خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

لوی څارنوالى: خلیل فروزی به شکل موقت از زندان رها شده است

لوی څارنوالى: خلیل فروزی به شکل موقت از زندان رها شده است

Aug 18, 2019 - 15:56

کابل(پژواک،۲۷ اسد ۹۸): مسئولان می گویند خلیل فروزی که به شکل موقتی تا صحت یاب شدنش رها شده، تعهد کرده که در جریان شش ماه، ۵۰ درصد مقروضیتش را می پردازد.

فروزی رئیس پیشین هیئت عامل کابل بانک بود که در ماه جوزای سال ۱۳۹۷به جرم پولشویی و اختلاس، براى ده سال زندان محکوم شد.

او باید ۱۳۷میلیون دالر پول اختلاس شده و مبلغ ۵۹ میلیون دالر امريکايى بهرۀ آن را که در مجموع ۱۹۶ میلیون دالر می‌شود، پرداخت می‌ کرد.

فروزی در ۲۲ اسد سال روان، از زندان به خانه اش منتقل شد و رهایی او برخی انتقاد ها را همراه داشت؛ حتی سفيرايالات متحده امریکا درکابل از رهایی او اظهار نگرانی کرده بود.

جمشید رسولی سخنگوی لوی څارنوالی، در یک نشست مشترک با روح الله حبیب مدیر تصفیه کابل بانک و حشمت الله نوابی رییس صحیه ریاست عمومی امنیت ملی گفت که فروزی، به اساس نظریه صحی کمیسیون موظف و مدیریت تصفیه کابل بانک رها شده است.

او افزود که فروزی، وضعیت صحی خوب نداشت و حق هر شهروند است که روزهای آخر حیاتش را در کنار خانواده اش سپری کند.

به گفته موصوف، فروزی به اساس حکم قانون اجراآت جزایی موقت و رعایت حقوق بشری و حکم ارگانهای عدلی و قضایی، از زندان به خانه اش منتقل شده است.

وی گفت: «رهایی فروزی، موقتی و به اساس دو شرط است؛ هر زمانی که صحت یاب شود و یا اگر آنچه در مورد مقروضیتش تعهد کرده عمل نکند، دو باره به زندان منتقل می شود.»

رسولی افزود که ریاست عمومی امنیت ملی، موظف شده تا او را تحت نظارت داشته باشد و بعد از هر پانزده روز، از وضعیت صحی او گزارش دهد.

او گفت که نه تنها فروزی بل در جریان سال گذشته و جاری، ۱۷ تن از زندانیان دیگر که مصاب به مریضی صعب العلاج بوده اند، بعد از بررسی کمیسیون صحی از بند رها شده اند.

وی همچنان گفت که کار روی رهايى ۲۲ زندانی مصاب به مریضی صعب العلاج، جریان دارد.

روح الله حبیب مدیر تصفیه کابل بانک نیز گفت که فروزی برعلاوه تشخیص مریضی اش، به این اداره تعهد سپرده که در جریان شش ماه، ۵۰ درصد مقروضیت اش را می پردازد.

وى گفت که اخیراً او از مجموع ۱۹۶ میلیون دالر امريکايى که محکمه بر پرداخت آن حکم کرده؛ به ارزش ۱۸ میلیون دالر جایداد و بیش از ۱۴ میلیون دالر را نقداً به مدیریت تصفیه کابل بانک سپرده است.

 به گفته موصوف، فروزی با مدیریت تصفیه کابل بانک، تعهد نامه اى را به امضا رسانده؛ تا مقروضیتش را بپردازد.

وی در پاسخ به سوالی گفت که از مجموع ۹۷۰ میلیون دالر پول کابل بانک، تاکنون ۴۰۰ میلیون آن از نزد مقروضین جمع آوری شده است.

حشمت الله نوابی رییس صحیه ریاست عمومی امنیت ملی که در این نشست حضور داشت گفت که فروزی، قبل از رهایی چندین بار برای تداوی به شفاخانه امنیت ملی منتقل شده بود و تحت تداوی قرار داشت.

او افزود که فروزی، از شکر و فشار خون بالا برعلاوۀ مریضی های دیگر رنج می برد و کمیسیون صحی، اخیراً نظر داده بود که موصوف تحت تداوی دوامدار قرار داشته باشد؛ تا به سرنوشت شیرخان فرنود دچار نشود.

به گفته موصوف، فروزی تحت نظارت و مراقبت جدی قرار دارد.

این در حالی است که شیرخان فرنود یک تن از سهم داران کابل بانک و مجرم در بحران کابل بانک، در نتیجه مریضی که داشت، حدود شش ماه قبل در زندان فوت کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement