خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جوانان: حکومت بايد جلو فعاليت دفاتر کاريابى را که هدف شان اخذ پول است بگيرد

جوانان: حکومت بايد جلو فعاليت دفاتر کاريابى را که هدف شان اخذ پول است بگيرد

Aug 14, 2019 - 16:56

کابل (پژواک، ٢٣ اسد ۹۸): در ١٨ سال گذشته براى بيش از ٨٠ دفتر کاريابى، جواز فعاليت داده شده و اين دفاتر درحالى از متقاضى در بدل ثبت نام و معرفى او  به مرجع کاردهنده، بيش از ١٠٠٠ افغانى مى گيرند که شمار زيادی از مراجعين آنها مى گويند که هدف اين دفاتر، کاريابى نه، بلکه به دست آوردن پول مى باشد.

  براساس آمار ارایه شده توسط بانک جهانی، ۱.۹ میلیون نفر در افغانستان بیکار هستند.  وزارت تحصيلات عالى مى گويد که هرسال، حدود چهل هزار تن از موسسات تحصيلات عالى فارغ مى شوند که اکثريت شان به دليل نبود ظرفيت جذب در ادارات، بيکار مى مانند.

طى سال هاى اخير جوانان بيشتر علاقه مند تحصيلات عالى شده اند و در حال حاضر، شمار زيادى جوانان حتى داراى سند ماسترى، هنوز هم بيکاراند.

يک تعداد دفاتر و ويب سايت ها به نام هاى مختلف چون کاريابى و تقرر، ايجاد گرديده و مى گويند که در بدل اخذ يک مقدار فيس براى متقاضيان کار، کاريابى مى کنند.

پژواک به طور نمونه از برخى دفاتر و ويب سايت هاى کاريابى (افغان گلوبل، افغان کاروبار، کاریابی انلاین تقرر، کاریابی بام سا کابل) ديدن کرده است.

اين دفاتر، با اعلانات فريبنده اى چون بهترين و موفق ترین شرکت کاریابی در سطح افغانستان، چنانچه بیکارید یا در جستجوی فرصت شغلی بهتر هستید، با ما مراجعه کنيد و مشکل شغلی خود را حل نمایید وغيره، توجۀ جوانان را به خود معطوف مى سازند.

چشم دید خبرنگار پژواک

خبرنگار پژواک با يک تن از کارمندان دفتر گلوبل در کوته سنگی شهرکابل  صحبت کرد و خواهان معلومات در اين زمينه شد.

 کارمند يادشده که از ذکر نامش خوددارى کرد، برايش گفت که يک متقاضى کار، بايد  ۲۰۰ افغانی از خانه پری فورم و يک هزار افغانی از معرفی کردن به نهاد مربوطه وظیفه، بپردازد.

وى افزود که پس از خانه پرى فورم؛ خلص سوانح متقاضى کار به نهادهايى که به کارمند نياز دارند، معرفى مى شود که  در این مرحله شخص مراجعه کننده سه چانس دارد.

موصوف گفت: «اگر توانست که در چانس اول با نهاد مربوطه قرارداد نماید خوب، و اگر نه  در چانس دوم از طرف دفتر به نهاد دیگری برای وظیفه معرفی می شود و در صورت عدم موفقیت، به چانس سوم می رود، که بعد از چانس سوم پول تادیه شده به هیچ وجه دوباره مسترد نمی گردد و امکان معرفى شخص به نهاد چهارمى وجود ندارد.»

خبرنگار پژواک، به دفتر کاريابى بامسا در شهرنو کابل نيز مراجعه کرده بود.

يک تن از کارمندان بامسا در مورد چگونگى کاريابى چنين معلومات داده است: بامسا در بدل فورم ۳۰۰  افغانی از مراجعین اخذ مى کند و برای یک سال، اين شخص در بامسان راجستر مى باشد و در نهادهاى متقاضى کارمند، مطابق با رشتۀ شخص معرفى مى شود.

موصوف افزود در صورتى که متقاضى کار، از طريق دفتر بامسا به کار جذب شود، بايد نصف معاش اولش را به بامسا بپردازد.

وى گفت که روزانه براى ده ها تن، مطابق با رشتۀ شان از طريق بامسا کاريابى صورت مى گيرد.

جوانانى که در جستجوى کاراند

آژانس خبرى پژواک، با شمارى از جوانانى که درجستجوى کاراند، در نقاط مختلف شهر کابل گفتگوهايى را انجام داده و آنان مى گويند که  يک تعداد همچو نهادها فقط هدف شان به دست آوردن پول مى باشد.

ذبیح الله نوری ٢٥ ساله باشندۀ ميدان وردک و فارغ پوهنځى زبان و ادبيات پشتو از پوهنتون کابل که به تاريخ ١٤ اسد جهت ثبت نام براى کاريابى به دفتر افغان گلوبل آمده بود، به آژانس خبرى پژواک گفت: «یک سال شد که از پوهنتون فارغ شديم، پشت کار مى گردم، ولى نتيجه نمى دهد؛ امروز اينجا آمدم که ثبت نام کنم، ولى برايم گفتند ١٢٠٠ افغانى بده که برايت فورم بدهيم.»

وى درحاليکه در اين دفتر ثبت نام نکرده بود، گفت: «در این دفتر از من ۲۰۰ افغانی از خانه پری فورم و ۱۰۰۰ افغانی از معرفی کردن به نهاد مربوطه وظیفه، تقاضا کردند که مجموعا ۱۲۰۰ افغانی می شود، من باور ندارم به کار اين ها؛ چرا که مه در يک جاى ديگر هم ثبت نام کرده بودم. »

اين جوان يکى از سر گذشت هايش را چنين حکايت کرد: «دو ماه قبل در یکی از دفاتر اعلان کاریابی دیگر در کارته چهار نيز رفتم و با پرداخت ۸۰۰ افغانی ثبت نام کردم، از طرف دفتر اعلان کاریابی به نهاد مربوطه معرفی شدم؛ زمانى که آنجا رفتم، آنها گفتند ما نه بست خالی داریم و نه به کارمند ضرورت داریم.»

ذبيح الله، نام نهادى را که در آن ثبت نام کرده و نام نهادى را که جهت کار معرفى شده بود، نگرفت اما گفت: «این نوع دفاتر، جوانان را فریب داده و هیچ گاهی هم نمی توانند، برای کسی وظیفه پیدا کنند و چندين ماه جوانان را منتظر نگاه مى کنند و به بهانۀ مختلف مى گويند که در ديگر دفتر معرفى کرديم واز همين قبيل بهانه را مى کنند.»

محمد رفیق فارغ صنف دوازدهم نیز به موسسه کاريابى افغان  گلوبل ثبت نام کرده و از طريق اين موسسه صاحب وظيفه شده است؛ اما گفت: «چهار ماه پيش من از طرف این دفتر به خاطر گارد شب، به یکی از شفاخانه ها معرفی شدم، در اين دفتر برايم گفتند که هر شب ٦٠٠ افغانی مى دهند؛ اما وقتى در شفاخانه کار را شروع کردم، برايم ٣٠٠ افغانى مى دادند.»

موصوف افزود با آن که نيم پول را برايش مى دادند؛ اما به دليل مشکلات اقتصادى و به  اميد اينکه يک روز معاشش زياد شود، به کار خود ادامه داد.

اما وى در ادامه افزود: «مه تا ١٥ روز کار کردم، رويۀ کارمندان شفاخانه همراه مه خراب شده مى رفت، به حدى شد که مجبور به ترک وظيفه شدم، و شفاخانه پول ١٥ روز کارى که کرده بودم را نيز نداد، معلوم شد که موسسه و شفاخانه، دست شان يکى است و هدف شان خالى کردن جيب هاى مردم و فريب دادن جوانان مى باشد.»

محمد هجران عثمانی یک تن ديگر از جوانانى که دنبال وظیفه است گفت: «بیشتر از دو سال است که دنبال وظیفه می گردم، به ده ها دفتر و ويب سایت های انلاین مراجعه کرديم، ولی تا حالا نتوانستيم کار پيدا کنم، حيران هستم چه کنم؟»   

وی افزود سایت های کاریابی در صفحات خود، معمولا شماره های خاموش و بست هايی را به اعلان می گذارند که هرگز فورم های ثبت نام آنها باز نمی شود.

عثمانی گفت: «هدف این سایت ها فریب دادن مردم است و من مدت دو سال است که به ده ها سایت و ده ها دفتر، اسناد تحصیلی خود را روان کردیم، ولی تاحالا نتیجۀ مثبت به دست نیاوردیم.»

محمد ظفر یک تن دیگر ازجوانان به  پژواک گفت که سه سال قبل، از پوهنځى کمپيوتر ساينس موسسه تحصيلات عالى رنا فارغ شده است و در اين مدت، به چندين وزارت و دفاتر غيردولتى  خلص سوانح خود را فرستاده، به دو دفتر کاريابى، به چندين ويب سايت کاريابى مراجعه کرده، و ثبت نام نموده است.

وى افزود که تاحال در مجموع، حدود بیشتر از دوهزار افغانى برای ثبت نام در چندین دفتر براى کاريابى پول داده است، ولى هيچ کدام نتيجه نداشته و هنوز هم بيکار است.

موصوف افزود: « در هر بست اعلان شده به دو یا سه سال تجربه کاری ضرورى مى باشد.»

وى گفت که تاحالا تجربه کارى ندارد و يک دفتر کاريابى انلاین برايش گفته بود که در بدل يک مقدار پول برايش تجربه کارى جعلى مى سازد و به نهاد مربوطه که به کارمند ضرورت دارند، معرفى مى کند.

او در ادامه افزود: « من براى ساختن سند جعلى تجربه کارى، در بدل پول با دفتر کاريابى موافقه نکردم؛ چرا که هدف شان فريب است و  پولم را مى گرفتند؛ هدف شان خالى ساختن جيب هاى مردم است؛ اين ها از مجبوريت جوانان سوء استفاده مى کنند.»

انتقاد جوانان از حکومت

خليل الله صالحى باشندۀ قلعه زمانخان شهر کابل که از پوهنځى شرعيات پوهنتون کابل فارغ شده و در حال حاضر بيکار است گفت که تاکنون به کدام دفتر مراجعه نکرده است، ولى از طريق فيسبوک به برخى ويب سايت هاى کاريابى دسترسى دارد که ثبت نام کرده، ولى نتيجه نداشته است.

 وى افزود: «اگر حکومت زمينۀ کار را فراهم مى کرد، امروز جوانان فريب اين چنين دفاتر و ويب سايت ها را نمى خوردند.»

 موصوف از حکومت خواست که هرچه زودتر جلو اين چنين سوء استفاده ها را بگيرد.

همچنان سحر امينى باشندۀ تايمنى شهر کابل که از پوهنځى اقتصاد موسسه تحصيلات عالى کاردان فارغ شده است گفت که سه سال است دنبال کار مى باشد.

وى افزود: «به دروازه هر وزارت رفتم همه جواب منفى مى دهند تاکه واسطه نداشته باشى، به کار جذب نمى شوى، به دفاتر غير دولتى رفتم، همچنان بى نتيجه ماند.»

موصوف نيز علاوه کرد که به چندين ويب سايت کاريابى ثبت نام کرده، ولى بى نتيجه بوده است.

سحر گفت: «١٨ سال گذشت، هيچ حکومتى به شمول حکومت فعلى در زمينه کاريابى هيچ کار نکردند، هميشه همه کارهاى شان روى کاغذ بود، در عمل هيچ هستند.»

وى از حکومت خواست که جلو اين چنين دفاترى که پول جوانان را مى گيرند، بگيرد.

به باور کارشناسان نيز اين دفاتر به هدف فريب جوانان فعاليت دارند.

خیر محمد نیرو یک تن از آگاهان اموراجتماعی، گفت: «اگر این دفاتر برای جوانان وظیفه پیدا می کنند، باید طی امضاى یک تفاهمنامه، مقدار پول کمی بعد از دریافت وظیفه اخذ کند، هیچ دفتری یاهیچ کسی حق ندارد به نام معرفی، به نام فورم و به نام عضویت از جوانان پول اخذ کند. »

 نیرو خاطرنشان کرد  که در حال حاضر، يک کتلۀ عظيم جوانان بيکاراند دليل آن اين است که حکومت ها توجه نکرده و زمينۀ کار را فراهم نساخته اند.

موصوف افزود: «بايد حکومت، جلو اين چنين دفاترى که از بيکارى جوانان سوء استفاده مى کنند و از اين طريق پول به دست مى آورند را بگيرد.»

احمد سعیدی یک تن دیگر از آگاهان امور گفت که اين دفاتر، فقط دنبال پول هستند و مى خواهند از اين طريق درآمد داشته باشند.

وی افزود: «برای تمام بست های ادارات دولتی متقاضى بعد از سپری کردن امتحان از طرف دولت معرفی شده و شرکت های خصوصی هم  به اساس روابط، شناخت و اخذ امتحان، کارمند جذب می کنند، پس این دفاتر غیر از فریب دادن مردم، دیگر چه  کاری دارد؟»

 او از حکومت خواست که جلو اين چنين افراد را بگيرد تا به مردم ضرر اقتصادى نرسد.

مسئولان حکومت چه مى گويند

سمیر رسا سخنگوی وزارت تجارت گفت که تا حالا این وزارت ۸۱ جواز فعالیت دفاتر کاریابی را صادر کرده  است و این وزارت تنها مسئولیت صادر کردن جواز را دارد.

وی افزود: «ممکن در جمع این شرکت ها بعضی ها کمتر و بعضی ها بیشتر از مراجعین پول اخذ کند؛ در حاليکه همه دارای یک نوع جواز مى باشد.»

موصوف علاوه کرد که هر دفتر، نظر به شیوه کاری  و ظرفیت دفتر خود، از مراجعین پول اخذ کرده و به این وزارت کدام ربطی ندارد.

اما عبدالفتاح عشرت احمدزی سخنگوی وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولين گفت که این وزارت، برای این دفاتر جواز کار داده و در بازار آزاد نمی تواند که مقدارى پول را برای دفاتر مشخص کنند؛ زیرا مقدار پول بین متقاضی و دفتر کاریابی به اساس یک توافق صورت می گیرد.

وی افزود: «از تمام جوانان میخواهم که در صورت مشکوک شدن به هیچ دفتر پول نپردازند، و سال قبل هم به خاطر فریب دادن مردم، از چندین دفاتر در ولایات هرات  و کابل، جواز فعاليت شان گرفته و دفاتر شان مسدود شد. هر کسی که به این نام ها از مردم پول اخذ می کند جرم است.»

وی اضافه کرد که وزارت کار و امور اجتماعی، جدیدا یک بورد را افتتاح کرده که دفاتر کاریابی جزئیات کار خود را سالانه به این وزارت شریک نماید.

اما مسئولان دفاتر کاريابى چه پاسخى دارند؟

 مرتضی  محمود زاده رئيس دفتر افغان گلوبل، به  پژواک گفت که دفترش هیچ گاهی جوانان را فریب نمی دهد و به هدف کاريابى براى بيکاران خدمت مى کند.

وی در ادامه افزود: «جواز فعالیت دفتر ما از سوی وزارت تجارت و وزارت کار و امور اجتماعی داده شده که بعد از جواز هیئت این وزارتخانه ها به دفتر آمده و از نزدیک، چگونگی پروسه کارى ما را بررسی کردند و اخذ این مقدار پول در شرایط کاری جواز ما ذکر شده است و این وزارت ها در جریان است، ما ۱۲۰۰ افغانی اخذ می کنیم.»

 موصوف گفت که تا کنون براى ده ها جوان کاريابى کرده اند.

 پژواک تلاش نمود که نظر چندين دفتر کاريابى ديگر را نيز داشته باشد؛ اما تماس برقرار نشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement