خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئیس جمهور هياتى را براى بررسى چگونگى فساد در وزارت خارجه توظيف کرد

رئیس جمهور هياتى را براى بررسى چگونگى فساد در وزارت خارجه توظيف کرد

Aug 18, 2019 - 15:02

کابل (پژواک، ٢٧ اسد ٩٨): رئیس جمهور طى حکمى، هياتى را براى بررسى همه جانبه از چگونگى طى مراحل عقد قرارداد­ها، چگونگى شفافيت در بخش مالى و سفرهاى وزير امور خارجه، توظيف نموده است.

اين اقدام محمد اشرف غنى رئیس جمهور کشور، به دنبال نشر گزارش کميتۀ مستقل نظارت و ارزيابى (ميک) در مورد وجود فساد در وزارت امور خارجه، صورت گرفته است.

به اساس يک گزارش آژانس خبرى پژواک، کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبازره علیه فساد اداری (MEC)، در ١٦ اسد سال روان، تحقیقی را تحت عنوان «پیرامون روندهای استخدام و اعزام کارمندان به ماموریت های بیرون از کشور در وزارت خارجه»  نشر کرد.

در این تحقیق آمده است که بیش از ۴۶۰ کارمند وزارت امور خارجۀ افغانستان، به گونۀ غیررسمی و به اساس واسطه استخدام شده اند.

اما سه روز بعد، اين تحقيق وزارت امور خارجه، گزارش نشر شده را بی بنیاد خوانده و گفته بود که تحقیق یادشده، به دلیل عقده ها و گرایش های شخصی ترتیب گردیده است.

چند روز بعد از نشر راپور ميک، حالا رئیس جمهور طى حکمى، هياتى را براى بررسى همه جانبه از چگونگى طى مراحل عقد قرارداد­ها، چگونگى شفافيت در بخش مالى و سفرهاى وزير امور خارجه، توظيف نموده است.

اين حکم رئیس جمهور که شماره ١٤٤٤ مورخ ٢٤ اسد سال روان مى باشد، يک کاپى آن به دسترس آژانس خبرى پژواک قرار گرفته است.

درين حکم آمده است که جهت حصول اطمينان از رعايت اسناد تقنينى در اجراآت وعملکردهاى وزارت امور خارجه، با توجه به گزارش کميته مستقل مشترک نظارت و ارزيابى مبارزه عليه فساد ادارى (MEC)، توظيف هيات با صلاحيت تحت رياست نمايندۀ معاونيت پاليسى، نظارت و بررسى رياست عمومى دفتر رياست جمهورى و عضويت نمايندۀ با صلاحيت وزارت ماليه، رياست عمومى امنيت ملى، ادارۀ تدارکات ملى، کميسيون مستقل اصلاحات ادارى و خدمات ملکى، منظوراست.

به اساس حکم؛ اين هيات موظف است تا موارد رعايت اسناد تقنينى در نحوۀ تقرر و استخدام کارکنان ديپلماتيک و قونسلى را با درنظرداشت منافع علياى کشور بر اساس اهليت شايستگى، تخصص و تجربه چگونگى تامين شفافيت و رعايت اسناد تقنينى در قسمت اعزام کارمندان به ماموريت هاى ديپلماتيک و قونسلى، به صورت همه جانبه بررسى نمايد.

همچنان رئیس جمهور هدايت داده است که اين هيات از چگونگى تطبيق احکام رياست جمهورى در مربوطات وزارت امور خارجه و چگونگى شفافيت و حسابدهى مصارف، تامين شفافيت و رعايت اسناد تقنينى در طى مراحل امور مالى و مصارف تدارکاتى در وزارت امور خارجه، چگونگى طى مراحل و عقد قراردادها، چگونگى شفافيت و حسابدهى در بخش هاى امور مالى و ادارى به شمول عوايد و مصارف نيز بررسى کند.

در پايان حکم، تذکر رفته است که هيات يادشده در مدت دو هفته، يافته هاى شان را همراه با پيشنهادات، با رياست جمهورى شريک سازند.  

رئیس جمهور کشور، در اوايل ماه اسد سال روان نيز درمورد منظورى و طى مراحل سفرهاى مقامات و مامورين عاليرتبه دولت، حکمى را صادر نموده بود.

در حکم شماره ٨٠٣ مورخ ٥ اسد سال روان که از سوى رئیس جمهور صادر شده بود، چنين آمده است: «به منظور انسجام بهتر امور مربوط به سفرهاى مقامات و مامورين عاليرتبه دولتى (بست دوم و بالاتر از آن) در بخش ملکى و بست هاى (بريد جنرال و بالاتر از آن) در بخش نظامى، مراتب منظور است.»

در حکم آمده است که ارسال و طى مراحل تمامى پيشنهاد­هاى سفرهاى رسمى مقامات و مامورين عاليرتبه به شمول سفرهاى کارمندان وزارت امور خارجه به خارج از کشور از طريق رياست عمومى اداره امور رياست جمهورى، به منظورى رياست جمهورى؛ لغو کليه احکام راجع به تفويض و اعمال صلاحيت منظورى سفرهاى ذوات مندرج حکم هذا که قبلا اصدار يافته است؛ از موارد ذکر شده در اين حکم بود.

در پايان حکم آمده است که نظارت از تطبيق اين حکم، به عهدۀ رياست عمومى دفتر مقام عالى رياست جمهورى مى باشد.

اين درحالى است که به اساس يک گزارش پژواک؛ در سال ١٣٩٧، به تناسب نفوس؛ بیشترین کارمندان نمایندگی سیاسی افغانستان در خارج، از پنجشیراند.

همچنان به اساس يک تحقيق ديگر پژواک درسال ١٣٩٣، اکثريت کارمندان ديپلمات وزارت خارجه را فرزندان و وابستگان مقامات حکومتى و اعضاى شوراى ملى تشکيل مى دادند، که بدون درنظرداشت معيارهاى استخدام،  دراين وزارت به وظايف گماشته شده بودند.

آژانس خبرى پژواک، تلاش نمود تا دراين مورد، نظر وزارت امور خارجه و دفتر سخنگوى رئيس جمهور را داشته باشد؛ اما تماس برقرار نشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement