خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات انگور در هرات به ١٣٥ هزار تُن افزايش يافته است

حاصلات انگور در هرات به ١٣٥ هزار تُن افزايش يافته است

Aug 22, 2019 - 16:48

شهر هرات (پژواک، ٣١ زمرى ٩٨): جشنواره انگور و عسل، در حالى در هرات با حضور مسئولان بلندپایه حکومتی برگزار شد، که حاصلات انگور اين ولايت، امسال به ١٣٥ هزار تُن بالا رفته است.

جشنواره انگور، چهارمین جشنواره است که امروز با حضور مقام های بلند پایه حکومتی در صحن اداره زراعت ولايت هرات برگزار شد.

بر بنیاد گفته های مسوولان ریاست زراعت هرات، در سال جاری ١٣٥ هزار تُن انگور از تاک‌های این ولایت برداشت می‌شود؛ در حالیکه سال پار، ١٢٠هزار تُن انگور برداشت شده بود.

در اين مورد عبدالصبور رحمانی رییس زراعت هرات، به آژانس خبرى پژواک گفت که توليدات انگور امسال ١٥ درصد افزايش را نشان میدهد.

همچنان رحمانى افزود که تولیدات عسل امسال هرات، به ١٥ تُن خواهد رسید.

 رییس زراعت هرات گفت که در اين جشنواره، محصولات زراعتى در ٥٣ غرفه به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: "سال گذشته ما ١٢٠ هزار تُن انگور تولید داشتیم و امسال خوشبختانه ١٣٥ هزار تُن انگور پیشیبنی شده و سال بسیار خوبی می باشد. "

هرچند نبود بازار برای فروش محصولات باغ، یکی از چالش ها در برابر باغداران به شمار میرود؛ اما وزارت زراعت می گوید که در راستای بازاریابی جهانی این وزارت تلاش های زیادی را انجام داده است.

نصیر احمد درانی وزیر زراعت گفت که این وزارت تا یک ماه آینده برنامه های گسترده اى جهت بهبود سکتور زراعت روی دست دارد.

ساخت سردخانه ها، بهره برداری از کشتارگاه ها، ذخیره گاه های زراعتی، مراکز قرنطین در سرحدات، لابراتوارهای کنترول کیفیت، دهلیزهای هوایی و برگزاری نمایشگاه های زراعتی، از برنامه هايی است که به گفتۀ وزیر زراعت در آینده نزدیک در کشور عملی می گردد.

درانی افزود که تا یک ماه دیگر، پنج کشتارگاه معیاری در هرات، کابل، مزارشریف و کندز به ارزش حدود ٤٠ میلیون دالر به بهره برداری خواهد رسید.

او گفت: "در ظرف یک ماه آینده، پنج مسلخ معیاری را در پنج ولایت کشور که یکی هرات است به بهره برداری خواهد رساندیم و به جرات گفته میتوانم که محصولات زراعتی ما در خارج جای پای باز کرده است."

از سوی دیگر، عبدالقیوم رحیمی والی هرات گفت که در آینده نزدیک، انگور هرات به کشورهای ترکیه، هند، پاکستان، ایران، امارات و ترکمنستان صادر خواهد شد.

والی هرات افزود که دیروز، سنگ تهداب یک سرد خانه در نزدیکى میدان هوایی اين ولايت گذاشته شد که با تکميل شدن آن، زمینه صادرات انگور به کشورهای خارجی زیادتر فراهم می‌شود.

از سويی هم  باغداران انگور، از حکومت می‌خواهند که زمینه صادرات میوه‌های شان را از طریق زمین و هوا به کشورهای خارجی فراهم سازد؛  تا آن‌ها مجبور نباشند که محصولات شان را با قیمت پایین در بازار به فروش برسانند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement