خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از اثر کمبود استادان زن در ننگرهار ۷۵ فیصد دختران مکتب را ناتکمیل رها میکنند

از اثر کمبود استادان زن در ننگرهار ۷۵ فیصد دختران مکتب را ناتکمیل رها میکنند

Aug 11, 2019 - 10:11

جلال آباد (پژواک،۲۰اسد ۹۸): از اثر کمبود معلمان زن، کمبود تعمیرات، محدودیت های فرهنگى و ازدواج های زودهنگام، ۷۵ درصد دختران در ننگرهار مکتب را ناتکمیل رها ميکنند.

از سوی دیگر، ریاست معارف این ولایت میگوید که به هدف حل این مشکل تلاش ها را سرعت داده اند، قرار است که سال روان به مکاتب زیاد تعمیر ساخته شود که بیشتر آن برای دختران خواهد بود.

حسیب الله شینواری رئیس ریاست معارف ننگرهار، در یک صحبت با آژانس خبرى پژواک پذیرفت که ۷۵ درصد دختران این ولایت، تعلیمات شانرا به صنف دوازده نمی رسانند.

او افزود که دلایل این کار؛ ازدواج های عمر کم، کمبود استادان زن، نبود سرپناه مناسب مکاتب و شماری محدودیت های فرهنگی است، که از اثر آن تنها ۲۵ فیصد دختران از صنف دوازده فارغ میشوند.

شینواری افزود که در ۱۱ ولسوالی این ولایت، معلم زن در بست رسمی وجود ندارد که اکنون در این ولسوالی ها از سوی ریاست معارف معلمان قراردادی استخدام شده اند.

وی افزود که معلمان حق الزحمه به سطح ولایت به ۶۰۰ میرسند که به شکل حق الزحمه به شاگردان تدریس میکنند؛ اما تلاش دیگرى را نیز آغاز کرده اند که در مکاتب زنانه تمام پرسونل اداری بویژه مدیران زنانه گماشته خواهند شد.

به گفته او، تقرر زنان در اعضای نظارت تعلیمی، اعمار تعمیرهای مکاتب زنانه، ایجاد دارالمعلمین در ساحات دوردست برای شاگردان و اقدامات زیاد دیگر، اقداماتى است که توقع میشود این مشکلات توسط آن حل شود.

او از عالمان دین و بزرگان قومی خواست که در بخش ترویج و بهبود تعلیمات دختران، از پلانهای ریاست معارف حمایت نمایند و همکاری خود را دریغ نکنند.

بر بنیاد معلومات وی، حالا در تمام ننگرهار ۸۲۰ هزار شاگرد وجود دارد که ۳۵ در صد آن دختران میباشند و ۱۶ هزار معلم است که ۱۶ در صد آن را زنان تشکیل میدهند.

از سوی دیگر، عالمان دین میگویند که تعلیم بر مرد و زن فرض است؛ اما در جامعه سنتی مثل افغانستان تا که معلمان زن به وظیفه گماشته نشوند، خانوداه ها دختران شان را به آسانی اجازه تعلیم نمی دهند.

مولوی حبیب الله جلال آبادی عالم دین به پژواک گفت که عالمان دین، از طریق منبرها بر حق تعلیم دختران صحبت میکنند؛ اما در اینجا مشکل جدی نبود معلمان زن است.

وی افزود که اگر حکومت این مشکل را حل کند؛ خانواده های زیادى هستند که در هر گونه شرایط دختران شان را به مکتب روان مى کنند.

اسرار الله مراد یک عضوی شورای ولایتی ننگرهار نیز گفت که کمبود معلمان زن و تعمیرات در مکاتب، دلیل بزرگ کم رنگ بودن روند تعلیمات دختران در این ولایت میباشد.

او افزود که اگر این مشکلات حل شود؛ در ننگرهار علاقه مردم به تعلیم زیاد است و خانواده های زیادى به دختران خود، اجازه خواهند داد که به مکتب بروند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement