، دست به خودکشى مى زنند.

موصوف به طورنمونه گفت يکى از همين قضاياى خودکشى که اخيراً در ولسوالى لعل صورت گرفته، دليل آن گفتگو ميان دختر و مادر بود، که درنتيجه دختر خودش را به دريا انداخت وغرق شد.   

اين مقام محلى همچنان اظهارنگرانى کرد که عاملين قضاياى خشونت و به ويژه قتل زنان، شناسايى و دستگير نمى شوند و اکثراً همچو قضايا از طريق جرگه هاى قومى حل وفصل مى شود.   

زرمینه کشتیار مدیر حقوق ریاست امور زنان ولایت غور، به پژواک گفت که از آغاز سال تا اکنون، ٤٨ قضیه که شش مورد آن را قتل و خودکشی تشکیل مى دهد، در این اداره ثبت گرديده که این ارقام نسبت به چهار ماه سال قبل، افزایش را نشان مى دهد.

به گفتۀ او در چهار ماه سال قبل، آنان ٣١ قضیه خشونت را ثبت کرده بودند .

وى افزود: «امسال خشونت ها عليه زنان افزایش یافته و دليل عمدۀ آن، اين است که ٢٠ در صد مجرمين قضاياى خشونت دستگير مى شوند و متباقى ٨٠ درصد مجرمين قضايا فرارى اند.»

وى  گفت که رياست امور زنان، همواره تلاش کرده تا عاملين قضاياى خشونت به خصوص قتل زنان، دستگير شوند و به همين دليل بارها از پوليس تقاضا صورت گرفته که در زمينه همکارى داشته باشند.

همچنان موصوف افزود که برنامه هاى آگاهى دهى درمورد کاهش خشونت عليه زنان و حقوق زنان را، راه اندازى نموده اند و در نظر دارند که آنرا گسترش دهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan