خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسلمانان رُکن اعظم حج (وقوف عرفه) را انجام می­دهند

مسلمانان رُکن اعظم حج (وقوف عرفه) را انجام می­دهند

Aug 10, 2019 - 10:43

کابل (پژواک، ۱۹ اسد ۹۸) امروز حدود سه میليون مسلمان از سراسر جهان به شمول زايرين افغانستان، مراسم عرفات را در عربستان سعودى به جا مى آورند.

حجاج ديروز مراسم حج را آغاز کردند؛ آنها احرام به تن کرده از مکۀ معظمه به سوی منى حرکت نموده و بعد از سپرى کردن شب، صبح امروز به رکن اساسی حج (عرفات) پرداختند.

حج رکن پنجم اسلام است که همه ساله به صورت مذهبی در عربستان سعودى ادا می شود.

حجاج صبح­گاهان، قبل از طلوع آفتاب در صحرای عرفات جمع شده و دست به دعا بالا نموده از خداوند لايزال طلب نياز کردند.

صحرای عرفات محل راز و نیاز زايران با خالق يکتا مى باشد و جاى است که حضرت محمد (ص) آخرين خطبۀ شان را به مسلمانان ايراد نمود.

سپس مسلمانان در مسجد نمرۀ عرفات تجمع کرده، خطبۀ حج را شنيده و پس از اداى نماز ظهر و عصر منى را به قصد مزدلفه ترک مى کنند.

حجاج شب را در مزدلفه سپرى کرده و ٢١ و يا ٤٢ سنگريزه را به خاطر زدن شيطان هاى بزرگ، متوسط و خُرد جمع آورى مى­کنند و پس از اداى نماز صبح به طرف منى و زدن شيطان بزرگ حرکت مى­کنند.

سپس حجاج روز اول عيد بعد از زدن شيطان با هفت سنگريزه قربانى مى­کنند، موهاى شان را مى تراشند و يا کوتاه می­کنند و براى طواف به سوى خانه کعبۀ شريفه روان مى شوند.

حجاج هفت بار طواف می­کنند و پس از آن به صفا و مروه می­روند، آب زمزم مى نوشند و دو رکعت نماز را در مقام ابراهيم ادا مى­کنند.

زايرين پس از طواف خانۀ کعبۀ شريف دوباره به منى بر می­گردند و در روز دوم و سوم عيد شيطان متوسط و خُرد را سنگ باران می­کنند.

آنها قبل از نماز عصر سوم عيد، بعد از آن که شيطان خُرد را هم با سنگريزه زدند، منى را به قصد مکۀ مکرمه ترک می­کنند و بدين ترتيب فريضۀ حج ختم می­شود.

در جمع حجاج حدود ٣٠ هزار تن از افغانستان نيز شامل بوده و وزارت ارشاد، حج و اوقاف کشور میگويد که براى آنها در مقايسۀ سالهاى گذشته، امسال تسهيلات بيشترى مساعد گرديده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan