خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پاسخ وزارت دفاع ملی به سيگار: در اردوى افغانستان هيچ سرباز خيالى وجود ندارد

پاسخ وزارت دفاع ملی به سيگار: در اردوى افغانستان هيچ سرباز خيالى وجود ندارد

Aug 03, 2019 - 17:08

 کابل(پژواک،۱۲اسد ۹۸): وزارت دفاع ملی، گزارش اخیر(سیگار) مبنی بر حضور نیروهای خیالی در صفوف اردوی ملی را رد کرده می گوید که در حال حاضر، بیش از ۹۹ درصد سربازان اردوی ملی بایومتریک شده اند.

این در حالی است که چندى قبل، اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)، گزارشی را نشر کرده که در آن آمده است که در یک سال اخیر، نام های حدود ۴۲ هزار سرباز خیالی از صفوف نیروهای ارتش افغانستان بیرون کشیده شده، که با این آمار گفته می شود در یک سال پسین، در نیروهای ارتش افغانستان کاهش قابل توجه رونما شده است.

روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع ملی، امروز (١٢ اسد ) در یک نشست خبری در کابل گفت که در صفوف نیروهای دفاعی کشور، هیچ سرباز خیالی حضور ندارد؛ زيرا اکثر اين نيروها بايومتريک شده اند.

وی در واکنش به گزارش اخیر (سیگار) افزود که سيگار در تهیه این گزارش خود، هیچ تماسی با وزارت دفاع ملی نگرفته وخواستار معلومات نشده است.

موصوف علاوه کرد که به احتمال قوی(سیگار) در این گزارش، سقف تشکیلاتی وزارت دفاع را که ۲۳۴ هزار تن پیش بینی شده است، با سقف اکمال اردو که در حدود ۲۰۰ هزار تن می باشند، مغالطه کرده باشد.

او گفت که نام و شهرت ۲۳ هزار تن از منسوبین اردو به دلیل ترخیص، تقاعد، انفصال، شهادت و معلولیت، از سیستم بیرون گردیده و در ليست جداگانه تنظیم شده اند.

منبع اضافه کرد که در حال حاضر، معاشات ۱۶۶۰۵۶ منسوب اردو از طريق بانک  پرداخت می گردد و قرار است تا يک ماه آينده ١٨ هزار تن ديگر نيز شامل اين برنامه شوند و بعد از آن، ده هزارتن ديگر شامل اين سيستم خواهند شد.

همچنان موصوف خاطر نشان کرد که  در همین حال،  پنج هزار تن از منسوبین اردوی ملی که تازه شامل اين سيستم شده اند؛ اما به دلیل تکمیل نبودن دفاتر ذاتی شان، در آینده نزدیک شامل این سيستم خواهند شد.

سخنگوى وزارت دفاع ملی، از ادامۀ عملیات به خاطر از بین بردن مخالفان مسلح دولت در ولسوالی اشکمش ولایت تخار و کجران ولایت دایکندی خبر داده است.

او گفت که درجریان عملیات شب گذشته در ولسوالی اشکمش ولایت تخار، ده تن از مخالفان مسلح دولت کشته شدند؛ اما به نیروهای امنیتی آسیب نرسیده است.

وی علاوه کرد این وزارت تلاش دارد که به زودی با اجرای عملیات، وضعیت در ولسوالی یاد شده بهبود پیدا کند.

همچنان وی گفت که اکنون جنگ میان نیروهای امنیتی و مخالفان مسلح دولت، در ولسوالی کجران ولایت دایکندی جریان دارد که تاکنون تلفات سنگین بر مخالفان مسلح نیز رسیده است.

احمدزی علاوه کرد که نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان، در اجرای عملیات با دقت کامل و معلومات دقیق کشفی و استخباراتی داخل عملیات می شوند.

او افزود که در بعضی موارد می پذیرند که در جریان عملیات، بر افراد ملکی تلفات وارد می شود؛ اما این وزارت کوشش می کند تا آن را هم به سطح صفر برساند.

موصوف گفت: «یک نه، بلکه ده ها مورد وجود دارد که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، زمانی که محلات مخالفان مسلح دولت را تشخیص می دهند که آن ها در محلات نزدیک به افراد ملکی قرار دارند، از اجرای عملیات صرف نظر می کنند؛ زیرا حفظ جان افراد ملکی برای ما مهم است.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement