خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تمام بخش هاى وزارت معادن و پترولیم الکترونيکى شده است

تمام بخش هاى وزارت معادن و پترولیم الکترونيکى شده است

Aug 21, 2019 - 15:39

کابل (پژواک،۳۰ اسد ۹۸): مقام ها در وزارت معادن و پترولیم مى گويند که به منظور شفافیت و حسابدهی، تسهیل رویه های اداری و کاهش فساد، سیستم های این وزارت را الکترونیکی ساخته اند.

مسئولان این وزارت می گویند که آنان به تازه گی به جای سیستم های کهنه و سنتی، سیستم های مدرن حکومتداری الکترونیکی را جاگزین کرده اند.

عبدالقدیر مطفی سخنگوی وزارت معادن و پترولیم، به آژانس خبرى پژواک گفت که این وزارت، سه سال قبل به هدف تسهیل امور کاری و بیرون شدن از سیستم کهنه که باعث کندی کار و فساد شده بود، تصمیم گرفت تا تمامی سیسستم های اداری را الکترونیکی سازد.

او افزود که با الکترونیکی شدن سیستم های اداری، فساد کاهش می یابد و خدمات برای شهروندان تسریع می گردد.

به گفتۀ مطفى، سه سال قبل نبود نقشه راه و موجودیت نواقص در ساختار حقوقی و تشکیلاتی وزارت معادن و همچنان نبود ظرفیت لازم اداری، باعث شده بود که اين وزارت در خصوص تکنالوژی معلوماتی و حکومتداری الکترونیکی، تنها کارهای ابتدایی را مطابق نیاز روز انجام دهد.

به گفتۀ او، این وزارت در روشنایی نقشه راه معادن و ستراتیژی اصلاحات صنایع استخراجی که تهيه کرده است، توانست درخصوص اصلاحات، ترویج شفافیت و حسابدهی در سکتور معادن، با استفاده از تکنالوژی معلوماتی، گام های عملی و معیاری را بر دارد.

موصوف افزود که وزارت اکنون توانسته است در بخش شفافیت و حسابدهی و همچنان ترویج حکومتداری الکترونیکی، سیستم های اطلاعاتی مبتنی به کمپیوتر را طرح، دیزاین و تطبیق نماید.

 زیربناى تکنالوژی معلوماتی (سیستم مرکز معلومات)

سخنگوی وزارت معادن و پترولیم گفت که این وزارت، در سال ١٣٩٧ مرکز معلومات وزارت را با ظرفیت بلند دیزاین و ايجاد کرده است.

او افزود که تا حال با این مرکز پنج ولایت (کابل، ننگرهار، هرات، بلخ و پروان) بهم وصل شده و قرار است امسال، پنج ولایت دیگر نیز با این شبکه وصل گردد.

به اساس معلومات وى، اين مرکز که به مُدل قبول شدۀ جهانى (Cisco Enterprise Architecture) دیزاین گردیده، مى تواند اسناد پنجاه سالۀ وزارت معادن و پترولیم را ذخیره کند و روند ترویج حکومتداری الکترونیکی و انکشاف صنعت معدن کاری کشور را سرعت بخشد.

موصوف گفت که اين مرکز، به هدف نهادینه سازی ارتباطات دیجیتلی، به وجودآوری شفافیت و حسابدهی، مدیریت سیستم های اطلاعاتی و ترویج حکومتداری الکترونیکی در اين وزارت، ايجاد شده است.

وى خاطر نشان کرد که ازطريق اين مرکز، معلومات جیولوجیکی، کادستری و غیرۀ مربوط اين وزارت نگهداری و مدیریت مى شود.

مدیریت معلومات یا سیستم های حکومتداری برقی

سخنگوی وزارت معادن و پترولیم گفت که سیستم عواید غیر مالیاتی سال گذشته، به منظور پروسس و نظارت بر تولید عواید غیرمالیاتی قراردادهای معادن طرح، دیزان و تطبیق گردید و تا حال در این سیستم ۹۹۰۰ پرداخت از بابت قراردادهای ده سال گذشته معادن، درج گردیده و به صورت خودکار مدیریت می گردد.

به گفته وی، این سیستم افزون برین، در صورتى که دولت اجازه پرداخت با ارزهای مختلف بدهد، می تواند ارزش ارزها را نسبت به یکدیگر مشخص نمایید.

سیستم مدیریت قراردادهای معادن یا مدیریت کادستر معادن (MCAS)

عبدالقدیر مطفی گفت که سیستم مدیریت کادستر معادن (MCAS) درسال گذشته در این وزارت به هدف پروسس، مدیریت و گزارش دهی از جوازهای معدنکاری و مدیریت سایر بخش های قراردادها که شامل درخواستی ها، جوازها، صاحب امتیازها، مالکین ذینفع و موقیعت های معادن به اساس کوردینات طرح، دیزاین و تطبیق گردید.

به اساس معلومات وى، تا حال در این سیستم معلومات قراردادهای ده سال گذشته و قراردادهای عقد شده فعلی که حدود ۱۰۲۰ قرارداد می گردد، درج گردیده است.

سیستم ثبت درخواستی های آنلاین برای معدن کاری به مقیاس کوچک

سخنگوی وزارت معادن و پترولیم گفت که در ماه حمل سال جارى، براى نخستين بار به منظور ایجاد شفافیت در سکتور و ترویج حکومتداری الکترونیکی، سیستم ثبت درخواستی های آنلاین برای معدنکاری به مقیاس کوچک برای ساحات مواد ساختمانی تهيه و به دسترس متقاضیان قرار گرفته است.

به گفتۀ او، دراین سیستم معلومات مفصل راجع به یک معدن با مشخصات کامل به دسترس درخواست کننده گان قرار داده مى شود و کمپنی ها می توانند درخواستی های شان را برای ساحات مشخص معدنکاری به صورت الکترونیکى ثبت نمایند.

بر اساس معلومات وی، با استفاده از این سیستم به تعداد ۴۲ ساحه معدنکاری شامل ولایات کابل، پروان، باميان، ميدان وردک، لوگر، کاپیسا و پنجشیر به اعلان سپرده شده است و تا حال حدود ۶۰ درخواستی به گونۀ آنلاین ثبت شده است.

سیستم پیگیری وظایف و مکاتیب

براساس معلومات سخنگوی وزارت معادن و پترولیم، این سیستم دارای سه بخش عمده (مکاتیب، پیگیری وظایف، مصوبات و احکام) می باشد.

سیستم پیگیری وظایف واحدهای معادن بزرگ

مطفی همچنان گفت که این سیستم، در سال جاری به منظور بررسی از پروژه ها ساخته شده است.

او افزود که در این سیستم، وظایف از رئیس اداره برای مسئولان بخش، جهت اجراآت سپرده می شود و دوباره تحت بررسی قرار می گیرد.

وی خاطر نشان کرد که هدف ایجاد اين سیستم، بررسی دقیق از فعالیت ها در بخش های ذکر شده می باشد.

سیستم گزارش هاى جیولوژیکی

عبدالقدیرمطفی گفت که دیتابیس برای آمریت کلکسیون منابع طبیعی، در سال جاری به منظور انکشاف سیستم های اطلاعاتی سروی های جیولوجیکی طرح، دیزاین و تطبیق گردید.

او افزود که این سیستم، تمام گزارش های معادن مرکز و ولایات را با تمام جزييات آن ذخیره می کند و همچنان موقعیت معدن مربوطه را در گوگل مپ، به اساس کوردیناتى که در سیستم ذخیره می شود، نشان می دهد.

موصوف گفت که هدف ایجاد این سیستم، ذخیره گزارش هاى معادن مرکز و ولایات همراه با تمام جزئیات آن چون کوردینات، ذخایر تثبیت شده، ذخایر احتمالی و غیره همرای سکن گزارش و نقشه مرتبط به گزارش، ذخیره و از اين طريق مدیریت می شود.

سیستم ارزیابی کارکردهاى کارکنان

مطفی گفت که این سیستم، به منظورشفافیت بهتر درخصوص ارزیابى کارکردهاى کارکنان، برای ریاست منابع بشری وزارت معادن و پترولیم طرح، دیزاین و تطبیق شده است.

او افزود که اين سیستم، تمامی معلوماتى را که براى ارزیابی کارمندان نياز است ذخیره مى کند و از اين طريق ارزيابى کارمندان، به صورت شفاف صورت مى گيرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement