خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیشتر ماشین های فابریکه نساجی بغلان فعال است اما فابریکه فعالیتی ندارد

بیشتر ماشین های فابریکه نساجی بغلان فعال است اما فابریکه فعالیتی ندارد

Aug 10, 2019 - 16:07

پلخمری (پژواک، ۱۹ اسد ۹۸): مسئولین فابریکه نساجی بغلان میگویند که این فابریکه بیشتر از یک هزار ماشین دارد؛ اما بخاطر توجه نکردن حکومت طی ۱۵ سال هیچ فعالیتی نکرده است.

غلام قادر خان رئیس این فابریکه، در پیوند به این موضوع به آژانس خبری پژواک گفت که برای دوباره فعال کردن این فابریکه، با کشور ازبکستان گفتگوها صورت گرفته است.

وی افزود: "هرچند ما بیشتر از یک هزار ماشین فعال داریم؛ اما سیستم کهنه است و از آن استفاده نمی کنیم؛ اما این بار میخواهیم به همکاری ازبکستان با سیستم جدید فعال سازیم."

قادرخان پشنهاد کرد که با دوباره فعال شدن این فابريکه، باید از وارد نمودن رخت ها جلوگیری شود؛ تا برای رشد تولیدات افغانی زمینه سازی شود.

به گفتۀ موصوف با دوباره فعال شدن این فابریکه، برای ده ها هزار تن فرصت های کاری ایجاد میشوند.

همچنان عبدالرازق یک تن از کارگران این فابریکه گفت که از حدود ۴۰ سال بدینسو، در فابریکه ذکر شده مصروف کار است.

وی افزود: ((یک وقت در این فابریکه ۵۰۰۰ تن کار میکردند؛ اما کارگران کنونی فابریکه، به تعداد انگشتان دست اند که از ماشین های فابریکه محافظت میکنند.))

موصوف علاوه کرد که در حالات بسیار سخت از فابریکه حفاظت کرده؛ اما از حکومت گله دارد که چرا به این سرمایه ملی توجه ندارد.

همچنان خواجه محمد نذیر یک تن از کارکنان دیگر این فابریکه، به آژانس خبری پژواک گفت: ((در حال حاضر ماشین ها آمادۀ فعالیت است؛ اما حکومت به آن توجه ندارد، نمی دانم چرا؟))

احمد فرید بسیم والی بغلان، در خصوص این اظهارات به آژانس خبری پژواک گفت که تلاش دارد تا در کنار فابریکه نساجی بغلان، تمام فابریکه ها را در این ولایت دوباره فعال سازند.

وی گفت که حکومت افغانستان با کشورهای ازبکستان، ترکمنستان و چین در خصوص فابریکۀ نساجی بغلان بحث کرده و امیدواری است که در آینده دوباره فعال شود.

قابل یادآوری است که فابریکۀ نساجی بغلان، حدود هشتاد سال قبل اعمار شده است، این فابریکه تا سال ١٣٧١ در یک شبانه روز ١٢٦هزار متر رخت تولید میکرد؛ اما بعداً میزان اندازۀ تولیدات آن کاهش یافته و پس از سال ١٣٨٢ هیچ تولید نداشته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement