خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نمايشگاه سه روزۀ صنايع دستى زنان در کابل گشايش يافت

نمايشگاه سه روزۀ صنايع دستى زنان در کابل گشايش يافت

Aug 04, 2019 - 15:21

کابل (پژواک، ۱۳ اسد ۹۸): به هدف توانمندسازى و بازاريابى براى محصولات صنايع دستى زنان، نمايشگاه سه روزه در کابل گشايش يافت.

سیده مژگان مصطفوی معین گرځندوی، مالی و اداری وزارت اطلاعات و فرهنگ، امروز در مراسم افتتاح اين نمایشگاه که در تيمور شاهى کابل راه اندازى شده است، گفت: «اینکه ۲۸ اسد روز استقلال کشور و هم اکنون در آستانه صدسالگی آزادی کشور قرار داريم، خواستیم از این روز بزرگداشت به عمل بياوريم؛ ما برنامه های متعدد داریم که یکی از آنها برگزاری نمایشگاه صنایع دستی زنان است.»

وى افزود که هدف از برگزارى اين نمايشگاه، در کنار تجليل از استرداد استقلال  کشور، توانمندسازى زنان و بازاريابى براى صنايع دستى زنان نيز مى باشد.

به گفته او، در این نمایشگاه زنان از مرکز و ولايات کشور در ٥٠ غرفه، محصولاتى چون دست دوزى، مواد غذايى، زيورات وغيره را  به نمايش گذاشته اند.

موصوف از مردم خواست که از توليدات داخلى کشور، استفاده کنند تا سبب تشويق زنان و رشد صنعت در کشور گردد.

 مصطفوی افزود که  وزارت اطلاعات و فرهنگ، در نظر دارد تا برای بازاریابی برای محصولات و صنایع دستی کشور، مراکز خاص برای نمایشگاه دایمی داشته باشند؛ تا توریستان و گردشگران خارجی تشویق و تولیدات افغانی را خريدارى کنند.

سپوژمی وردک معین پلان و پالیسی وزارت امور زنان، ضمن تبریکی از صدمین سالروز استقلال کشور گفت که راه اندازی نمایشگاه ها برای تولیدات و صنایع دستی زنان، راه بهتر برای توانمند سازی زنان کشور می باشد.

او افزود که ارزش دیگر نمایشگاه ها این است که افغانستان، زنان ماهر دارد و ميتوانند منبع خوب درآمد، برای خانواده های خود باشند.

وردک افزود: «زنان باید تشویق شوند تا بتوانند صنایع خودرا به معیارهای جهانی سازگار نمایند و برعلاوۀ افغان ها، خارجی ها تشویق شده و صنایع دستی افغانستان را خریداری نماید.»

زنانى که در اين نمايشگاه، صنايع دستى شان را به نمايش گذاشته اند، خواهان ايجاد محلات دايمى براى محصولات شان مى باشند.

مرجان محمدی ۲۳ ساله، یک تن از زنانى است که  زيورات و برخى لباس هاى دست دوزى که توسط زنان توليد گرديده را، در اين نمايشگاه به نمايش گذاشته است.

او به آژانس خبری پژواک گفت که در ولایت پنجشیر، فابریکۀ خوب برای تولیدات وطنی دارد که صدها زن در آن فابریکه کار می کنند و در همه نمایشگاه ها در کشور شرکت می کند.

موصوف افزود: «از حکومت تقاضا می کنم که بازار دایمی برای فروش محصولات و تولیدات وطنی برای زنان در کابل ساخته شود؛ تا بتوانیم به شکل دایمی مشتری پیدا و صنایع دستی – وطنی خود را به فروش برسانیم.»

یکى از غرفه داران به نام شقایق ۲۵ ساله که ده ها تابلوی نقاشی و رسامی را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته بود، گفت که این تابلوها با رنگ های روغنی و پنسلی روی تکه و کاغذ نقاشی و رسامی شده که ارزش خاص هنری خودرا دارد.

او افزود: «هر زن که صنایع می سازد و یک هنری را تخلیق می کند، یک امیدی می داشته باشد، تا بتواند به شکل بهتر آن به فروش برساند.»

وى نيز خواهان ايجاد يک محل خاص براى زنان جهت نمايش و فروش محصولات صنايع دستى شان شد.

اين درحالى است که در ١٨ سال اخير، در مرکز و برخى ولايات، باغ هاى زنانه و برخى مارکيت هاى زنانه ايجاد گرديده که در آن، برخى زنان به فروشات صنايع دستى شان مشغول اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement