خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم پکتیکا از صحبت های پنهانی صلح میان طالبان و امریکا نگران اند

اجتماع

آرشيف

مردم پکتیکا از صحبت های پنهانی صلح میان طالبان و امریکا نگران اند

Aug 22, 2019 - 15:35

 

شرنه (پژواک، ۳۱اسد ۹۸): باشندگان ولایت پکتیکا میگویند که گفتگوهای پنهانی صلح میان طالبان مسلح و امریکا، آنان را نگران ساخته است و هراس دارند که بعد از صلح با طالبان، جنگ دیگر آغاز خواهد شد.

از چند ماه گذشته بدینسو، در شهر دوحه کشور قطر در باره صلح افغانستان میان طالبان و نماینده گان امریکا گفتگو ها جریان دارد؛ اما محتوای اصلی آن تا اکنون با رسانه ها و مردم شریک نشده است که در باره آن شمار زیادى افغان ها نگران اند.

در این باره حبیب الرحمن باشنده پکتیکا به تاریخ ۳۱ اسد به آژانس خبری پژواک گفت که افغانها از جنگ، شدیداً بع تنگ آمده اند و برای برقراری صلح بی صبرانه لحظه شماری میکنند.

وی افزود: ((گفتگو های صلح میان طالبان و امریکا جریان دارد، ما برایش امید واریم؛ اما گفتگو های اصلی با مردم شریک نمیشود که قابل نگرانی است.))

وی تاکید نمود که مذاکرات اصلی صلح، باید میان حکومت افغانستان و طالبان آغاز شود تا که به یک هدف مطلوب برسد.

در همین حال ضياالحق باشنده ولسوالی ارگون به پژواک گفت: ((ما به صلح به قدرى نیاز داریم که موجودات زنده، به اکسیجن ضرورت دارند.))

وی نیز بر آغاز مذاکرات میان طالبان و حکومت تاکید نموده افزود که اگر صلح نشود، این روند کشتن افغانها همین طور ادامه خواهد داشت.

همچنان آمنه باشنده ولسوالی جاني خیل به پژواک گفت که پسرش، دو سال قبل در صفوف پولیس کشته شده است.

او افزود: ((همه روزه خبرها را از رادیو میشنوم، بر قراری صلح را انتظار دارم، من نمیخواهم پسران مادران دیگر هم مثل من کشته شوند.))

در عین وقت خورشید امان کتوازی رئيس دفتر هماهنگی نهادهاى مدنی، به پژواک گفت که از یک سو مردم در کشور به آمدن صلح امیدوار شده اند؛ اما از سوی دیگر صحبت های گنگ صلح آنان را نگران کرده است.

وی افزود: ((نگرانی ما این است که امریکا و طالبان صلح خواهند کرد؛ اما جنگ میان حکومت و طالبان ادامه خواهد داشت، در این باره هرچیز باید برای مردم گفته شود.))

همچنان عزیز عزیز عضو شورای ولایتی پکتیکا، به پژواک گفت که صلح با عزت و باثبات خواست هر افغان است.

عزیز افزود: ((ما در باره صلح هیچگونه ابهام را نمی خواهیم، هر چیز باید روشن باشد.))

این عضو شورای ولایتی گفت که در افغانستان، باید چنان صلحى نیاید که بعد از آن جنگ دیگر آغاز شود.

این درحالیست که برای صلح افغانستان، نماینده ویژۀ امریکا دو روز قبل گفته بود که افغان ها بعد از صلح با طالبان مسلح، برای جنگ در برابر داعش نیرومند خواهند شد.

قرار است که مرحله نهم گفتگوهای صلح میان طالبان و نماینده گان امریکا، به زودی آغاز خواهد شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement