خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فعالان مدنى دايکندى: تا آرامش نسبى دايکندى به اعتراضات خود ادامه مى دهيم

فعالان مدنى دايکندى: تا آرامش نسبى دايکندى به اعتراضات خود ادامه مى دهيم

Aug 03, 2019 - 10:44

نيلى (پژواک، ١٢ اسد ٩٨): پس از کشته و زخمى شدن ٢٥ منسوب امنيتى، در حملۀ تهاجمى طالبان در دايکندى، فعالان مدنى اين ولايت در راهپيمايى، حکومت را متهم به تبعيض کرده و هشدار دادند تا زمانى که دايکندى به آرامش نسبى نرسد، به اعتراضات خود ادامه مى دهند.

به اساس يک گزارش، شب يازدهم اسد سال روان، طالبان بالاى ولسوالى هاى کجران و پاتو در ولايت دايکندى حمله تهاجمى نمودند که در نتيجه ١٠ منسبوب امنيتى کشته و ١٥ تن ديگر زخمى شدند.

پس از چاشت روز گذشته، ده ها تن از فعالان مدنى و شهروندان اين ولايت، درحاليکه شعارهاى: «قوماندان امنيه از خواب بيدارشو، مرگ بر طالبان، تبعيض بس است، ما از نيروهاى امنيتى خود حمايت مى کنيم.» را با خود حمل ميکردند، به راهپيمايى پرداختند.

اين فعالان مدنى، به رسم اعتراض به ناامنى ها در اين ولايت با خود شان تابوت هايى را نيز حمل مى کردند.

شیما محمدی عضو شورای ولایتی دايکندى، به آژانس خبرى پژواک گفت: «مادران دایکندی، از کشته شدن فرزندان شان و ما شهروندان دايکندى، از حمل تابوت جوانان خود خسته شدیم.»

به گفته او اين اعتراض کنندگان که تابوت­ها را به شانه­هاى شان حمل مى کردند، يک تابوت همراه با شرمنامه را به قوماندان امنيه و يک تابوت با شرمنامه را براى والى دايکندى سپردند.

موصوف گفت که بيش از يک ماه مى شود که هرشب، طالبان بالاى ولسوالی‌های کجران دایکندی و پاتو حملات تهاجمى را انجام مى دهند.

او گفت که به ده ها تن از باشندگان اين ولايت، به رسم اعتراض خيمه تحصن بر پا کردند؛ اما تاحال کسى صداى آنان را نشنيده است و حملات با گذشته هر روز بيشتر شده مى رود.

به گفته موصوف در يک ماه گذشته در حملات تهاجمى طالبان، بيش از صد تن از نيروهاى امنيتى جان باخته و زخمى شده اند.

وى حکومت را به برخورد دوگانه و تبعيض متهم کرده گفت: «اگر حکومت تعبيض و تعصب نمى داشت، باز حتما صداى ما را مى شنيد و براى تامين امنيت در ولايت ما اقدام مى کرد.»

اين خانم گفت تازمانى که دايکندى به آرامش نسبى نرسد، به اعتراضات مدنى خود ادامه خواهند داد.

طالب حسین يکتا فعال مدنی در دایکندی گفت تا زمانی که عملیات تصفیوی در کجران و پاتوآغاز نشود، نیروهای دفاعی بیشتری جهت سرکوب گروه طالبان به ساحه اعزام نگردد و امنیت شهروندان تامین و مردم به آرامش نسبی نرسند، دادخواهی‌ و اعتراضات مدنی را ادامه خواهند داد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan