خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سينما گران دايکندى از بودجه شخصى شان فلم مى سازند

سينما گران دايکندى از بودجه شخصى شان فلم مى سازند

Aug 25, 2019 - 11:22

نيلى(پژواک، ٣  سنبله ٩٨): شمارى از هنرمندان و سینما گران در دایکندی، حکومت را به کم توجهى به هنر سينما و تياتر متهم نموده، مى گويند که در حال حاضر، سينما گران از بودجۀ شخصى خود شان فلم مى سازند.

 رحمان موحدی یک تن از کارگردان هنر تیاتر و سینما در دايکندى، به آژانس خبرى پژواک گفت: «هنرمندان و سينماگران در دايکندى، با بسيار امکانات محدود کار مى کنند؛ ما در اين ولايت نه دفتر مشخص و نه هم خانه فلم داریم.»

وى که حکومت را به کم توجهى به هنر سينما و تياتر متهم ساخت، افزود: «ما در ولايت خود بودجۀ مشخص براى فلم و سينما نداريم.»

موصوف در ادامه گفت که به دليل عدم اختصاص بودجه در اين بخش، بيشترين کار هنرمندان در اين ولايت در عرصۀ هنر تياتر مى باشد.

او گفت: «در اين اواخر ما هنرمندان از بودجه های شخصی خود تنها یک فلم ۳۰ دقیقه اى را بنام رنج مادر ساختیم.» 

محمد فرزام یک تن از هنرمندان هنر تياتر و سينما در اين ولايت نيز از عدم امکانات کافى در اين بخش شکايت کرد.

او گفت که در حال حاضر، تنها در شهر نيلى شمارى از فرهنگيان و هنرمندان گروه هنرى، بخش هنر تياتر را ايجاد کرده اند و مصروف ساخت پارچه هاى تياتر مى باشند.

به گفته موصوف هنرمندان، نسبت نبود امکانات کافى به خصوص پول کافى نتوانسته اند که در ولسوالى هاى اين ولايت فعاليت داشته باشند. 

 او نيز حکومت را به کم توجهى به هنر سينما متهم کرد و افزود: «وضعیت سینما در کشور به حالت بسیار بدی قرار دارد و هیچ ‌گونه تولیدی داخلى نداريم، به همين دليل در تمام تلويزيون هاى ما، فلم ها و سريال هاى خارجى به نشر سپرده مى شود.» 

 نیکبخت رادفر یک تن ديگر از بازیگران هنر سینما، از پوهنځى ژرنالیزم پوهنتون کابل فارغ شده و مدت یک سال است که در دایکندی در بخش هنر تیاتر کار مى کند.

او گفت که در کنار نبود امکانات لازم در عرصه هنر سينما، رسم و رواج ها و عنعنات ناپسند، از مشکلات ديگرى است که فرا راه هنرمندان قرار دارد.

وى در ادامه افزود: «در کنار اینکه دولت از ما حمایت نمی‌کند، ما در اجتماع نيز مورد تمسخر مردم قرار مى گيريم، در برخى موارد مردم دختران و زنانى که در عرصه هنر سينما و تياتر کار مى کنند را به ديده خوب نمى نگرند.» 

همچنان حابه حیدری مسئول «گروه هنری فرهنگی نما» در دایکندی نیز عنعنات ناپسند را مشکل عمده سينماگران زن در اين ولايت خواند.

وى گفت: «در این ولایت، آوازخوانی و بازی کردن در فلم برای دختران کلان ننگ و شرم مى باشد و متاسفانه کدام حمایتى از هیچ ارگان نمی شوند.»

همچنان محمدحسین سیرت رئیس اطلاعات و فرهنگ دایکندی، کم توجهی حکومت در قبال حمایت از هنرمندان و سینماگران را می ‌پذیرد.

موصوف گفت که در این ولایت ۳ نهاد رسمی هنرمندان و سینماگران راجستر شده که به نام های گروه هنری فرهنگی گل بادام، گروه هنری و فرهنگی نما و گروه هنری و فرهنگی رنگین کمان مى باشد.

وی افزود که متاسفانه هنرمندان، با مشکلات زیادی در این ولایت مواجه است و حتى آنها یک دفتر مشخص ندارند و بودجه مشخصى براى هنر سينما و تياتر اختصاص داده نشده است.

او گفت که تلاش مى کنند توجه حکومت و نهادهاى کمک کننده را جلب نمايند؛ تا بتوانند که زمينه هاى خوبى را براى توليدات هنرمندان سينما و تياتر در اين ولايت فراهم سازند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement