خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دنمارک، سویدن، ناروی و فنلند براى توانمند سازى زنان افغان ١٢ميليون دالر کمک کردند

دنمارک، سویدن، ناروی و فنلند براى توانمند سازى زنان افغان ١٢ميليون دالر کمک کردند

Aug 05, 2019 - 17:13

کابل (پژواک، ۱۴ اسد ۹۸): کشورهاى دنمارک، سویدن، ناروی و فنلند براى توانمندسازى زنان و برابرى جنسيتى در افغانستان، ١٢ ميليون دالر امريکايى کمک کردند.

سند اين همکاری مشترک ميان نمايندگان کشورهاى دنمارک، سویدن،  ناروی و فنلند و نماينده اداره ملل متحد برای زنان در افغانستان، امروز( ١٤ اسد ) در کابل امضا شد.

الیتا میلر رئیس اداره ملل متحد برای زنان ( (UN  WOMENinfo-icon در افغانستان، در مراسم امروز گفت که این همکاری با اداره ملل متحد برای زنان کمک می کند؛ تا فعالیت های خود را برای تقویت برابری جنسی و توانمند سازی زنان در افغانستان الی چهارسال آینده ۲۰۱۹_ ۲۰۲۲ گسترش دهد.

وى افزود که با استفاده از اين کمک، فعاليت هاى ملل متحد براى زنان روى چهار برنامۀ داراى اولويت تمرکز خواهد داشت؛ اين برنامه ها در مشارکت با دولت افغانستان، جامعه مدنى و مردم اين کشور، جهت نيل برابرى جنسيتى و توانمند سازى زنان تطبيق خواهند.

موصوف گفت که اين برنامه ٣٤ ولايت کشور را به طور مستقيم و غير مستقيم تحت پوشش قرار خواهد داد.

به گفته او "تامین اشتراک معنا دار زنان درعرصه صلح و امنیت بشمول کمکها ی بشردوستانه حساس به جندر، رسیدگی به قضایای خشونت علیه زنان و دختران از طریق ارایه خدمات وسیع به متضررین و همچنان تقویت راهکارهای مبتنی بر شواهد جهت جلوگیری ازخشونت ها، افزایش دسترسی زنان به فرصت های اقتصادی و اشتغال آنان در فعالیت های اقتصادی و حمایت اشتراک زنان در سطوح رهبری و حکومتداری"، شامل چهار برنامۀ يادشده مى باشد.

نیکولای پیترسن سفیر دنمارک که دراین نشست حضورداشت گفت که افغانستان، در راه برابری جنسیتی و توانمند سازی زنان، دستاوردهايی داشته است؛ با وجود آن هم چالش های بیشتر در برابر زنان وجود دارد.

وی افزود که اشتراک زنان در تمام عرصه های جامعه، یک امرحیاتی است و اساس یک افغانستان صلح آمیز، مرفه و پایدار را تشکیل مى دهد .

پیکاکوزون سفیرکشور فنلند گفت که برابری جنسیتی؛ اساس رفاه، تعلم و تربیه و زندگی با سعادت را تشکیل می دهد.

وی افزود: «ما خوشحالیم که برای تامین برابری جنسیتی و اشتراک معنا دار زنان در تصمیم گیری ها و پروسه های صلح در افغانستان، به همکاری های خود از طریق مشارکت با اداره ملل متحد برای زنان ادامه مى دهیم.»

سپوژمی وردک معین پلان و پالیسی وزارت امورزنان، با استقبال از این برنامه گفت که زنان افغانستان در ۱۸ سال اخیر خیلی تفاوت کرده اند، اشتراک زنان در عرصه هاى مختلف سياسى، اجتماعى، اقتصادى و فرهنگى، افزايش رقم دختران در مکاتب و موسسات تحصيلات عالى و نيمه عالى، از دستاوردهاى عمده حکومت مى باشد.

 وی افزود: «فغانستان نمی توانست بدون کمک جامعه جهانی به این سطح برسد، اشتراک زنان در پروسه صلح و امنیت به سطح محلات و ولایات، پایان یافتن خشونت علیه زنان دراین برنامه سنجش شده است.»

وی ابراز امیدواری کرد که این برنامه ها در هماهنگی با وزارت امور زنان تطبیق شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement