خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"ثبت مشخصات کامل و عکس زنان رای‌دهنده برای شفافیت انتخابات الزامى است"

"ثبت مشخصات کامل و عکس زنان رای‌دهنده برای شفافیت انتخابات الزامى است"

Aug 20, 2019 - 19:02

کابل (پژواک،۲۹ اسد ۹۸): کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که گرفتن عکس، ثبت مشخصات دو انگشت، عکس تذکره و همچنان ثبت عکس زنان رای‌دهنده برای تامین شفافیت و جلوگیری از تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری ششم میزان، اجباری میباشد.

حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، امروز در یک نشست خبری گفت کمیسیون مستقل انتخابات متعهد است که به تاریخ ششم ماه میزان سال جاری انتخابات شفاف، مستقل، عادلانه و سرتاسری را برگزار نماید.

وی افزود که برای جلوگیری از تقلب؛ عکس شخص، عکس تذکره، و مشخصات دو انگشت شرط میباشد که رای دهنده باید هر سه این موارد را رعایت کند.

او علاوه کرد که در انتخابات گذشته، گرفتن عکس زنان اختیاری بوده، ولی در انتخابات آینده هیچ کسی از این امر مستثنا نیست.

رئیس کمیسیون انتخابات گفت هر شخص رای دهنده در آغاز رای دهی، ضمن پیدا کردن شهرت خویش در فهرست رای دهندگان مکلف است عکس چهره و عکس تذکره و نشان انگشت خود را نیز ثبت دستگاه بایومتریک نماید.

نورستانی همچنان گفت: "ورق رای که فاقد تصدیق ثبت بایومتریک باشد، فاقد مهر تایید کمیسیون باشد، سفید و بدون نشانی باشد، رای دهنده آن تشخیص نشده باشد، بی اعتبار بوده و در روند شمارش محاسبه نمی شود."

همچنان وی یادآور شد که تمام وسایل و مواد ذیربط بایومتریک، به کمیسیون رسیده و قرار است یک ماه قبل از برگزاری انتخابات، روند انتقال این وسایل به ولایات آغاز شود.

مولانا محمد عبدالله عضو کمیسیون مستقل انتخابات هشدار داد که هرگاه نامزدان در روز انتخابات از زور کار گیرند، رای‌های‌شان باطل اعلام خواهد شد.

به گفتۀ او، مداخلۀ اشخاص مسلح غیرمسئول در روند انتخابات، شمارش آرا در بیرون از محل رای‌دهی، نشانی‌های مشابه‌ در پنجاه درصد برگه‌های رای‌دهی یک صندوق و بازبودن صندوق‌ها، از دیگر مواردى اند که رای را باطل خواهند کرد.

وی افزود که حدود ۹.۶ مليون تن در ۵۳۷۳ مرکز و ۲۹۵۸۶ محلِ ۳۴ ولایت کشور، به پای صندوق های رای خواهند رفت.

موصوف گفت که از جمله محلات ذکر شده، ١٨٤٦٧ مرکز برای مردان و ١١١١٩ مرکز دیگر برای زنان اختصاص داده شده است.      

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement