خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بر هشتاد درصد زمین ولسوالی ازرۀ لوگر چرس کشت شده است

بر هشتاد درصد زمین ولسوالی ازرۀ لوگر چرس کشت شده است

Aug 13, 2019 - 09:39

پل علم (پژواک، ۲۲ اسد ٩٨): مقامات دولتی در ولایت لوگر میگویند که بر هشتاد درصد زمین ولسوالی ازرۀ ولایت لوگر، چرس کشت میشود و طالبان مسلح به نام عشر میلیونها کلدار به دست می آورند؛ اما طالبان میگویند که عشر چرس را جمع آوری نمی کنند.

حسیب الله ستانکزی رئیس شورای ولایت لوگر، در این مورد به آژانس خبری پژواک گفت که اخیراً در ولسوالی های ازره، کشت چرس افزایش یافته و برای طالبان مسلح یک منبع خوب عواید خوانده می شود.

وی افزوده است که چرس در زمین های ولسوالی ازره حاصل خوب دارد، مردم از این طریق میلیون ها کلدار عواید به به دست می آورند؛ حصۀ دهم آن را به نام عشر به طالبان میدهند.

ستانکزی گفت: ((ملا آدم و ملا نور قوماندان های مشهور طالبان در ولسوالی ازره، همه ساله حدود ۱۵ میلیون کلدار عشر چرس را جمع آوری می نمایند، به وسیله این مقدار پول زندگی خوبی را برای خود مهیا نموده و پول متباقی را برای جنگ در مقابل دولت افغانستان به طالبان میدهند.))

حمیدالله حمید ولسوالی ازره نیز به پژواک گفت که بر ۸۰ در صد زمین زراعتی این ولسوالی چرس کشت میشود.

ولسوال افزود: ((در این ولسوالی کار وبار نیست، مردم به کشت چرس مجبوراند و طالبان نیز عشر چرس را از مردم جمع آوری می نمایند.))

نامبرده گفت که حصۀ بیشتر این ولسوالی تحت کنترول طالبان قرار دارد، آنها نمی توانند مانع کشت چرس شوند.

همچنان عبدالله یک تن از باشندگان منطقۀ اکبرخیل ولسوالی ازره، به پژواک گفت که بر چند جریب زمین زراعتی خود چرس کشت کرده است.

وی افزود: ((وضعیت اقتصادی بد، ما را وادار به کشت این نبات حرام کرده است؛ زیرا نباتات مزروعی دیگر نمی تواند جوابگوی مشکلات ما باشد.))

بر اساس معلومات نامبرده، در حال حاضر قیمت یک کیلوگرام چرس خام، هفت هزار کلدار است.

وی گفت: "منطقۀ ما تحت کنترول طالبان قرار دارد و در جریان جمع آوری حاصلات چرس، طالبان می آیند و از همه دهاقین به نام عشر سهم خویش را میگیرند."

اما طالبان مسلح این اظهارات را رد کرده اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان مسلح، به پژواک گفت که در زمین های بیشتر زراعتی در ولسوالی ازره، چرس کشت می شود؛ اما آنها به نام عشر از دهاقین هیچ چیز نمی گیرند.

وی افزود: ((ما اطلاع داریم که مردم ولسوالی ذکر شده، نبات حرام چرس را کشت کرده؛ ولى ما از سبب اقتصاد ضعیف مردم، از کشت چرس جلوگیری نمی کنیم، و دیگر اینکه ما برای مردم نه امر کشت چرس دادیم و نه آنها را از این کار منع کرده ایم.))

قابل یادآوری است که ولسوالی ازره، در ۸۰ کیلومتری شرق پل علم مرکز ولایت لوگر موقعیت دارد، که از ۱۷ سال گذشته بدینسو، شاهراه این ولسوالی با مرکز بسته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan