خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يک هزار خانواده در جوزجان به آب صحى دسترسى پيدا کردند

يک هزار خانواده در جوزجان به آب صحى دسترسى پيدا کردند

Aug 18, 2019 - 14:49

شبرغان (پژواک، ٢٧ اسد ٩٨): با تکميل سه پروژۀ عام المنفعه به هزينۀ پنج ميليون افغانى در شهرشبرغان،  حدود یک هزار خانواده، به آب آشامیدنی صحی دسترسی پیدا کردند.

 انجنیرهمایون عجم  مسئول ولایتی برنامه میثاق شهروندی در ولایت جوزجان، به آژانس خبرى پژواک گفت که دو حوض ويک حلقه چاه عمیق با نصب یک ذخیرۀ بزرگ آب، تمدید سه کیلومتر شبکه آبرسانی و اعمار کانال آب زراعتی از پروژه هايى اند، که امروز در قرای چوباش و بابه علی شهرشبرغان به بهره برداری سپرده شدند.

وى افزود که این پروژه ها بیشتر از پنج میلیون افغانی، هزینه برداشته که از بودجه وزارت احیا و انکشاف دهات پرداخت شده است.

به گفتۀ موصوف با بهره بردارى اين پروژه، بيش از يک هزار خانواده از آب آشاميدنى صحى مستفيد مى شوند.

عجم اضافه کرد که با تطبیق این پروژه ها، به مشکلات مردم قریه بابه علی و چوباش از ناحیه کمبود آب آشامیدنی و تقسیم حقابه زراعتی، نقطه پایان گذاشته شده و سایرمشکلات باشنده گان این دو قریه نیز زیر بررسی است.

او خاطرنشان ساخت که  قراراست تا سه سال آینده، برنامه میثاق شهروندی در تمام ولسوالی های ولایت جوزجان عملی شود.

باشنده گان قریه بابه علی شهرشبرغان مى گویند که در چهل سال گذشته، این نخستین بار است که پروژه عام المنفعه در این قریه عملی مى شود.

حاجی عبدالرحیم یکی از باشنده گان محل گفت: «خرسندیم از اینکه در قریۀ ما به مشکلات کمبود آب آشامیدنی نقطه پایان گذاشته شد؛ زيرا ما نسبت نبود منبع آب شیرین در قریه، با مشکلات فراوان سردچاربودیم.»

 وى افزود که نسبت عدم دسترسی مردم به آب شیرین، باشنده گان این قریه، همیشه آب مورد نیاز شانرا از شهرشبرغان تهیه مى کردند که با این قریه سه کیلومتر فاصله دارد.

موصوف نبود کلينيک در اين قريه را از مشکل ديگر باشندگان اين قريه خواند و اظهار اميدوارى کرد که به اين مشکل آنان نيز رسيدگى صورت گيرد.

محمد اسحاق یک تن ديگر از باشنده گان  قریه بابه علی گفت که نسبت عدم دسترسی به آب آشامیدنی صحی، برخی از باشنده گان محل ناگزیر بودند از آب های شور و تلخ استفاده کنند.

وى افزود که استفاده از آب های ملوث باعث شده بود تا اکثر اطفال،  زنان و مردان، به بیماری های مختلف مصاب شوند.

برنامه میثاق شهروندی درولایت جوزجان، ٢٥٠ پروژه منظور شده دارد که از شمار این پروژه ها حدود پنجاه پروژه به بهره برداری سپرده شده و درحال حاضر، حداقل کار هشتاد پروژۀ دیگر جریان دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement