خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئیس جمهور: مذاکرات طالبان و امريکا تحت نظارت ما قرار دارد

رئیس جمهور: مذاکرات طالبان و امريکا تحت نظارت ما قرار دارد

Aug 22, 2019 - 11:43

کابل (پژواک، ٣١ اسد ٩٨): رئیس جمهورغنى گويد مذاکراتی که اکنون میان امریکا و طالبان در خصوص صلح جریان دارد، تحت نظارت ما قرار دارد.

صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور، طی مراسم شاندار و باشکوه به اشتراک محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، شام روز گذشته در قصر بازسازی شدۀ دارالامان برگزار گردید.

در این مراسم، نخست عبدالمتین بیک رئیس عمومی اداره مستقل ارگان های محلی، صحبت کرده گفت   قهرمان اصلی استقلال، مردم افغانستان اند.

وى افزود مردمی که در طی قرن ها؛ بارها سرزمین خویش را از تجاوز و تعرض نجات دادند، از مقابله با استعمار تا جهاد و مقاومت، از مبارزه با تروریزم و هراس افگنی تا ایستادگی برای نظام جمهوریت، کارنامه های این ملت آزاد و سربلند است.

شاهدخت هندیه، دختر شاه امان الله غازی که یکی از سخنرانان دیگر این مراسم با شکوه بود، در صحبت هایش گفت: وقتی شاه امان الله خان استقلال را گرفت، اولین جمله اش این بود که اسلحه را کنار بگذارید، به دستان تان قلم بگیرید؛ زیرا یک مملکت بی سواد هیچگاه آزاد نمی باشد.

وی افزود که بزرگترین آرزوی پدرم، ساختن مکاتب برای پسران و دختران بود و مادرم ملکه ثریا مکتب مستورات را که بعداً به نام ملالی تغییر نام یافت، ساخت.

شاهدخت هندیه گفت که پدرم مسلمان اصیل، ملت دوست فوق العاده و پدر مهربان بود و از رئیس جمهور تشکر می کنم که این قصر را که سمبول ملی برای همه افغان ها است، بازسازی کرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در سخنرانی خویش نیز گفت: "ما امروز قصر ویران شده دارالامان، را دوباره احیا کردیم. قد برافراشتن قصر دارالامان به همان عظمت تاریخی آن با ایستاد شدن دوباره ملت ما، شباهت عجیبی دارد. "

رئیس جمهور گفت که این قصر یک نمونه از تاریخ است که نشان می دهد ما دارای دولت، عزت و وقار بوده ایم. یاد و خاطرۀ غازی امان الله خان را تازه نگهمیداریم و به افتخار از آن یاد می کنیم؛ اما هدف اصلی ما یادآوری از استقلال و تجلیل از آن است.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد: "تروریستان با ریختاندن خون هموطنان بی گناه ما توانستند که تجلیل از این روز را به تعویق بیندازند؛ اما آنان هرگز موفق نخواهند شد تا ما را از مسیر ترقی، تحول، پیشرفت و آزادی خواهی منحرف کنند".

وی با تاکید گفت: "ملت عظیم افغانستان با اراده آهنین، این مسیر را انتخاب و طی خواهد کرد. تجلیل از این روز بخاطری مهم است که این روز، فرصتی است برای تحـکیم وحدت ملی، همبستگی ملی و تجدید تعهد برای یک تحول و آینده بهتر. "

رئیس جمهور کشور خاطرنشان کرد: "ما به این جد و جهد خود ادامه خواهیم داد. هرگز تسلیم یک اقلیت کوچک که دشمن نمادهای ملی و تاریخی، دشمن آزادی، پیشرفت و ترقی ما هستند؛ نخواهیم شد."

موصوف افزود که دشمنان افغانستان، بسیار تلاش کردند که نمادهای تاریخی را از بین ببرند؛ اما این تلاش صدها سال است که به ناکامی می انجامد و ما از خاک و خاکستر تهاجم و تجاوز بر میخیزیم، برمیخیزیم و بر میخیزیم.

اشرف غنى خاطرنشان کرد که تندیس های بودا را با باروت های هدیه  شده  از سوی دشمنان مضطرب، شیطان خوی و حسود این خاک ویران ساختند؛ تا ما را با انفجار از تمدن کهن ما جدا سازند؛ اما ناکام شدند.

وی افزود: "آثار تاریخی ننگرهار و میرزکۀ پکتیا را تاراج کردند و در پنجاب در خانه های خویش به نمایش گذاشتند؛ آنان ئه اين بخاطر این کار راکردند تا ننگرهار و پکتیا را از تاریخ عظیم شان جدا سازند و این دو ولایت را بخشی از قلمرو خود بدانند."

موصوف گفت: زمانی که زیر نقاب دین بالای کندهار حمله شد، آنان تلاش کردند که کندهار بزرگ و با وقار را به مرکز تفرقه مبدل سازند، چه شد؟ آنان ناکام شدند.

رئیس جمهور افزود: "هدف از افتتاح قصر دارالامان این نیست که ملت فقیر ما به کاخ نیاز دارد. نه، این بخاطریست که نشان بدهیم هرقدر فقیر شویم، هویت فروش نیستیم. هرقدر گرسنه بمانیم  تسلیم نمی شویم. با بازوان خود هم هویت را حفظ میکنیم و استحکام می بخشیم. "

وى اضافه کرد: "ما تهداب دولت پایدار را گذاشته ایم و انشاالله آن را، این ملت تحکیم خواهد بخشید؛ دولتى که از عزت و شرف فرد فرد این سرزمین، از هر زن و مرد افغان، از هر عالم و دهقان، از هر طفل افغان زیر یک بیرق حراست نماید و از احساس آتشین ملی ما نمایندگی کرده بتواند. "

اشرف غنى گفت که به ننگ تاریخی این ملت که دولت قوی نداشته است، باید پایان بدهیم و تنها جمهوریت است که مساوات هر افغان با افغان دیگر در آن تامین می شود. جمهوریت گمشدۀ تاریخ ملت ماست که آن را باز یافته ایم و بیرق سه رنگ نماد اجماع ما برای بودن زیر یک چتر واحد ملی می باشد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: "ما صلح می آوریم، صلح که در آن وقار ما تحکیم یابد و ملت ما بی صدا و گنگ نشود و دختران ما بدون ترس به مکاتب برود و زنان در دولت، اقتصاد و جامعه مشارکت عظیم داشته باشند و تمام افغان ها زیر بیرق سه رنگ باشند. "

وی گفت که به هیچ گروه، اجازه گذاشتن باروت در زیر هویت زیبای ملی خویش را نمی دهند.

رئیس جمهور غنی افزود: "مذاکراتی که اکنون میان امریکا و طالبان در خصوص صلح جریان دارد، تحت نظارت ما قرار دارد. در این خصوص ما بخاطرى خاموش هستیم و معلومات را شریک نمی سازیم؛ زیرا مذاکرات مستقیم میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان آغاز نگردیده است و زمانی که امریکا و طالبان به تفاهم رسیدند و مذاکرات ما با طالبان آغاز گردد، ما تمام جزئیات این پروسه را با مردم شریک خواهیم ساخت. "

وی تصریح کرد که انتخابات برگزار می شود و برای بقای جمهوریت، انتخابات شفاف بسیار مهم است و برای برگزاری انتخابات شفاف، آمادگی های بی سابقه گرفته شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement