خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محصلین يک نهاد تحصيلى در فارياب دست به گردهمايى اعتراضى زدند

محصلین يک نهاد تحصيلى در فارياب دست به گردهمايى اعتراضى زدند

Jul 28, 2019 - 17:52

ميمنه (پژواک،٦ اسد ٩٨): شمارى از محصلان يک نهاد تحصيلى در فارياب، در اعتراض به غيررسمى بودن اين نهاد و فرار مسئولان آن، دست به گردهمايى اعتراضى زدند.

حدود ٤٠ تن ازمحصلان انستیتیوت علوم صحی طبیب (٢) مى گويند که ازيک ونيم سال به اين سو، دراين نهاد با پرداخت فيس سمستردرس خوانده اند؛ اما حال مطلع شدند که اين نهاد غيررسمى مى باشد.

اين محصلان که درمقابل رياست صحت عامه ولايت فارياب تجمع کرده بودند، از مقام ولايت خواستند که به صداى شان پاسخ گفته شود؛ در غیر آن دست به اعتراضات مدنی گسترده زده دروازه ریاست صحت را خواهند بـست.

سید منیر يک تن از محصلین اين انستیتيوت، به آژانس خبرى پژواک گفت که این نهاد تحصيلى بی حد مشکلات داشت، استاد مسلکى ندارد، مواد درسی آن با کیفیت نيست، رئیس آن فرار کرده است .

او افزود که قبل ازاين نيزنگرانى شانرا با ریاست صحت و مقام ولایت شريک ساخته اند ؛ اما توجه لازم نشده است .

حسینا یکی دیگر از محصلین اين انستيتيوت به پژواک گفت یک ونیم سال مى شود که درانستیتيوت طبیب (٢) که در شهر میمنه فعالیت  دارد تحصيلاتش را ادامه ميدهد؛ اما حالا آگاه شدند که اين انستيتيوت جواز رسمى فعاليت ندارد.

وی گفت: «وقتی طبیب (٢) جواز نداشت، چرا مسئولین محلی برایش اجازه فعالیت دادند تا سرنوشت ده ها محصل خراب و پول مصارف شان به هدر برود؟»

اما داکتر فیاض امین مسئول قوانین صحی و بررسی  ولايت فاریاب، به پژواک گفت  که انستیتيوت طبیب  (٢) جواز فعالیت دارد؛ اما خدماتش غیر معیاری و مطابق به قوانین و مقررات وزارت صحت نمی باشد و در عین حال، از محصلین پول غیر قانونی جمع آوری نموده اند.

امین گفت که قبلا به اساس شکایات محصلین و هدایت مقام ولایت، هیئتی توظیف گردید وچندین بار انستیتيوت طبیب (٢) را بر رسی وسرانجام اين نهاد تحصيلى را مسدود کردند، همچنان هیئت وزارت صحت  نيز فعالیت این نهاد را غیر معیاری خوانده است.

در گزارش هيئت موظف وزارت صحت عامه گفته شده است که اين انستیتيوت، قابل اصلاحات نمى باشد، مقام محترم ولایت میتواند با توجه به بی کیفیت بودن وغيرمعيارى بودن آن ، به مسدودى آن اقدام نماید.

درادامۀ گزارش خاطرنشان گرديده که محصلین اين نهاد تحصيلى، در يکى از انستیتيوت هاى ديگردراين ولايت جذب شوند، پول پرداخت شده محصلان ازآن نهاد تحصيلى اخذ گردد.

 نقیب الله فایق والی فاریاب گفت: «نهادى به نام انستیتيوت طبیب (٢) اصلا وجود ندارد، چند فرد دزد از بیرون ولایت آمده، کاروان سرايی را به منظور فساد به کرايه گرفته اند و از یکتعداد جوانان پول جمع آوری نموده دوباره  فرار کرده اند.»

فایق افزود که موضوع را کتباً به وزارت تحصیلات عالی شریک ساخته؛ تا این نهاد خیالی مسدود و مسئولین آن به څارنوالی معرفی شوند.

وی افزود که در شهر میمنه، برخی نهاد های خصوصی دیگر مانند انستیتيوت صحی نوایی فعالیت می کند، که هدف و برنامه های اصلی گرداننده گانش فساد است و بس؛ اما او تصمیم گرفته است که چنین نهاد ها راهم  مسدود سازد.

خبرنگار آژانس خبرى پژواک تلاش نمود که تا نظرشعيب فردوس مسئول انستیتيوت طبیب 2 در فاریاب را داشته باشد؛ اما تماس برقرار نگرديد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement