خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکمتيار یگانه دليل دوام جنگ در کشور را حضور نیروهای خارجی خواند

حکمتيار یگانه دليل دوام جنگ در کشور را حضور نیروهای خارجی خواند

Jul 26, 2019 - 15:23

کابل (پژواک، ۴ اسد ۹۸): گلبدین حکمتيار ضمن نگرانی مداخله تیم حاکم در انتخابات رياست جمهورى می گوید که انتخابات شفاف، عادلانه، همه قبول و بدون مداخله کشورهاى خارجی افغانستان را از بحران کنونی نجات می دهد.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری که امروز در "اجماع بزرگ حزب اسلامی در رابطه به صلح، انتخابات و نجات کشور از وضعیت دردناک کنونی" سخنرانی می کرد، گفت که افغان ها را بگذارید تا برای بحران کشور شان راه حل افغانی جستجو کنند و این راه حل فقط و فقط برگزاری انتخابات شفاف، همه قبول و بدون مداخله کشورهای خارجی در کشور می باشد.

وی افزود که صلح فقط زمانی تامین شده می تواند که افغانستان آزاد و مستقل باشد، افغان ها را بگذارند، سرنوشت خویش را خود شان تعیین کنند، نظام دلخواه خویش را داشته باشند، زمامدارش از سوی مردم انتخاب شود، نه حکومتى که از سوی بیگانه ها و مقامات زمامداران تحمیل گردد.

او علاوه کرد، انتخابات مملو از تقلب، جعلی و فریبنده مورد پسند خارجی ها، مانند سابق باعث ایجاد مشکلات بحران ها بیشتر خواهد شد. مداخله نیروهای خارجی در مورد انتخابات قطعاً قابل قبول نیست.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ميگويد: "ما خواهان برگزاری همزمان چهار انتخابات، ریاست جمهوری، شوراهای ولسوالی، شوراهای ولایتی و انتخابات ولسی جرگه غزنی استیم."

موصوف يگانه دليل عدم برگزارى چهار انتخابات را هراس از مساعد شدن زمينه برگزارى لويه جرگه مطابق قانون اساسى خواند.

به گفته او، هیچ افغان واجد شرایط اگر مهاجر باشد یا در مناطق نا امن زندگی کند و یا هم بر اثر جنگ یا حوادث طبیعی بیجا شده باشد، به هیچ بهانه ای نباید از حق رای دادن محروم گردد.

وی همچنان تیم حاکم بر قدرت را متهم به ایجاد موانع در برابر صلح کرد و گفت که هیچ فردی نمى ی‌تواند صلح افغانستان را انحصار کرده و این روند را به تنهایی به پیش ببرد.

موصوف افزود که باید هیئت گفتگوکننده صلح افغانستان با طالبان "همه شمول و قابل قبول همه طرف‌ها" باشد.

حکمتیار ميگويد: "دولت باید هیئت جامع را به شمول نمایندگان احزاب ایجاد کند.... اگر هیئت گفتگوکنندهٔ جامع به شمول نمایندگان احزاب سیاسی ایجاد نشود، هر فرد دست به کار خواهد شد و این کار مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد."

وی یگانه دليل دوام جنگ در کشور را حضور نیروهای خارجی خواند و گفت، تا زمانیکه نیروهای خارجی، افغانستان را ترک نکنند، جنگ در این کشور ادامه خواهد داشت و افغان ‌ها به صلح نخواهند رسید.

وی یاد آور شد که در گفتگوهای صلح تمامی خواست ‌ها و مطالب معقول "تحريک طالبان" باید از طرف دولت افغانستان و ایالات متحده امریکا پذیرفته شوند.

رهبر حزب اسلامی حکومت در خصوص عملی نکردن توافقنامه صلح میان حزب اسلامى و دولت افغانستان متهم کرد، گفت که قسمت زیادى از بندها این توافقنامه تا به حال عملى نشده است و تعداد زیاد از زندانیان مربوط به این حزب به فرمایش امریکا از زندان رها نشده است.

او همچنان گفت: "ما کشتار هدفمند علما، روحانیون، شخصیت های جهادی، سیاسیون و بزرگان قومی را محکوم میکنيم و آن را کار شبکه های داخلی و خارجی که از حمایت دولتی برخور دارند، میدانیم."

وی افزود: "تمامی عملیات نظامی را که بالای افراد ملکی و بی گناه صورت میگیرد، به شدت محکوم می کنيم و خواهان توقف عاجل و فوری آن هستیم که در آن افغان بی گناه و غیر محارب کشته می شوند."

وی خاطر نشان ساخت که هرگاه نیروهای خارجی و دولتی این سلسله عملیات ها را توقف ندهد، پس ملت جز قیام عمومی چاره دیگر نخواهد داشت.

گلبدین حکمتیار در رابطه به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا گفت: "پیامم به ترامپ این است که با افغان های مظلوم زور آزمایی نکنید، آنان رقیب تان نیست، رقیب تان روسیه است و با آن زور آزمایی کنید."

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا سه روز پیش در نشست خبری با عمران خان، نخست وزیر پاکستان در واشنگتن در مورد نحوه دستیابی به پیروزی در افغانستان گفت: "اگر می‌خواستیم بجنگیم، کار در افغانستان در یک هفته تمام بود اما نمی‌خواهم ۱۰ میلیون نفر را بکشم."

او در خطاب به امريکايى ها گفت: "شما افغانان را کشته مى توانيد، افغانستان را ويران کرده مى توانيد، اما هرگز افغانان را غلام کرده نمى توانيد و نه هم افغانستان را بشکل دوامدار اشغال کرده مى توانيد."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement