خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات نسبى تربوز و خربوزه در نيمروز چندين برابر افزايش يافته است

زراعت

آرشيف

حاصلات نسبى تربوز و خربوزه در نيمروز چندين برابر افزايش يافته است

Aug 06, 2019 - 10:55

نيمروز(پژواک،١٥ اسد ٩٨): مسئولان رياست زراعت و مالدارى نيمروز مى گويند که امسال حاصلات تربوز و خربوزه در اين ولايت، به بيش از ١.٥ ميليون تُن رسيده که نسبت به سال گذشته چندين برابر افزايش يافته است.

محمد اکبر شریفی رییس زراعت مالداری و آبیاری نیمروز، به آژانس خبرى پژواک گفت که سال گذشته ٣١٥ هزارتن خربوزه و ٥٥١ هزار تن تربوز حاصل گرديده بود. 

وى گفت که باران های پیهم در اين ولایت، مبارزه با امراض و حشرات و مسلکى شدن دهاقين، سبب شده است که حاصلات افزايش يابد.

او گفت: «امسال دهاقين ما ساحه ٣٠ هزار هکتار زمين را خربوزه و تربوز کشت نموده بودند و در پنجاه سال اخير، به اين اندازه کشت و حاصلات سابقه ندارد؛ در حاليکه سال گذشته ساحه ١٢٠٠ هکتار زمين کشت شده بود.»

موصوف افزود که بيشترين حاصلات خربوزه و تربوز از ولسوالی چخانسور اين ولايت مى باشد.

شریفی گفت که با مقام وزارت هاى صنعت و تجارت و زراعت در مرکز تماس گرفته اند؛ تا براى صادرات اين دو ميوه به خارج از کشور اقدام نمايند.

خشنودى و نگرانى دهاقين

دهاقين از افزايش حاصلات خربوزه و تربوز خوشحال اند؛ اما مى گويند که بايد در قسمت صادرات اين دو ميوه اقدام نمايد تا ازضرر آنان جلوگيرى شود؛ زيرا حاصلات خيلى زياد و در صورت عدم فروش فاسد خواهد شد.

عبدالرشید یک تن از دهاقین ولسوالی چخانسور اين ولايت، به آژانس خبرى پژواک گفت که امسال بیش از ١٠٠ تن تربوز و خربوزه بر داشت نموده است.

وى افزود: «خداوند را شکرگزار هستم که امسال حاصلات خوبى داريم، ضايعات ما بسيار کم بود، منعفت خوبى داريم، ولى يک مشکل داريم که سردخانه نيست و ما به فکر همين هستيم که زود فروش شود که گرمى زياد است و خربوزه و تربوز ما خراب نشود.»

به گفته او در حال حاضر، در اين ولايت يک کيلو خربوزه ١٢ افغانى و يک کيلو تربوز پنج افغانى به فروش مى رسد.

همچنان محمد اکبر یک تن ديگر از دهاقین ولسوالی چخانسور اين ولايت گفت  که امسال حاصلات خوبى به دست آورده و نزديک به ٥٠٠ تن خربوزه و تربوز جمع آورى کرده است.

وى افزو: «بخاطراينکه سال پيش دواى ضد آفت براى ما توزيع شده بود و همچنان در زمستان بارندگى زياد شد و ما امسال آب فراوان داشتيم؛ حاصلات فراوان داريم.»

موصوف نيز نبود سردخانه در اين ولايت را مشکل عمدۀ دهاقين عنوان کرده گفت که براى سال آينده بايد سردخانه ايجاد شود تا از فاسد شدن ميوه و ترکارى جلوگيرى شود.

میرویس رخشانی ولسوال چخانسور نيز نبود سردخانه را مشکل عمده خوانده گفت: «نبود سرد خانه ها باعث  مى شود تا دهاقین متضرر شوند.»

وی گفت که حاصلات خربوزه و تربوز در يک زمان مى باشد و دهاقين مجبور اند که همه را يکجا به فروش برسانند؛ در غير آن اين دو ميوه زود، خراب مى شود.

موصوف افزود که اگر سرد خانه اعمار شود، دهاقين می توانند آهسته، آهسته حاصلات خود را به بازار عرضه  و متضرر نشوند.

عبدالرحیم رییس شورای انکشافی ولسوالی چخانسور نیز نبود سرد خانه ها را باعث مشکل زیاد دهاقین دانست.

وی گفت که امسال با وصف نبود سرد خانه، باز هم حاصلات بسیار خوب بوده و دهاقین توانسته اند از آن بهره برداری درست کنند و مبلغى پول به دست آورند.

مسوولان رياست زراعت مى گويند که در قسمت ايجاد سردخانه ها در اين ولايت اقدام خواهند کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement