خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسئولین صحت عامۀ هلمند از افزایش افراد معتاد نگران اند

مسئولین صحت عامۀ هلمند از افزایش افراد معتاد نگران اند

Aug 10, 2019 - 16:10

لشکرگاه (پژواک، ۱۹ اسد ۹۸): مسئولین ریاست صحت عامۀ هلمند میگویند که در این ولایت، تعداد افراد معتاد به مواد مخدر، تقریباً به ۱۳۰ هزار تن میرسد و این شمار رو به افزایش است.

داکتر عبدالاحد حازم رئیس صحت عامۀ هلمند، به آژانس خبری پژواک گفت که از اثر نا امنی و بیکاری، تعداد افراد معتاد روز به روز زیادتر میشود.

نامبرده افزود که در این ولایت رقم افراد معتاد به مواد مخدر، بیش از ۱۳۰ هزار تن است؛ اما برای تداوی آنان صرف یک شفاخانه صد بستر وجود دارد.

وی گفت: ((ما در این شفاخانه در هر دوره تنها صد نفر را تداوی کرده میتوانیم، در حاليکه تعداد آنها بسیار بلند و امکانات ما محدود است.))

حازم افزود تلاش دارد که در هر دوره، زمینه تداوی افراد بیشتر از این را مساعد کند.

در لشکرگاه مرکز هلمند به نام ساحه نشه یک پارک تفریحی است، که در این پارک علاوه بر معتادین شماری از فروشنده گان مواد مخدر نیز می آیند.

نورالرحمن در این پارک به پژواک گفت که از چند سال بدینسو، به مواد مخدر معتاد شده و از این جا به آسانی میتواند مواد نشه يی به دست بیاورد.

وی افزود:  ((یا برای ما اینجا مواد می آورد و یا هم به خانه اش میرویم؛ هربار صد روپه را مواد از او میخریم، همان درد مارا آرام میکند.))

همچنان محمد شاه یک معتاد دیگر به پژواک گفت که از سه سال گذشته تاکنون، به این پارک میرود و مواد مخدر استفاده میکند.

او افزود: ((من عسکر بودم، سه ماه معاش نداد، فشار شدید اقتصادی بالایم آمد؛ به مواد مخدر رو آوردم.))

شمار دیگرى از معتادان  نیز از حکومت خواستند که آنان را تداوی نماید.

از سوی دیگر سمونیار احسام الدین هلمندی قوماندان امنیه هلمند، به پژواک گفت که به زودى علیه قاچاقچيان مواد مخدر عملیات انجام خواهند داد.

او افزود: ((اینجا در هلمند مواد مخدر بیشتر کشت میشود، جلوگیری از آن کمی کار مشکل است؛ مگر ما تلاش خود را میکنیم.))

قوماندان تعداد آن را مشخص نکرد؛ اما گفت که در چند ماه گذشته، شماری از قاچاقچیان مواد مخدر را بازداشت کرده و به نهاد های عدلی و قضایی سپرده اند.

قابل یادآوری است که بیشترین مواد مخدر به سطح ولایات افغانستان، در هلمند کشت میشود؛ به همین دلیل سطح نا امنی آن نیز بلند رفته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement