خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم پنجوایی سهولت های صحی میخواهند

مردم پنجوایی سهولت های صحی میخواهند

Aug 12, 2019 - 13:52

کندهار (پژواک، ۲۱ اسد ۹۸): مردم پنجوایی کندهار میگویند که به تناسب نفوس، خدمات صحی در این ولسوالی کم بوده و از حکومت میخواهند که سهولت های صحی را در این ولسوالی فراهم نماید.

آنها از حکومت میخواهند که خدمات صحی را در این ولسوالی افزایش دهند.

عبدالباری باشنده منطقه موشان ولسوالی پنجوایی، به آژانس خبری پژواک گفت که در این اواخر نفوس این ولسوالی، به ۲۰۰ هزار تن میرسد که به تناسب نفوس خدمات صحی اندک میباشد.

موصوف افزود که در مرکز ولسوالی و مناطق نزدیک، پنج مرکز صحی فعالیت دارد که تا یک حدی ضرورت مردم را رفع کرده؛ اما مردم دوردست در این بخش با مشکلات رو به رو اند.

وی گفت که بخاطر خدمات صحی محدود، بیشتر اوقات مریضان جان خود را از دست میدهند، ویا مجبور میشوند جهت تداوی به شهر کندهار بروند.

نامبرده خواست که خدمات صحی در این ولسوالی بیشتر شود و به مناطق دوردست نیز گشایش یابد.

ملا نجیب الله باشنده منطقه زنگ آباد این ولسوالی گفت که نفوس این ولسوالی، بیشتر و قریه جاتش زیاد است، که مرکز های صحی موجود کفایت نمیکند.

وی افزود که باشندگان دوردست این ولسوالی، مجبوراند جهت تداوی راه زیادی را بپیمایند، که این یک مشکل است؛ چونکه راه ها خراب و مریضان عاجل زودتر به شفاخانه انتقال نمی یابند.

مسئولین دولتی پنجوایی و مسئولین بخش صحی نیز شمار مرکز های صحی را در این ولسوالی کم خوانده و جهت افزایش مرکز ها به اداره مرکزی پیشنهاداتى را فرستاده اند.

فضل محمد اسحاقزی ولسوال پنجوایی به آژانس پژواک گفت که نفوس این ولسوالی از ۲۰۰ هزار بیشتر بوده و بخاطر همین نفوس، فقط پنج مرکز صحی اعمار شده است.

وی افزود که مرکزهای موجود ضروریات مردم را پوره کرده نمیتواند، به طور خاص باشنده گان مناطق سرحدی این ولسوالی، با مشکلات گسترده ای روبه رو اند.

به گفته موصوف، افزایش خدمات صحی در این ولسوالی، به اداره ولایتی پیشنهاد شده و آنها نیز وعده گسترش خدمات را به آنها داده اند.

از سوی دیگر عبدالله آغا مسئول بخش صحی این ولسوالی گفت که از مرکز های صحی موجود، ۸۰ در صد مردم این ولسوالی استفاده نموده و ۲۰ فیصد باقی در صورت ضرورت، از سوی  تیم های صحی سیار مداوا میشوند.

وی افزود که در این اواخر، برای این ولسوالی یک شفاخانه ۲۰ بستر منظور شده که پروسه اعمار آن نیز جریان دارد.

به گفته او، با اعمار این مرکز صحی تا حدی مشکلات صحی مردم حل خواهد شد.

داکتران شفاخانه های پنجوایی میگویند که به صورت اوسط ، از ۲۵۰ الی ۳۰۰ مریض به آنها مراجعه میکنند که بخش بیشترش را زنان تشکیل میدهند.

ولسوالی پنجوایی در ۲۰ کیلومتری شهر کندهار قرار دارد که وضعیت امنیتی خوبی دارد؛ به همین خاطر نفوسش بیشتر از ولسوالی های دیگر است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement