رئیس جمهور غنی از گرفتن انتقام قتل عام شهروندان هشدار داد

کابل (پژواک، ۲۸ اسد ۹۸): رئیس جمهور غنی ضمن تاکيد بر اينکه هیچ قوت جهان افغان ها را محو نخواهند کرد، از گرفتن انتقام قتل عام شهروندان هشدار داد و گفت که منشاء و پناهگاه های گروه های تروریستی در آن سوی خط دیورند قرار دارند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز در افتتاح قصر دارالامان  در کابل گفت که امروز روز گرامی‌داشت از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور است.

قبل از این رئیس جمهور غنی بخاطر گرامیداشت و ارج‌گذاری به قهرمانان، شهدا و غازیان معرکهء استقلال کشور به ویژه اعلیحضرت غازی امان الله خان بانی استقلال افغانستان در پای منار استقلال، در وزارت دفاع ملی اکلیل گل گذاشت.

در این مراسم سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، رئیس ستره محکمه، رؤسای مجلسین شورای ملی، مشاور امنیت ملی، لوی څارنوال، شاهدخت هندیه و شاهدخت ناجیه دختران شاه امان الله غازی، شماری از اعضای کابینه، رئیس شورای سرتاسری علمای افغانستان، شماری از جنرالان و افسران قوای مسلح و تعدادی از سفرا و نماینده گان کشور مقیم کابل، حضور داشتند.

بعد از آن رئیس جمهور غنی به قصر دارالامان که دوباره بازسازی شده است، آمد و آن را افتتاح کرد.

قصر دارالامان از بناهای تاریخی افغانستان است که در بین سال های ۱۳۰۴ – ۱۳۰۶ تحت نظر انجنیران المانی ساخته شده‌ است و تقریباً ۱۵۰ اتاق کوچک و بزرگ دارد. دستگاه دولتی دوره غازی امان الله خان از این قصر استفاده می‌ کردند، در دهه هفتاد وزارت دفاع افغانستان از این قصر استفاده می‌کرد.

اما در کودتای ۱۶ دلو ۱۳۶۸ خورشیدی به رهبری جنرال شهنواز تنی، وزیر دفاع پیشین افغانستان علیه دولت داکتر نجیب الله، این محل هدف بمباردمان قرار گرفت و بخشی از آن ویران شد.

قصر دارالامان در جنگ‌های داخلی سال‌های دهه هفتاد خورشیدی آسیب بیشتری دید و سرانجام به ویرانه‌ای تبدیل شد و در دو دهه گذشته مورد استفاده نبوده ‌است؛ اما ماه جوزا سال ۱۳۹۵ بازسازی قصر به هزینه شانزده میلیون دالر آمریکایی آغاز شد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان قبل از ظهر امروز در مراسم رسمی گرامی‌داشت از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور که در قصر دارالامان برگزار گردیده بود، گفت: "بدبختانه که صدمین سالروز استرداد استقلال کشور تحت شعاع یک تراژیدی قرار گرفت، من امروز در رابطه به استقلال و اهمیت غازی امان الله خان در راستای بدست آوردن استقلال کشور، حرف نمی زنم."

موصوف افزود، هدف از تجلیل شاندار این بود که برای نسل جوان عظمت افغانستان تداعی گردد، تا این نسل به خاک و تاریخ خود افتخار نماید، قدر استقلال را بداند و احساس وطن دوستی شان بیشتر از پیش تقویت یابد.

اما او می افزاید، دشمن آزادی و استقلال ما، دشمن مردم و خاک ما، جشن استقلال افغانستان را تحمل نتوانست. این دشمن باید بداند که با نیروهای شجاع مسلح ما توان مقابله را نداشته و هیچگاه مانع خوشحالی ما شده نمی تواند.

وى می گوید: "بدبختانه دشمن وطن به این اندازه نامرد، بی غیرت، ذلیل و افتاده است که بر مراسم عروسی حمله تروریستی می کند، کاملاً یک محفل ملکی را هدف قرار داد، زنان و کودکان را هدف قرار داد و بسیار به شکل وحشیانه شهروندان را به خاک و خون کشاند."

دو شب قبل در هوتل شهر دوبی در مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل در یک محفل عروسی حمله انتحاری شد که به شمول زنان و کودکان، ۶۳ فرد ملکی در آن کشته و ۱۸۲ تن دیگر زخمی شدند.

طالبان این حمله را تقبیح و دست داشتن خویشرا در حمله را رد نمود، اما داعش مسووليت آن را به عهده گرفت.

رییس جمهور با اشاره بر اين حمله گفت: "طالبان با انکار از دست داشتن در این حمله از بار ملامتی شانه خالی کرده نمی توانند، تهداب این چنین کشتار و قتل های بی رحمانه را آنان نهاده اند. طالبان بارها این چنین حملات ظالمانه، وحشیانه و بی رحمانه را در مساجد، مکاتب و اماکن عامه انجام داده و مسئولیت آن را نیز به دوش گرفته اند."

به گفته او، وحشت طالبان و دیگر گروه های تروریستی در حافظه مردم ثبت می باشد، عاملین اصلی تلفات ملکی طالبان بوده، زیرا آنها به دیگر گروه های تروریستی بستر فعالیت را مساعده ساختند.

رئیس جمهور کشور می گوید که او بخاطر احترام قایل شدن به قربانی های حملۀ تروریستی کابل، بزرگداشت از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور را به تعویق انداخت.

او با تاکید گفت: "ما انتقام این حمله و حملات دیگر را حتماً می گیریم، ما انتقام قتل عام شهروندان و هر قطره خون مردم بیگناه خود را خواهیم گرفت؛ این انتقام را از دو طریق می گیریم نخست ما از نیروهای امنیتی و دفاعی خود گرامی‌داشت و قدردانی بعمل می آوریم و ما از این نیروها که برضد تروریستان وحشی مبارزه می کنند و بیرق سه رنگ کشور را به اهتزار درمی آورند، به افتخار تجلیل می کنیم."

همچنان موصوف گرامی‌داشت و قدردانی از نیروهای امنیتی و دفاعی می افزاید که لانه های داعش را چه در شرق باشند، چه در شمال و یا در مرکز، ریشه کن و نابود می نمائید.

رئیس جمهور از تمام ملت خواست تا در زمینۀ افشاسازی افکار و عناصر داعشی همکاری نمایند.

وی افزود، همانگونه که غازی امان الله خان در روز اعلام استقلال کشور، شمشیرش را از نیام بیرون کرد، حالا زمان آن فرا رسیده است که در صدمین سالروز استراداد استقلال کشور، ملت شمشیر خویش را علیه هیولای تروریزم بیرون کند و علیه آن مبارزه نماید.

رئیس جمهور گفت: "دشمن می خواهد بیرق ملی ما را سیاه کند، اما ما بیرق سه رنگ کشور که سمبول استحکام است به قوت دفاع خواهیم کرد، من امروز یکجا با ملت به گلیم غم نشسته ایم، با جدیت تعهد می کنم که داعش و تروریستان را ریشه کن کرده و حامیان آنانرا همین گونه، به گلیم غم می نشانیم".

رئیس جمهور بالای مردم آن سوی خط دیورند صدا  کرد که: "شما مردم بشرخواه و صلح خواه هستید، اما قربانی جنگ و تروریزم شده اید با استفاده از هر میکانیزمی که می توانید، مراکز تولید خشونت، آدرس ها و مراکز آموزش آنان را هدف قرار دهید و به تمام جهان افشا سازند، تا از این داعیه برحق ما تمام جهان آگاهی یابد."

او می گوید، جامعه جهانی نباید در مقابل این گونه اعمال وحشیانه و ضد بشریت خاموشی اختیار کند، بلکه آنان باید بخاطر ردیابی لانه های تروریستان و محکوم نمودن اعمال آنان، در کنار افغان ها بایستند.

رئیس جمهور کشور گفت: "جنگ ما با دشمنان بشریت است و باید برای تمام جهان واضح گردد که ملت افغان تنها از استقلال خویش دفاع نمی کند، بلکه در دفاع از بقای بشریت برخواسته است و هیچ قوت جهان افغان ها محو نخواهند کرد."

تبصره کنيد