خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طالبان برخی موارد گزارش یوناما مبنی برتلفات و جراحات افراد ملکی را رد نمودند

طالبان برخی موارد گزارش یوناما مبنی برتلفات و جراحات افراد ملکی را رد نمودند

Jul 30, 2019 - 17:22

کابل (پژواک، ۸ اسد ۹۸): طالبان برخی موارد گزارش سازمان ملل متحد پيرامون کشته شده گان و مجروحین افراد ملکی در افغانستان را طور محتاط رد نموده اند.

دفتر یونامای سازمان ملل متحد، امروز گزارش شش ماهۀ اول سال میلادی راجع به تلفات و جراحات افراد ملکی درافغانستان را پخش نمود.

دراین گزارش درج است که طی شش ماه گذشته، ۳۸۱۲ تن کشته و مجروح شده که ۱۳۶۶ تن کشته و ۲۴۴۶ تن دیگر زخم برداشته اند.

در گزارش تذکررفته که میزان تلفات و جراحات امسال، نسبت به شش ماه اول سال پار ۲۷ درصد کاهش را نشان می دهد.

یوناما اذعان نموده که ۳۸ درصد این تلفات و جراحات توسط طالبان مسلح، ۱۱ درصد از سوی داعش و ۳ فیصد بواسطه گروه های مسلح مخالف ديگر وارد شده است.

همچنان در گزارش درج است که ازجمع تلفات و جراحات یادشده، ۱۸ درصد از سوی نیروهای امنیتی دولت، ۱۲ فیصد توسط نیروهای خارجی و ۶ درصد، بواسطه نيروهای امنیتی دیگر حامی دولت وارد شده است.

طالبان مسلح با انتشارخبرنامه اى، برخی موارد گزارش یوناما را محتاطانه رد نموده است.

درخبرنامه تذکره داده شده، این بار گرچه درگزارش یوناما به این نکته اشاره شده که طی شش ماه گذشته بيشتر تلفات و جراحات افراد ملکی، درپی حملات هوایی و شبانه نیروهای امریکایی وارد شده، ولی معلومات کافی دراین خصوص را هنوز هم منتشرنکرده است.

منبع افزوده است، فیصدی تلفات و جراحات افراد ملکی را که به طالبان ربط داده، مملو از نواقص است و قابل تایید آنها نیست.

طالبان اذعان نموده اند که یک اداره را جهت جلوگیری از تلفات و جراحات افراد ملکی ایجاد نموده که هر رویداد، خُرد و بزرگ، آسیب به افراد ملکی درآن دقیق بررسی می شود، همچنان افراد ملکی در هیچ منطقه مورد حمله قصدی قرار نگرفته اند.

طالبان گزارش ملل متحد مبنی بر ۳۸ درصد تلفات و جراحات افراد ملکی منسوب به آنها را نیز رد نموده اند.

درخبرنامه درج است که در گزارش یوناما مسئولیت آن عده حملات نیز به دوش آنها گذاشته شده که همزمان وقوع آن، توسط طالبان رد شده بود.

همچنان طالبان اذعان نموده که درگزارش یوناما، برخی اشخاص نیز در زمره افراد ملکی قلمداد شده اند که دربخش نظامی و استخباراتی همکاری می کنند.

طالبان گزارش یوناما را مورد انتقاد قرار داده که صرف ۱۸ درصد تلفات و جراحات افراد ملکی را به نیروهای خارجی نسبت داده است؛ درحاليکه به قول آنها، مسئوليت ۸۰ درصد تلفات و جراحات افراد ملکی به نیروهای خارجی بر میگردد.

در خبرنامه درج است که طالبان به شمول یوناما، به همه نهادهای بشری و حقوقی توصیه می کنند که درعرصه تلفات و جراحات افراد ملکی، زمانی اقدامات موثر صورت گرفته می تواند که پيرامون رويدادها تحقیقات دقیق انجام شود؛ عاملین اصلی طوری که شایان است، تثبیت و موضوع انسانی تلفات و جراحات افراد ملکی، از معاملات سیاسی دور نگهداشته شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan