خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«در ايام عيد حين ذبح حيوانات از دستکش، عينک، چپن و ماسک استفاده شود»

«در ايام عيد حين ذبح حيوانات از دستکش، عينک، چپن و ماسک استفاده شود»

Aug 10, 2019 - 16:43

کابل (پژواک، ١٩ اسد ٩٨): بررسى هاى سه وزارت از ٤٢٠٠ حيوان در شهر کابل نشان مى دهد که در ٣٥ در صد اين حيوانات کنه سخت که باعث انتقال تب کانگو از حيوان به انسان مى شود، وجود دارد.

متخصصين صحى مى گويند، تب کنگو مرض ویروسی است که به صورت مستقیم توسط گزیدن کنه و یا تماس با شخص مریض و به صورت غیر مستقیم از طریق تماس با خون و یا گوشت حیوانات ملوث به ویروس، انتقال مى يابد.

متخصصين صحى مى گويند که سردرد، تب شدید، کمردرد و درد مفاصل و عضلات، دل درد، اسهال، استفراغ، قرمزی چشم و سرخی گونه، خونریزی، مثلاً (به صورت نقطه‌های ریز مثل سر سوزن یا خونریزی‌های وسیعتر یا خون دماغ)، یرقان ازعلايم اين بيمارى مى باشد.

سید شیرشاه سادات رئیس پوهنځی وترنری پوهنتون کابل امروز در يک نشست خبرى مشترک با نمايندگان وزارت هاى صحت عامه و تحصيلات عالى در کابل گفت که این سروی توسط ۱۵۰ استاد و محصل در ۱۳ ناحیه شهر کابل انجام شده است.

موصوف مى گويد که در این سروی ۴۲۰۰ حیوان (گاو، گوسفند، گوساله، بز وغيره) در شهر کابل معاینه شده اند که از این جمع در ٣٥ درصد حیوانات کنه سخت وجود داشت که عامل انتقال کانگو از حیوان به حیوان و انسان می باشند.

وى افزود: «پيام مشخص ما براى مردم اين است، زمانى که حيوان را ذبح مى کنند، از حضور اطفال جلوگيرى کنند، دست کش، ماسک، عينک و چپن به تن داشته باشند و کسانى که دست شان زخم است، در هیچ موقع ذبح حيوان اشتراک نکنند.»

موصوف مى گويد که وقتى گوشت پخته مى شود، خوردن آن هيچ خطرى ندارد.

به گفته او، اگر حيوانات ٣٠ روز قبل از کشتار دوا پاشى شوند، کنه در حيوان از بين رفته و حيوانات آمادۀ ذبح مى باشند.

او گفت که آمار دقيق از مبتلا شده ها به اين بيمارى در دست ندارند اما بايد مردم از نهايت احتياط کار بگيرند، زيرا تب کانگو از خطرناک ترين بيمارى ها مى باشد.

متخصصين صحى از مردم مى خواهند که هرگاه علایم اين بيمارى را مشاهده می¬ کنند، در اسرع وقت به مراکز تداوی این بیماری مراجعه نمایند، زيرا هرگاه فرد مصاب در مراحل ابتدایی تحت تداوى قرار گيرد، امکان تداوی اش وجود دارد.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، اولين واقعه اين بيمارى در سال ١٣٩٢ در ولايت هرات مشاهده شده بود، از آن زمان تا کنون همه ساله ده ها تن در مرکز و ولايات کشور مصاب به اين بيمارى مى شوند و تعداد زياد مصابين جان خود را از دست مى دهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement