خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شوراى مردمى فارياب: هيچ نامزد رياست جمهورى حق دامن زده به مسایل قومی ندارند

شوراى مردمى فارياب: هيچ نامزد رياست جمهورى حق دامن زده به مسایل قومی ندارند

Aug 10, 2019 - 15:42

ميمنه (پژواک، ١٩ اسد ٩٨): شورای مردمی و مشورتی فاریاب ضمن نگرانی از افزايش ناامنى ها و عدم مشارکت حکومت در گفتگوهاى صلح مى گويند که هیچ نامزد و جریان سیاسی حق ندارند که در جریان کمپاین های انتخاباتی مسايل قومی، زبانی، سمتی و حزبی را دامن بزنند.

رحمت لله ترکستانی قوماندان امنیه اسبق جوزجان که رئیس شورای مردمی فاریاب نیز است، امروز (۱۹ اسد) در یک نشست در شهر ميمنه گفت: «انتخابات در حالى پيشرو است که از یک سو گفتگو های صلح بدون مالکیت و مشوره افغان ها پشت درهای بسته ادامه دارد، از جانب دیگر جنگ، حملات انتحاری و انفجار هر روز تشدید می یابد.»

وی در ادامه افزود: «در چنین شرایط برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و همه شمول ناممکن است، باید بحث صلح مقدم تر باشد و روی آن بیشتر کار شود.»

موصوف مى گويد که نامزدان، احزاب و گروه های سیاسی در جریان پیکارهای انتخاباتی شان نباید مسايل قومی، سمتی، زبانی و حزبی را دامن زده و باعث بروز اختلاف و اغتشاش شوند، همه نامزدان حق دارند با ارائه برنامه های کاری شان کمپاین نموده رای مردم را بگیرد.

وی هشدار داد که شورای مردمی متشکل از نماینده گان ١٢ قوم و ١٥ جریان سیاسی تشکیل گردیده، هر گاه کاندیدی و یا جریان سیاسی حامی کاندیدان به مسایل نفاق افگن دامن زنند، این شورا در برابر آن ایستاده گی خواهد کرد.

عبدالستار بارز والی پیشین بغلان که عضو رهبری شورای مردمی و مشورتی فاریاب است، می گوید، ګرچه پروسه صلح پشت درهای بسته بدون حضور و مالکیت افغان ها جریان دارد، اما از صلح حمایت می کنند، از صلح پایدار که دربر گیرنده خواست تمام مردم افغانستان باشد، نه این که مانند پروسه صلح دوران حکومت داکتر نجیب الله و مجاهدین که در آن تلاش و ماموریت بینانسیوان به شکست مواجه شد، کشور به بحران رفت و جنگهاى داخلی آغاز یافت.

بارز به ارتباط کاندیدان ریاست جمهوری گفت که این بار مردم فاریاب به هیچکس مفت رای نمی دهند، تا زمانیکه کاندیدان تعهد ندهند که جوانان شامل بورسیه ها و به تحصیلکرده کار فراهم می شود، پروژه های انکشافی تطبیق و به مردم زمینه شغل مساعد نشود و امنیت را برار قرار نکنند.

محمد آصف پیمان استاد پوهنتون فاریاب می گوید که انتخابات با تهدید جدی امنیتی روبرو است، تا زمانیکه صلح تامین نشود، برگزاری انتخابات هیچ نتیجه در پی نخواهد داشت.

وی افزود، در صورت برگزاری انتخابات و برنده شدن شخصی به زعامت کشور، نميتواند حکومت کند، جنگ دوام خواهد کرد.

پیمان گفت که گفتگوهای صلح بدون مشوره مردم جریان دارد، این یک صلح خارجی است و هیچ کس از موضوع آگاه نمی باشد.

وی علاوه نمود که تجارب در انتخابات های گذشته نشان داد، رای که در مقابل پول به صندوق ریخته مى شود، آینده کشور را به بحران می کشاند و عادتی که مردم به آن آموخته شدند، بدون پول رای هم نمى دهند.

عبدالقدوس قلیچ رییس شورای موسفیدان فاریاب می گوید که هنوز رسوایی و جنجال انتخابات پر از تقلب پارلمانی حل نشده، معترضین با دوختن لبان شان در قفس های آهنین در جاده ها دادخواهی می کنند در چنین وضعیت میخواهند انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کنند، که بدتر از پارلمانی خواهد بود.

وى افزود که در گذشته مردم بر اساس برنامه به کاندیدان مورد نظر شان رای میدادند، اما در شرایط کنونی افغانستان بر اساس این که کدام کاندید قدرت، پول و امکانات بیشتر دارد، رای مى دهند که با چنین مفکوره رسیدن به یک کشور با ثبات محال می باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement