خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات میوه درغور نسبت به سال گذشته دو برابر افزايش خواهد يافت

زراعت

آرشيف

فيچرها

آرشيف

حاصلات میوه درغور نسبت به سال گذشته دو برابر افزايش خواهد يافت

Jul 29, 2019 - 15:07

فيروزکوه (پژواک، ٧ اسد ٩٨): مسئولین ریاست زراعت غور مى گويند که مشاهدات آنها از باغ هاى ميوه در اين ولايت نشان ميدهد که حاصلات ميوه در سال روان، نسبت به سال گذشته دو برابر افزايش خواهد داشت.

 عبدالظاهر توانا مسئول برنامه باغ داری ریاست زراعت ولایت غور، به آژانس خبرى پژواک گفت که اين اداره در سال ١٣٩٣  در ساحۀ هفت هزار جريب زمين نهال هاى مثمر چون سیب، ناک، زردآلو، شفتالو و پسته را دراين ولايت غرس نموده بود که سال گذشته، اولين حاصلات اين باغ­ها از ساحه ٣٩٧ جريب زمين، نزديک به ١٩ هزار کيلوگرام ميوه جمع آورى گرديد.

وى خاطر نشان کرد که به اساس مشاهدات کارکنان اين رياست از باغ هاى ميوه، قرار است که امسال از ساحه هفت هزار جريب زمين، بيش از ٥٥ هزار کيلوگرام ميوه حاصل گردد. 

موصوف علاوه کرد که امسال بيشترين حاصلات را سيب تشکيل مى دهد، که باغ هاى آن در ولسوالى هاى تيوره و شهرک اين ولايت موقعيت دارد.  

توانا از افزايش حاصلات ميوه اظهار خرسندى نموده گفت با افزايش حاصلات ميوه، نه تنها ضروريات داخلى غور مرفوع مى گردد، بلکه به ساير ولايات نيز صادر خواهد شد.

باغداران نيز از افزايش حاصلات ميوه در سال روان خشنود اند.

احمدشاه یکتن از باغداران قریه الندر شهر فیروزکوه، به پژواک گفت که در سال ١٣٩٣ به همکارى رياست زراعت غور، در باغ خود درختان سيب، ناک، شفتالو را غرس کرده است و امسال اين درختان حاصل خوب دارند. 

وى از رياست زراعت خواست که باغداران را در قسمت پرورش مسلکى درختان آموزش دهند؛ تا آنها بتوانند خوبتر و بهتر درختان شان را پرورش دهند.

 همچنان عبدالمعروف کریمی یک تن ديگر از باغداران که در سال ١٣٩٣ به کمک رياست زراعت غور، ٥٠٠ اصله نهال سيب را در باغ خود غرس کرده، به پژواک گفت که امسال  از هر درخت، بيش از ده کيلوگرام حاصل برداشت خواهد کرد.

موصوف درحاليکه مى گفت سال گذشته کمتر ازامسال حاصل به دست آورده بود اضافه نمود: «مه و دیگر باغداران حاصلات خوب داريم، انشاالله که فايده زياد کنيم.»

وى از رياست زراعت خواست که درکناربرگزارى برنامه هاى آموزشى براى باغداران، ادويه لازم  رابراى ازبين بردن امراض درختان  نيز دراختيارآنها قراردهند .

اين دو منبع مى گويند که قبلا باغداران در غور، طورى فکر مى کردند که آب و هواى غور براى درختان ميوه مناسب نمى باشد؛ اما تجربه نشان داد که آب و هواى غور، مناسب ترين هوا براى رشد درختان ميوه مى باشد.

آگاهان امور زراعتى خواهان ايجاد باغ هاى بيشتر ميوه درغورمى باشند.

ذبیح الله وفا يک تن از کارشناسان امور زراعتی درغور، به پژواک گفت که با ايجاد اين باغ ها ثابت شد که آب و هوای اين ولایت، براى رشد درختان ميوه خيلى مناسب است و بايد وزارت زراعت در ايجاد اين چنين باغ ها توجه  بيشتر کند.

وى افزود: «اگر همین طور به باغدارى توجه شود و به همين منوال حاصلات میوه و رشد باغداری ادامه پیدا کند، غور به یکی از بهترين ولایات تولید کننده و صادرکننده میوه در سطح کشور تبدیل خواهد شد.»

به باور او، اين کار نه تنها در رشد اقتصادى باشندگان اين ولايت اثر خواهد داشت، بلکه زمينه کار مستقيم وغير مستقيم براى شمار زيادى ازغوريان نيز فراهم خواهد شد.

موصوف گفت که بايد در کنار ايجاد باغ ها، در ايجاد سردخانه ها، بازاريابى براى محصولات باغداران و آموزش هاى مسلکى براى آنان نيز توجه صورت گيرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan